قاضی خطاب به دو متهم فساد نفتی: شما سایه به سایه با «بابک زنجانی» بودید

سیزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی صبح امروز (دوشنبه) – ۱۳ شهریور ماه – در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

به گزارش اعتماد نو، در ابتدای جلسه قاضی مقیسه به بیان اتهامات متهم ردیف سوم این پرونده که از سوی نماینده دادستان قرائت شده بود پرداخت و بر اساس ماده ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری به حاضران در جلسه از باب حفظ نظم دادگاه تذکر داد و از حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم خواست با حضور در جایگاه به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی در ادامه دفاعیاتش گفت: یکی از اتهاماتی که در کیفرخواست به آن اشاره شده این است که من در موضوعات نفتی حضور داشته ام، اما اصلا مشخص نیست در کدام معامله‌های نفتی، حتی هیچ کس ادعایی نکرده که دال بر این موضوع باشد.

وی گفت: نه زنجانی و نه همکاران او و حتی آقای شمس این موضوع را که بنده در معاملات نفتی مشارکت و فعالیت داشته‌ام اعلام نکرده‌اند. حتی زنجانی در یک نامه‌ای بیان کرده که فلاح آدم خوبی است، اما به دنبال گزارش نوشتن و پلیس بازی است، ولی در کار نفتی دخالت نداشته است.

قاضی مقیسه گفت: این نامه زنجانی در آخرین روزهای غارتگری شماست. این نامه اصلا قابل مطرح کردن نیست و دلیلی برای رد اتهامات شما نمی شود. خواندن این نامه کاملا حاشیه‌ای است. تمام پول هایی که شما گرفتید و فعالیت در بانک ها همه مربوط به معاملات نفتی بوده است.

متهم ردیف سوم گفت: من مجددا تاکید می کنم که به هیچ عنوان در موضوعات نفتی دخالت نداشته ام، نه در جلسه‌ای حضور داشته‌ام و نه ریالی پول به حساب من واریز شده، اگر در این رابطه سندی وجود دارد ارایه دهید.

قاضی مقیسه گفت: این کلاهی که سر شرکت نفت رفته به خاطر اعتماد مسولان به شما بوده، چون شما زنجانی را معرفی کردید، عامل اصلی کلاهبرداری و اختلاس شخص شما هستید.

در ادامه صادقی قهاره وکیل مدافع شرکت نفت در واکنش به اظهارات فلاح هروی گفت:  «ال‌ سی» هایی که بابت فروش نفت صادر شده هم به امضای زنجانی و هم به امضای فلاح هروی رسیده است، این فرد عضو هیات مدیره شرکت های زنجانی بوده است.

متهم گفت: گویا آقای وکیل اصلا در جلسات قبل حضور نداشتند!

قاضی مقیسه گفت: گویا شما در جلسات قبل نبوده‌اید که چنین ادعاهایی می‌کنید. مگر شما برای هواپیما سواری به مالزی رفته بودید؟ مگر شما تاکنون هواپیما سوار نشده بودید؟

فلاح هروی گفت: من نه کسی را معرفی کردم و نه در جلسه‌ای بودم. «ال‌سی» ها را هم من امضا نکردم و امضاهای من مربوط به یک صورت جلسه بوده است. از ابتدای بازداشت به بازپرس پرونده گفتم که صورت جلساتی که علیه من هست را قبول ندارم؛ زیرا امضای من نیست. حتی بازپرس هم این موضوع را قبول کرد.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: به قدری جرم شما واضح و روشن است که بازپرس دیگر نیازی به کارشناسی نداشته است. وقتی شما اظهارات زنجانی را به دو بخش دروغ و واقعیت تقسیم و به نفع خود برداشت می‌کنید یعنی اظهارات شما کذب است.

قاضی مقیسه گفت: اگر در زمان مشارکت با زنجانی متوجه شدید که امضای‌تان جعل شده باید همان موقع شکایت می‌کردید.

