قاضی مقیسه: نیروی انتظامی هم در زمان تحریم نفت فروخته است

به گزارش اعتماد نو، در ابتدای هفتمین جلسه از رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی، قاضی مقیسه رئیس دادگاه با ذکر این مطلب که نماینده دادستان، وکلای طرفین و نماینده نهاد‌ها و هر دو متهم پرونده در دادگاه حضور دارند گفت: از طرفین می‌خواهم که نظم را رعایت کنند والا طبق قانون رفتار می‌شود. از وکلا تقاضا دارم که به حواشی نپردازند.

قاضی دادگاه از افشار وکیل «م.ش» خواست در جایگاه قرار بگیرد تا دفاعیات خود را بیان کند.

در کیفرخواست بزرگ‌نمایی شده است

وکیل متهم ردیف دوم گفت: اولین مطلبی که در کیفرخواست به موکل من مستند شده بحث معرفی بابک زنجانی توسط موکل من است که من صریحاً این موضوع را رد می‌کنم. در کیفرخواست بزرگنمایی شده است. در کیفرخواست آمده که موکل من زنجانی را به وحید دستجردی معرفی کرده که او مدیرعامل صندوق بازنشستگی شرکت نفت است که شرکت خصوصی می‌باشد و اجازه فروش نفت هم نداشته است. موکل من حتی اگر قبول کنیم که زنجانی را به دستجردی معرفی کرده است در کیفرخواست دلیلی نیامده که او بابک را به نهادهای دولتی معرفی کرده باشد.

مهدی ثابت وکیل شرکت نفت در واکنش به دفاعیات وکیل متهم اظهار کرد:‌ مصوبه‌ای وجود دارد که صندوق بازنشستگی اجازه فروش نفت را داد.

وکیل متهم پاسخ داد: من نگفتم اجازه فروش نفت را ندارد.

قاضی مقیسه گفت: هر صندوق بازنشستگی اجازه فروش نفت را داشت و «م.ش» هم به همین دلیل زنجانی را به دستجردی معرفی کرده است.

وکیل «م.ش» پاسخ داد: معرفی نکرده، آشنایی آن‌ها معطوف به سابقه است. صندوق بازنشستگی شرکت نفت بابت بدهی خود ۳۰۰ میلیون یورو به بابک زنجانی نفت برای فروش ارائه کرده است. موکل من در فروش نفت دخالت نداشته است. موکل من فقط در آن جلسه حضور داشته است.

قاضی مقیسه واکنش نشان داد و گفت: برای چه حضور داشته؟ می‌خواستند بروند سونا؟

وکیل متهم گفت: قرارداد با صندوق بازنشستگی ۳ میلیون بشکه نفت بوده است که فقط یک میلیون آن انجام شد.

قاضی مقیسه گفت: پس شما قبول دارید که موکل شما در فروش یک میلیون بشکه نفت دخالت داشته است. بروید جلو‌تر.

وکیل متهم گفت: من قبول ندارم. این قرارداد مربوط به لوزان سوئیس است. موکل من در آنجا حضور نداشته است. در آنجا صندوق بازنشستگی ۳۰۰ میلیون برای واردات پول احتیاج داشته که بابک زنجانی قول پرداخت آن را می‌دهد و این بحث‌های مالی به وجود می‌آید که در تهران هم موکل من بابک زنجانی را معرفی نکرده است. فقط در جلسه حضور داشته است.

افشار خاطرنشان کرد: طبق کیفرخواست موکل من فقط زنجانی را به دستجردی معرفی کرده است. ۱۵ تا ۱۶ محموله نفتی به زنجانی فروخته شده اما مسبب همه آن‌ها معرفی موکل من نیست. بقیه را چه کسی معرفی کرده است؟ بیشتر نفت‌ها توسط شرکت HK معامله شده. آقای وحید دستجردی اختیار فروش نفت را نداشته است.

