هیات انگلیسی با خانواده زاغری دیدار کرد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره سیاست مسالمت جویانه در عرصه بین‌المللی را دنبال کرده و با توجه به منویات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص تعامل گسترده با دنیا، وزارت خارجه از این بیانات بهره خواهد برد.

به گزارش اعتماد نو،  بهرام قاسمی در نشست سخنگویی این هفته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری فرمودند که ایران به تعامل گسترده با دنیا توجه دارد. با توجه به حضور گسترده مهمانانی که درچند روز اخیر در تهران بودند وزارت امور خارجه در آغاز دولت جدید چه اعتماد نو به نقل از برنامه ای برای تعامل گسترده با دنیا دارد، گفت: صحبت‌های مقام معظم رهبری در رابطه با تعامل با جهان بحث مهمی است.

وی ادامه داد: با توجه به تاکید ایشان بر این موضوع جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده است از سیاست مسالمت آمیز و مسالمت جویانه در عرصه جهانی و بین‌المللی پیروی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: در این دوره و در آغاز دولت جدید تعامل بیشتر با جهان بحث بسیار مهمی است که باید روی آن کار شود و قطعا در اعتماد نو به نقل از برنامه‌های کشور و به خصوص وزارت امور خارجه منظور خواهد شد و در این جهت حتما از منویات مقام معظم  رهبری بهره برداری های لازم انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود بین مقامات ایرانی و انگلیسی در ارتباط با وضعیت پرونده خانم نازنین زاغری بحث و گفت‌وگوهایی شده و آیا قرار است تبادل زندانی بین ایران و انگلیس انجام شود گفت: هیات انگلیسی که به تهران سفر کرده بود با خانواده نازنین زاغری دیداری انجام دادند.

انتقاد ایران از بیانیه اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در کویت
هم اکنون بخوانید

وی افزود: خانم زاغری ایرانی هستند و همسرشان انگلیسی است و همان‌طور که گفتم این دیدار انجام شد.

وی افزود: هیچ بحثی در مورد تبادل زندانی بین ایران و انگلیس وجود ندارد.

قاسمی  اعلام کرد : مانعی برای سفر تیم دیپلماتیک عربستان برای بازدید از سفارت این کشور در تهران وجود ندارد و روادید و مجوز پرواز برای این تیم صادر شده است . از طرف دیگر ایران نیز در شرف دریافت ویزای برای سفر هیات ایرانی  به عربستان جهت انجام بازدید از سفارت ایران در عربستان است.

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست خود با پایگاه خبریان با بیان این‌که در جریان سفر هیات‌های خارجی به تهران به منظور شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور تا کنون بین این هیات‌ها و مقامات ایرانی حدود ۱۳۵ الی ۱۴۰ ملاقات صورت گرفته است تصریح کرد: این ملاقات‌ها امروز و فردا نیز ادامه پیدا می‌کند.

قاسمی تصریح کرد: در ملاقات‌های انجام شده بین این هیات‌ها و مقامات ایرانی در مورد مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و گفت‌وگو شده است.

وی همچنین در مورد برخی از سخنان مبنی بر این‌که این دیدارها تشریفاتی بوده است واکنش نشان داد و گفت: این دیدارها تشریفاتی نیست و همان‌طور که اشاره کردم در جریان این دیدارها در مورد مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات مقامات آمریکایی درباره فعالیت‌های موشکی ایران و بی‌اعتمادی بین تهران و واشنگتن تصریح کرد: بی‌اعتمادی بین ما و آمریکا وجود داشته و بحث جدیدی نیست.

دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا بلندتر شده است

قاسمی افزود: این بی‌اعتمادی ادامه دارد و اتفاقات اخیر دیوار بی‌اعتمادی بین دو کشور را بلندتر کرده است.

سازمان ملل مساعی خود را برای جلوگیری از اعمال ناقض صلح و امنیت بکار گیرد
هم اکنون بخوانید

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تاکید بر این‌که بحث فعالیت‌های موشکی ایران جنبه دفاعی و بازدارندگی دارد خاطرنشان کرد: فعالیت‌های موشکی ایران بحث داخلی ما است و این فعالیت‌ها هیچ مغایرتی با قطعنامه‌های شورای امنیت ندارد و ادعاهایی که آمریکایی‌ها در این ارتباط انجام می‌دهند بی‌ربط است.

قاسمی در مورد صحبت‌های مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور مبنی بر این‌که تعامل گسترده با جهان باید یکی از اولویت‌های مهم دولت باشد، ادامه داد: صحبت‌های مقام معظم رهبری در حوزه تعامل با جهان بحث مهمی است. ایران همواره سعی کرده که از سیاست مسالمت‌آمیز و مسالمت‌جویانه در عرصه جهانی پیروی کند. تاکید ایشان در این دوره در ارتباط با این موضوع بحث مهمی است که باید روی آن کار شود و قطعا در اعتماد نو به نقل از برنامه‌های کشور منظور خواهد شد و حتما از منویات ایشان بهره‌مندی‌های لازم به عمل خواهد آمد.

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا