نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی دولت دوازدهم

رییس جمهور با تبریک هفته دولت و تشکر از نمایندگان مجلس برای اعتماد به وزرای پیشنهادی ،نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود در دولت دوازدهم را آغاز کرد.

به گزارش اعتماد نو ، وی در ابتدا گفت: به طور طبیعی بعد از انتخابات ما رایزنی را برای کابینه شروع کردیم. با همه چهره های سیاسی و احزاب مشورت کردیم.
بزرگترین فرقی که بین این دو دولت است اینکه در کابینه دوازدهم من در چهار سال قبل با بیشتر آنها کار کردم و شناخت بیشتری دارم و آنها هم نظرات من را دقیق‌تر می‌دانند.
رییس دولت دوازدهم در ادامه گفت:  اینجا از فرصت استفاده می کنم و از همه وزرایی که در دولت قبل حضور داشتند و الان نیستند تشکر می‌کنم.
بسیاری از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های فعلی ما تکمیل اعتماد نو به نقل از برنامه‌های قبلی است و مردم هم گفتند به عقب بر نمی‌گردیم.
در دولت یازدهم با مشکلات بسیاری روبه‌رو بودیم که الان یا برطرف شده یا کمتر شده است. معنای این حرف این نیست که مشکلات تمام شده اما با اراده قوی‌تر و آشنایی بیشتر راه‌مان را می‌بینم و من امروز بسیار امیدوارتر از آغاز دولت قبل هستم و با حمایت مردم این مشکلات را پشت سر می‌گذاریم.
امروز تحریم‌ها شکسته شده. ممکن است امریکایی‌ها تصور دیگری داشته باشند اما نگاه جهان به ایران عوض شده و بسیاری از مشکلات را پشت سر گذاشته‌ایم و مردم در اقتصاد، سیاست خارجی و داخلی مردم امنیت بیشتری احساس می‌کنند.
مسیر برای ما روشن است و برای آنان اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی می‌کنیم.
رییس جمهور اظهار کرد: من بسیار خوشحالم که جامعه نسبت به بانوان و جوانان حساس‌ شده است. اکثر جوانان ما تحصیلکرده هستند و از نظر ظرفیت انسانی ظرفیت بسیار خوبی داریم. من هم‌نگرانم که چرا چرخش نخبگان را با سرعت مورد نظر شاهد نیستم لذا من به همه وزرا پیشنهاد دادم که حداقل دو جوان را به عنوان معاون یا مشاور منصوب کنند.اعتقادم این است که باید از خانم‌ها در سطوح مختلف استفاده کنیم.ما یک جوان را در کابینه به عنوان وزیر انتخاب کردیم و امیدوارم او بتواند کارگشا باشد.سه نفر از خانم‌ها در کابینه حضور دارند و ما از نظرات آنها استفاده می‌کنیم اما این به معنای این نیست که چند نفر خانم یا جوان در کابینه باشند. سه میلیون کارمند لشگری و‌کشوری داریم و اگر اعتقاد داریم که جوانان یا زنان در دولت باشند، مقصود حضور جوانان و بانوان و از اقوام مختلف به در دولت به معنای عام است.به وزرا دستور دادم که از جوانان و زنان در سمت‌های مشاور یا معاون استفاده کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: در مورد کابینه تحت فشار نبودم؛ مشورت کردم اما اینکه جناح گروهی به من فشار آورده باشد که وزیری را معرفی کنم، اینطور نبوده است.

وی بیان کرد: لایحه تقسیم دو وزارتخانه صنعت و راه و شهرسازی و استقلال سازمان ملی جوانان در مجلس طرح نشده و به همین دولت هنوز تکمیل نیست.امیدوارم ترکیب هیات دولت در مهرماه تکمیل شود. 

دکتر روحانی پیرامون انتخابات گفت:  در ایام انتخابات فضای کشور، فضای اخلاقی بود.برای رسیدن به اهداف‌مان راهی جز وحدت و تعامل نداریم.حذف رقیب امکان‌پذیر نیست. هیچ فکری نمی‌تواند بگوید افکار دیگر نباید وجود داشته باشد. باید تفاوت و اختلاف فکری را به رسمیت بشناسیم.همه جا باید چارچوب قانون، چارچوب اصلی باشد.دولت می‌داند وظیفه‌اش برابر همه ملت است. قوا باید کنار یکدیگر باشند. در همین کابینه به نوعی هماهنگی سه قوه را دیدیم.

رییس جمهور تشریح کرد: مردم خود متولی خودند. نهی از منکر همین است که تمام مردم ظلم را نفی می‌کنند.اگر معروف و منکر درست معرفی شود، مردم خودشان در صحنه هستند. ما اتیکت آمر به معروف نداریم. همه مردم آمر به معروف هستند.فرهنگ و اخلاق به دست مردم است. البته مشکلاتی داریم که باید حل و فصل شوند. در فضای سیاسی فضای یک ماه گذشته را بیشتر می‌پسندم.