متهم گفت:  من در زمان بازداشتم متوجه جعل امضاهایم شدم. حتی اظهارات دیگران در بازپرسی‌ها مشخص است. در اظهارات زنجانی هم آمده که امضاها اسکن شده است.

قاضی مقیسه گفت: ما هم می دانیم که امضاها اسکن شده، اما رضایت شما بر آن وجود داشته است و دلیل این حرف من اظهارات زنجانی است که گفته شما در جریان اسکن امضاها بوده‌اید. شما و شمس با تمام وجود دستورات زنجانی را عملی می‌کردید. اگر شما دو نفر نبودید زنجانی حتی نمی‌توانست ۵۰ هزار تومان از اموال بیت‌المال را غارت کند. شما ایادی زنجانی بودید و هدف‌تان مطامع دنیوی بود.

به گزارش ایسنا، قاضی مقیسه گفت: شما سایه به سایه با بابک زنجانی بودید و شریک وی بودید لذا وقت دادگاه را با خواندن اظهارات تکراری در کیفرخواست نگیرید.

توضیحات ضرغامی در خصوص اشکالات مرمت گنبد مسجد اصفهان
هم اکنون بخوانید

متهم گفت: این برداشت اشتباه شماست من وقت دادگاه را نمی گیرم، اگر می گویم می خواهم پیش قضاوت نشود.

قاضی مقیسه گفت: شما همین الان اعلام کردید که در ۱۱ صورت جلسه امضا شده در سفر بوده‌اید.

متهم پرونده گفت: من چه زمانی گفتم؟ چرا به جملات من دقت نمی‌کنید. جمله من را اشتباه به خودم برمی‌گردانید.

قاضی مقیسه گفت: این مطلب ضبط شده و موجود است.

فلاح هروی گفت: من می‌گویم بازپرس به حرف ما توجه نکرده است.

قاضی مقیسه گفت: بازپرس هیچ غرضی نداشته است.

مهدوی وکیل مدافع شرکت نفت خطاب به فلاح هروی گفت: شرکت اس‌تی‌تی بنکرز با یک میلیون تومان به ثبت رسیده است. آیا این شرکت امکان گشایش ال‌ سی داشته است و آیا شما از خرید نفت توسط بابک زنجانی اطلاع نداشته‌اید؟ سمت شما در شرکت‌های وی دکوری بوده یا واقعی بوده است، متأسفانه تجارب شما در خدمت دشمن و غارت بیت‌المال قرار گرفت.

فلاح هروی پاسخ داد: اولاً اس‌تی‌تی بنکرز ال‌ سی صادر نکرده است و فقط هیئت مدیره صورت گرفته امضاء کرده است و من در جلسه نبودم و جعل صورت گرفته است.

مهدوی گفت: امضای شما اسکن شده، امضای الکترونیکی بوده است.

فلاح هروی گفت: من امضا نکردم، صورت جلسه ساختگی است و بارها تقاضای کارشناسی کردم.

فلاح هروی در ادامه به پرونده بیمارستان پارسیان اشاره کرد.

پیش از پرداختن وی به موضوع، قاضی مقیسه گفت: این مورد ربطی به پرونده ندارد به آن نپردازید، بلکه نمونه‌ای از جعل بوده که در دادگاه رسیدگی می‌شود. اگر در صلاحیت بنده بود مفصلاً‌ به قضیه بیمارستان می‌پرداختم که چه کرده‌اید و چه مقدار غارت کرده‌اید، اما این قسمت ربطی به پرونده نفت ندارد و نمونه‌ای از جعلیات شماست که در  دادگاه عمومی مطرح شده است.

نجفی نماینده دادستان گفت: در خصوص بیمارستان پارسیان طبق ردیابی‌های صورت‌ گرفته ۲۰ میلیارد پول به حساب وابسته‌های شما رفته است و مدارک آن موجود است.

