رشد سکونتگاه‌های غیر رسمی منفی شد

به گزارش اعتماد نو، محمدسعید ایزدی، مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری در گفت‌وگویی با اشاره به اعتماد نو به نقل از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای مهار رشد حاشیه‌نشینی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی اظهار داشت: مجموع اقدامات گسترده و کلیدی در دو حوزه پیشگیری و درمان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم با انجام مطالعات دقیق در حوزه شناسایی مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه‌های غیررسمی ضمن تدقیق محدوده­‌ها، میزان جمعیت این مناطق بررسی و طبق آمار سال ۹۵ به جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون در ۱۱۰ شهر کشور رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که در حال حاضر محدوده محلات اسکان غیر رسمی در  ۱۱۰ شهر شناسایی- اعتماد نو به نقل از برنامه­‌ریزی و مطالعه شده است، گفت: در کل کشور وسعت حاشیه نشینی چیزی حدود ۶۱ هزار هکتار است و ۱۱ میلیون نفر در ۱۱۰۰ محله در شرایط بدمسکنی و در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

ایزدی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از مراکز استان‌ها، کلان‌شهرها و شهرهای مرزی با پدیده حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی مواجه هستند.

وی با تاکید بر اینکه در طول دولت یازدهم با گسترده کردن دایره مطالعات درباره حاشیه نشین‌ها تمام اطلاعات کمی در این حوزه تکمیل شده است و می‌دانیم از نظر کمی (جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی، تعداد محلات و وسعت حاشیه نشینی) در چه وضعیتی قرار داریم، افزود: در حوزه سیاست گذاری برای رفع این مشکل در دو مسیر پیشگیری و درمان اقدامات راهبردی قابل توجهی انجام شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات در حوزه پیشگیری اظهار داشت: برای اولین بار در ستاد ملی بازآفرینی شهری به ریاست معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه کارگروه پیشگیری از رشد سکونت‌گاه‌های غیررسمی تشکیل شد و به شکلی منسجم و گسترده  قوه قضائیه به عرصه اعتماد نو به نقل از برنامه‌های توانمندسازی و بازآفرینی شهری ورود پیدا کرد.

افزایش مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله؛ علت بوتولیسم یا وبای پرندگان؟
هم اکنون بخوانید

وی افزود: در این کارگروه با تدوین آیین نامه و دستورالعمل‌های روشن سایر دستگاه‌های کلیدی مانند سازمان ثبت اسناد و سازمان ملی زمین و مسکن ورود پیدا کردند.

ایزدی با بیان اینکه اعتماد نو به نقل از برنامه‌های پیشگیری در دو حوزه مبدا مهاجرت و مقصد آن انجام شد گفت: در ابتدا عوامل مهاجرت شناسایی شدند و اقداماتی جهت کاهش مهاجرت از این مناطق به اجرا رسید در مقصد مهاجرت هم که نقطه گسترش حاشیه نشینی است، اقداماتی جهت تقویت سیستم‌های مدیریت شهری و جلوگیری از تصرف‌های غیرقانونی به اجرا رسید.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری تاکید کرد: با اقدامات انجام شده آخرین گزارش عملکرد نشان می‌دهد که در شش ماه گذشته در شهرهایی که به صورت پایلوت این اقدامات به اجرا رسید حتی یک پرونده تصرف و تخلف تشکیل نشده و در سایر مناطق هم روند کاهشی بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از دیگر اقدامات حوزه پیشگیری از گسترش حاشیه نشینی ایجاد کارگروه ساماندهی روستاهای واقع در حرائم کلانشهرها بوده است، اظهار داشت: یکی از مستعدترین نقاط برای رشد حاشیه نشینی و گسترش سکونت‌گاه‌های غیررسمی روستاهای واقع در حریم‌های کلانشهرها هستند.

وی ادامه داد:  ۳۸۷۷ روستا واقع در حریم کلانشهر شناسایی شده است که از آنجایی که این روستاها ذیل مدیریت شهری اداره نمی‌شوند، مستعدترین مناطق برای گسترش حاشیه نشینی هستند.

‌ ایزدی با تاکید بر اینکه عامل رشد جمعیت حاشیه نشینی از ۶ میلیون به ۱۱ میلیون نفر گسترش مطالعات علمی منطبق بر استانداردها در این حوزه و افزایش گستره مشمولیت افراد حاشیه نشین و بدمسکن‌ها در اجرای اعتماد نو به نقل از برنامه های وزارت راه وشهرسازی است، گفت: در طول پنج سال گذشته برخی از شهرها به دلیل شرایط خاص مانند چابهار رشد حاشیه نشینی در این مناطق به سه برابر رسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: هرمزگان نوک پیکان توسعه تجارت خارج کشور است
هم اکنون بخوانید

وی افزود : اما در سراسر کشور روند رشد حاشیه نشینی منفی و کند بوده و حتی در برخی از مناطق با روند مهاجرت معکوس مواجه بودیم.

منبع:اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =

دکمه بازگشت به بالا