رییس دولت دوازدهم ادامه داد: من نواقصی را در آموزش و پرورش مشاهده می کنم، به طور مثال، دانش آموزی که از دبیرستان خارج می شود، چه کاری می تواند انجام دهد؟
مهارت لازم باید به دانش آموزان خود بیاموزیم تا بتوانند فعالیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه داشته باشند
برخی از فارغ التحصیلان ما در آموزش و پرورش و آموزش عالی ، وقتی وارد جامعه می شوند نمی دانند در جامعه چه خبر است ، باید تحولی در این خصوص ایجاد کنیم
یکی دیگر از نکات مد نظر من ، خلاقیت است که باید در سیستم آموزشی ما لحاظ شود، بیشتر دروس در مدارس ما به شکلی است که دانش آموزان باید حفظ کنند و پاسخ دهند، در حالی که نیاز به خلاقیت بیشتر در آموزش و پرورش داریم
در خصوص فضای مجازی نیز باید اقداماتی در آموزش و پرورش صورت گیرد و جوانان ما باید آموزش ببینند که درست استفاده کنند چرا که استفاده نادرست به فرهنگ و جامعه آسیب می زند
باید از معلمان خود بیشتر حمایت کنیم، تلاش کردیم در حد توان به معلمان کمک کنیم حقوق معلمان را افزایش دادیم البته حقوق کارمندان را نیز افزایش دادیم
حقوق همه کارگران و کارمندان بیش از تورم سالانه خواهد بود، هر سال اینگونه بوده است، اگر کل تورم چهار سال گذشته ۵۰ درصد بوده است، حقوق کارکنان و مستمری بگیران بیش از ۶۰ درصد بوده است و در برخی مواقع بیش از دو برابر افزایش حقوق بوده است
متوسط پرداختی ما در کمیته امداد و بهزیستی بیش از دو برابر از ابتدای دولت یازدهم بوده است که در دولت دوازدهم نیز ادامه خواهد یافت
بخش های مختلفی در خصوص حفظ ارزش های دینی مسئول هستند، من قبول ندارم که دین در کشور ما کم رنگ شده است برای اینکه در ماه های مختلف و مناسبت های مختلف حضور گسترده مردم دیده می شود.

جزییات ضوابط ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی
هم اکنون بخوانید

دولت تمام توان خود را به کار خواهد گرفت، هیچ دستگاه فرهنگی نیست که در دولت یازدهم، بودجه آن را کاهش داده باشیم.
در زمان انتخابات، تهمتی به معلمان ما زدند و گفتند که معلمان در مدارس، بی دینی را ترویج می کنند که من گفتم از این تهمت نخواهم گذشت.
دکتر روحانی متذکر شد: معتقدیم که انتخاب بهشت و جهنم به عهده مردم است. هیچ کس را نمی‌شود به زور به راه هدایت کشاند؛ ما باید ابلاغ کننده و مبشر باشیم.

وی گفت: مساله آسیب های اجتماعی و اعتیاد خیلی برای ما و مردم مهم است، باید از اعتیاد و توزیع مواد مختلف در کشور جلوگیری کنیم و دولت موفقیت هایی نیز به دست آورده است ، آمارها نشان می دهد که یک قدم پیش رفته ایم در حالی که مسیر بلند مدت است.
یکی از هدف های ما در دولت دوازدهم کاهش فقر است چرا که دلیل بسیاری از آسیب های اجتماعی است
من به مردم قول داده ام که فقر مطلق را در پایان دولت دوازدهم از بین ببرم برای این اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی کرده ایم و امیدوارم پایان ۱۰۰روز بتوانم گزارشی به مردم بدهم و در آن روز به مردم بگویم که جه اعتماد نو به نقل از برنامه ای برای این مساله اندیشیده ایم.
فاصله طبقاتی دیگر مشکل ما است، دهک بالا و پایین فاصله درآمدیشان ۱۴برابر است، بنابراین تلاش می کنیم این اختلاف را کاهش دهیم، اما اینکه در نهایت به چه اندازه ای می رسیم ، نمی توانم اعلام کنم چرا که در جلسات تخصصی در خصوص ان کار خواهد شد اما قطعا کاهش خواهد یافت.
بیکاری معضل بزرگ جامعه ما است، در انتخابات که به استان های مختلف می رفتم، شاید اولین خواست مردم رفع بیکاری و اشتغال جوانان بود.
ورودی بازار کار ما در سال های اخیر حدود یک میلیون نفر است، شغلی که مادر دولت یازدهم توانستیم انجام بدهیم، حداکثر ۶۵۰ هزار نفر به طور متوسط بود
با توجه به ورودی یک میلیون نفری، این میزان ایجاد شغل، جوابگو نیست، در سطح جهان، کشورهایی که می توانند سالانه ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کنند، زیاد نیستند.