متهم پاسخ داد: مدارک آن را ارائه دهید.

قاضی مقیسه گفت: آیا در این رابطه اصل ایمیل را قبول دارید؟

متهم پاسخ داد: بله، اما ایمیل من را جعل کردند.

در این هنگام افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم پرونده نفتی در دفاع از موکلش گفت: در عملیات فروش نفت باید مبدا و مقصد مشخص شود و اینکه چه کسی دستوردهنده بوده است. آقای شمس قبل و بعد از دستگیری بابک زنجانی تمام مطالب را به صورت شفاف و روشن ارایه کرده است.

وی گفت: موکلم نمی‌توانست با داشتن ۴۹ درصد سهام انورایر هواپیمایی ترکیه به ایران برنگردد، اما پس از ورود به کشورمان در جریان تحقیقات پرونده ۵ وکالت محضری ارایه کرد تا همه سهام برگردد.

وکیل مدافع مهدی شمس افزود: هر جا که لازم بوده اطلاعات ارایه شود مدکلم در جریان تحقیقات کمک کرده و باید این مساله مورد توجه دادگاه قرار بگیرد.

افشار افزود: در خصوص بدهی نفت هیچ کجا موکلم امضاء کننده و انتقال گیرنده نبوده و هیچ وجهی به حساب وی واریز نشده است.

وی درباره بدهی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورویی نفت گفت: این مبلغ با تصویب چهار وزیر پرداخت شده و چیزی نیست که در حوزه اختیارات چهار وزیر باشد، بلکه نیاز به مصوبه داشته است.

افشار گفت: یکی از اتهامات موکلم پولشویی در قسمتی از بدهی نفت است که ماده یک قانون پولشویی می‌گوید اصل بر صحت معاملات اشخاص است. وقتی افرادی که در آن مرحله حضور داشته اند صحت اقدامات زنجانی را تایید می کنند و بیت المال را در اختیارش می گذارند و فریب می خورند، چطور انتظار دارید که موکلم به اعمال مجرمانه زنجانی پی می‌برد؟

وی افزود: بحث پولشویی که به موکلم نسبت داده شده باید بر اساس مستندات ثابت شود، ضمن اینکه آقای شمس اطلاعی نداشته منشاء پول زنجانی نامشروع است.

افشار گفت: اگر به تاریخ شکایت شاکی پرونده یعنی شرکت ملی نفت دقت کنید متوجه می شوید که پس از ۹ ماه دستگیری زنجانی همچنان این شبهه وجود داشته که شاید اعمال وی مجرمانه نبوده است.

کمیسیون ویژه تولید قوانین مزاحم تولید را اصلاح می‌کند
هم اکنون بخوانید

وکیل مدافع مهدی شمس گفت: آقای قاضی دفاعیات ما همگی بر اساس سند و دلیل است و تقاضا دارم در رسیدگی‌ها به این اسناد توجه شود. موکل من در ۷ جلسه رسیدگی سعی کرد با ادله و اسناد قوی موارد اتهامی را به طور جزئی توضیح دهد. بیشتر مطالب در کیفرخواست بر پایه اظهارات بابک زنجانی است. من تقاضا دارم به این موضوع توجه شود که اگر این اظهارات اقرار است فقط برای خود او قابل استماع است و اگر صرفا اظهار است نباید به آن استناد شود.

وکیل‌مدافع متهم ردیف دوم گفت: همچنین باید توجه کرد که آقای زنجانی در این پرونده متهم ردیف اول است و نباید به صرف اظهارات متهم ردیف اول کیفرخواست تهیه شود، این درصورتی است که موکل من دفاعیات خود را با سند ارائه داده است. در کیفرخواست آمده که در سال ۹۱ محموله‌های نفتی تحویل شمس شد، اما در سال ۹۳ این اظهارات زنجانی دچار تغییر شده است یعنی اظهارات زنجانی مستند نیست.