فقدان اراده سیاسی کره جنوبی موجب مسدود ماندن منابع ارزی ایران شد
هم اکنون بخوانید

قاضی مقیسه واکنش نشان داد و گفت: شما از وحید دستجردی نمی‌خواهد دفاع کنید. بروید جلو‌تر.

وکیل متهم ردیف دوم گفت: درکیفرخواست نقلی را می‌آورند که دلیلی برای آن نیست. صندوق بازنشستگی به چه دلیل نفت فروخته است؟

نیروی انتظامی هم در زمان تحریم نفت فروخته است

قاضی مقیسه واکنش نشان داد و گفت: در آن زمان نیروی انتظامی هم نفت فروخته است. آن وقت صندوق بازنشستگی وزارت نفت نمی‌توانست نفت بفروشد؟ حالا که این کار را انجام داده است و شما هم اقرار کردید که در فروش یک میلیون بشکه نفت مشارکت داشتید.

وکیل متهم گفت: من نمی‌توانم اقرار کنم. صندوق بازنشستگی ۶۰۰ هزار بشکه نفت تحویل داده است.

قاضی مقیسه گفت: هرچه، صد بشکه نفت، به هرحال در فروش نفت مشارکت داشته‌اید.

وکیل متهم گفت: موکل من در ۱۵ محموله دیگر معرف نبود. کسانی که نفت‌ها را به زنجانی تحویل دادند مقصرند.

قاضی مقیسه گفت: بروید جلو‌تر، این حرف‌ها زده شده است.

وکیل شرکت نفت در پاسخ به اظهارات وکیل متهم ردیف دوم گفت: ناصر مالکی می‌گوید «م.ش» نماینده زنجانی بوده است. ما راجع به فروش نفت و ۳۰۰ میلیون یورو مکاتباتی از طریق ایمیل با متهم ردیف دوم داشته‌ایم.

وکیل متهم واکنش نشان داد و گفت: من با این حال که دسترسی‌ام محدود بود سعی کردم دفاعیاتم مستند باشد. شما می‌گویید ایمیلی وجود دارد، مستنداً ابراز بفرمایید.

وکیل شرکت نفت گفت: ما شاهد داریم.

وکیل متهم ردیف دوم پاسخ داد: شما گفتید ما ایمیل زدیم. حرف از شاهد نبود. در برابر اظهارات شما نفی موکل من کافی است. اصلاً آقای قاضی این آقایان که نام برده شدند به دلیل اینکه بیت‌المال را در اختیار زنجانی قرار داده‌اند در مظان اتهام هستند؟ آیا معرفی موکل من بر فرض صحت داشته باشد دلیل می‌شود که این مقدار نفت را به زنجانی تحویل دهند؟ محموله صندوق بازنشستگی هشتمین یا نهمین محموله است که به زنجانی تحویل شده است.

مهدوی‌ وکیل شرکت نفت گفت: علی‌رغم تمام اقرار‌ها و اظهاراتی که در دادگاه وجود دارد از دادگاه خواهش می‌کنم اگر صلاح است افرادی که اسم برده شده است به جلسه دادگاه دعوت کنند تا اظهارات خود را بیان کند.

قاضی مقیسه گفت: این اقرار‌ها در دادگاه گفته شده است و این دادگاه است که باید تشخیص دهد مستند هستند یا نه. اینکه موکل پرونده می‌گوید قبول ندارم اهمیت ندارد. افراد به کرات گفته‌اند زنجانی را «م.ش» و «ح.ف.ه» معرفی کرده‌اند والا زنجانی را کسی نمی‌شناخت و گرنه به زنجانی پول نمی‌دادند. وزیر فکر نمی‌کرد که این‌ها برای منافع شخصی خودشان فعالیتی کنند.

وکیل متهم گفت: این اظهارات مستند نیست.

قاضی مقیسه گفت: از نظر شما نیست، بروید جلو‌تر.