روایت نتانیاهو از تصمیم برای حمله به ایران در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱
هم اکنون بخوانید

دکتر روحانی بیان کرد: در دنیا تنها ۵ کشور است که می تواند بالای ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کند که یکی از آنان ایران است. 

از تمام وزرای خود خواسته ام که در این زمینه تلاش کنند، امروز در فضای مجازی، خدمات، کشاورزی و معادن می توانیم اشتغال را افزایش دهیم.
در بخش معدن دولت یازدهم کارهای زیادی در اکتشاف معادن جدید انجام داد.
باید کاربزرگی در بخش اشتغال انجام بگیرد و مساله دولت است و تلاش ما این است که افزایش یابد اما اینکه به چه رقمی خواهیم رسید، امسال اولین تجربه ما است و ما سال آینده می توانیم به مردم اعلام کنیم که چقدر اشتغال می توان ایجاد کرد.
هر چقدر اشتغال ایجاد کنیم باز هم کم است برای پاسخگویی به نیاز مردم، برای اشتغال راهی جز اتحاد و انسجام، بهبود شرایط کسب و کار، سرمایه گذاری و افزایش امنیت سرمایه گذاری نداریم.
باید قدم خوبی در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی برداریم که از بعد برجام ، با ۱۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به توافقات خوبی رسیده ایم، موضوع اشتغال به عنوان اولویت اول دولت دوازدهم است.
مهمترین مساله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ما اشتغال است و مردم به آن توجه دارند.
۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای بنگاه های کوچک و متوسط در سال ۹۶ پرداخت خواهد شد
سرمایه بانک های ما کم است که باید افزایش یابد، از طرف دیگر رقابت ناسالم با هم دارند که باید اصلاح شود
بانک ها بنگاه دار هستند که باید دست از این کاربردارند و املاک و سرمایه های راکت خود را باید بفروشند
تورم جامعه ما امروز براساس گزارش مرکز آمار که مربوط به مرداد ماه است ، تورم سالانه ما زیر ۸ درصد است، در مقابل سود بانکی باید مقدار اندکی از تورم بیشتر باشد
از سود سپرده تا تسهیلات، اگر سه تا چهار درصد فاصله باشد، کار منطقی است اما هم اکنون در چارچوب منطقی پیش نمی رویم
سود تسهیلات بانکی باید کاهش یابد و این هدف دولت دوازدهم است، ما سود بین بانکی را به میزان قابل توجه ای کاهش داده ایم
یکی از اعتماد نو به نقل از برنامه های مهم دولت من ، ساماندهی بانک ها، صندوق های بازنشستگی، به اجرا در آوردن اصل ۴۴ قانون اساسی ،برداشتن انحصار ، ساماندهی بودجه ، جذب سرمایه داخلی و خارجی و سامان دادن به سود تسهیلات است.

دکتر حسن روحانی در مورد مسائل منطقه و  بین الملل اظهار کرد:خود آمریکایی‌ها هم نمی‌توانند رفتار ترامپ را ارزیابی کنند.آمریکا برای ایجاد اجماع علیه ایران در سخت‌ترین شرایط تاریخی است، در حالی که ایران در بهترین شرایط ممکن است.ما مسیر برجام را ادامه می‌دهیم اما اگر کسی در طرف مقابل تخلف کند، ما به تخلف‌های آنها پاسخ خواهیم داد.ما به راهی که انتخاب کردیم مطمئن هستیم. ما هرگز آغازگر تخلف از برجام نخواهیم بود.

تعهد ما در برابر دنیا کاملا روشن است. روابط ما با آژانس را مقررات روشن می‌کند. آژانس و ما زیر بار حرف زور نخواهیم رفت.خواست ما روابط دوستانه با کشورهای همسایه است. اگر مشکلی بین ما هست، راه حل آن گفت‌و‌گو است.

سفر حج علامت خوبی درباره روابط تهران_ریاض است. اگر حجاج ما در سلامت باشند فضا برای حل مشکلات ما بهتر خواهد شد.
مشکل ما با عربستان مسأله حمایت آنها از تروریسم و دخالت ریاض در یمن است. اگر این مسائل حل شود ما و عربستان مشکلی با هم نداریم.

رییس جمهور در خاتمه گفت: پای عهد و ایمان خودمان ایستاده ایم و از مردم هم خواهش می کنم در کنار دولت باشند.

 

 

منبع: ایسنا

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =

دکمه بازگشت به بالا