قاضی مقیسه گفت: این حرف را سه بار تکرار کردید. بله من هم صرفاً به اظهارات زنجانی توجه نمی‌کنم و بر اساس دلیل و مدرک حکم می‌دهم لذا لطفا حاشیه نروید و به اصل دفاع بپردازید.

افشار گفت: فساد از طریق جعل یکی از اتهامات موکل من است. به طور قطع یک سند وجود ندارد که نشان دهد که موکل من جعلی انجام داده است. مشارکت در کلاهبرداری عنوان اتهامی دیگری است که به موکل من نسبت داده شده است. در این خصوص بحث معرفی زنجانی به مسئولان مطرح شده است. در حالی که بر اساس اظهارات و اسناد آقای زنجانی از سال ۸۷ با مدیران و مسئولان همکاری داشته است و حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون یورو برای شرکت‌های این افراد جا به جا کرده است؛ لذا معرفی را نمی‌توان مبنا قرار داد. بنده در لایحه دفاعی خود ۱۸ بند را در باب معرفی توضیح داده‌ام که تقاضا می‌کنم کاملا مطالعه شوند.

افشار اظهار کرد: موضوع دیگری که نسبت به آن دفاع می‌کنم این است که اعداد و ارقام در کیفرخواست نیاز به کارشناسی دارد. منظور بنده کارشناسی حسابرسی است. باید موضوع جرم و میزان جرم مشخص شود چون معتقد هستیم استعلام‌هایی که از شرکت سورینت اخذ شده است بدون کارشناسی بوده و بنده تقاضا دارم که اعداد و ارقام در کیفرخواست مجددا کارشناسی شود.

قاضی مقیسه گفت: این موضوع  بررسی شده و مورد توجه قرار می گیرد، البته برای دادستانی این اعداد وارقام مشخص شده است.

وکیل متهم ردیف دوم پرونده نفتی در ادامه دفاع از موکل خود اظهار کرد: در هیچ جلسه‌ای از دادگاه و در هیچ اظهاراتی موکل من قبول نکرده است که پرداخت هزینه‌ای را امضا کرده ، کیفرخواست دلیل بیاورد که موکل من در جایی دستور پرداخت داده باشد.

نجفی نماینده دادستان در دفاع از کیفرخواست گفت: ما دنبال کارشناسی رقمی نیستیم. اتهام آقای شمس مشارکت در کلاهبرداری است. مشارکت از صفر تا صد ممکن است متغیر باشد. اینکه آن عدد چقدر بوده مهم نیست مهم اصل مشارکت است. چون مشارکت در جرم یک مجازات مستقل دارد.

افشار گفت: موضوع دیگری که مهم است این است که در هیچ جای پرونده نداریم که آقای شمس خرید نفتی انجام داده باشد، در بحث حمل نفت هم دلایل و مستندات نشان می‌دهد که موکل من به عنوان یک کارگزار وارد شده است. یک جا پیدا کنید که موکل من در شرکت‌های زنجانی سهامدار باشد. اگر او در این شرکت‌ها شریک بود باید در جزئیات شرکت‌ها دخالت می‌کرد، اما چنین سندی وجود ندارد چون موکل من فقط کارگزار بوده است.

افشار ادامه داد: در بحث فروش نفت آقای شمس هیچ مشارکتی نداشته است، بلکه فروش نفت توسط شرکت‌های زنجانی انجام شده، اما چون موکل من در بحث جابه جایی نفت همکاری کرده بود زنجانی وی را به عنوان نماینده شرکت خود به خریدار معرفی می‌کند.

در این هنگام قاضی مقیسه ختم سیزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی را اعلام کرد و گفت: زمان جلسه بعدی برای استماع دفاعیات وکلای متهمان پرونده متعاقبا اعلام می‌شود.

 

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

دکمه بازگشت به بالا