وکیل «م.ش» گفت: من اولین بار است که این مطالب را اعلام می‌کنم. دلیلی وجود ندارد که موکل بنده بابک زنجانی را فردی معرفی کرده باشد که دو بانک دارد.

گفت‌وگوی تلفنی ماکرون و روحانی
هم اکنون بخوانید

قاضی مقیسه گفت: ایشان با علم و اطلاع که این دو بانکی که بابک زنجانی از آن‌ها نام می‌برد بانک نیستند با او فعالیت کرده است.

سه وزیر و رییس بانک مرکزی زنجانی را معرفی و تایید کرده‌اند

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: موکل من نمی‌دانست که موسسات، بانک نیستند. سندی وجود دارد که در ذیل آن سه وزیر و رئیس بانک مرکزی بابک زنجانی را معرفی و تایید کردند.

قاضی مقیسه گفت: «م.ش» و «ح.ف.ه» زنجانی را به گونه‌ای معرفی کرده‌اند که توانایی فروش نفت و جابجایی ارز را دارد و توانستند نظر مساعد وزرا را نسبت به زنجانی جلب کند.

وکیل متهم در حین دفاع خواست که رای دیوان عالی کشور را بخواند و به آن استناد کند که قاضی مقیسه گفت: اصلاً نمی‌خواهد که رای دیوان را بخوانی و آن را تحلیل کنی. رای دیوان را چه کار داری؟ در رای دیوان هم آمده که مشارکت آ‌ن‌ها موثر بوده است.

افشار وکیل متهم گفت: می‌خواهم به اظهارات جشن‌ساز و وحید دستجردی که در رای دیوان آمده اشاره کنم.

قاضی دادگاه گفت: خواندن رای دیوان مگر هنر است؟ در چارچوب کیفرخواست در پرونده اگر حرفی دارید بزنید.

وکیل مهدی شمس گفت: آقای جشن‌ساز مدیرعامل شرکت HK گفته که من مطلع نیستم. زنجانی را چه کسی به شرکت نفت معرفی کرده است.

مقیسه واکنش نشان داد و گفت: رای دیوان را نخوان. همه آن را خوانده‌ایم. اینکه بخواهی رای دیوان را بخوانی که نشد دادگاه.

وکیل متهم افزود: آشنایی بابک زنجانی با وزرا مربوط به سال ۸۷ است.

قاضی مقیسه گفت: سال ۸۸.

زنجانی با قرارگاه خاتم‌الانبیا قرارداد بازرگانی داشته

وکیل متهم پاسخ داد: در سال ۸۷ بابک زنجانی با خاتم‌الانبیا قرارداد بازرگانی داشته است.

قاضی مقیسه با اشاره به اظهارات بابک زنجانی گفت: خود زنجانی اقرار کرده است که او «م.ش» و «ح.ف.ه» را از سال ۸۸ می‌شناسد. این‌ها به مالزی آمدند و با هم مذاکره کردند. سال مهم نیست؛ اینکه این سه نفر با هم اموال بیت‌المال را به غارت بردند مهم است.

«م.ش» متهم ردیف دوم گفت: این اظهاراتی که شما گفته‌اید برای بعد از فروش نفت است.

قاضی مقیسه واکنش نشان داد و گفت: ما راجع به قبل و بعد صحبت نمی‌کنیم، ما راجع به فروش نفت حرف می‌زنیم.

وکیل متهم گفت: هیچ مستندی دال بر اظهارات وجود ندارد

مقیسه واکنش نشان داد و گفت: این نظر شماست.

وکیل متهم گفت: در سال ۹۰ توسط پایگاه خاتم‌الانبیاء و قرب نوح از بابک زنجانی تقدیر شد.

قاضی مقیسه پاسخ داد: این‌ها ربطی به پرونده ندارد. راجع به فروش نفت صحبت کنید.

 

 

منبع:اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا