مردان رئیس جمهور می مانند

رئیس جمهور در کنار تیم وزرا دارای چند معاون هست، معاونت هایی که مناصب غیرسیاسی و در عین حال مهم به شمار می آیند. معاونت محیط زیست، بنیاد شهید و امور ایثارگران، امور اجرایی، میراث فرهنگی و گردشگری، زنان و امور خانواده. شواهد و قراین حاکی از رضایت روحانی از عملکرد تیم معاونان و دستیارانش است. دست کم تاکنون علایم و نشانه ای از نارضایتی در نگاه رئیس جمهوری نسبت به کارنامه آنها دیده نشده است.

به گزارش اعتماد نو،  رضایت روحانی از معاونت اجرایی باعث شد تا محمد شریعتمداری در جایگاه حساس ریاست ستاد انتخابات ریاست جمهوری قرار گیرد. شریعتمداری اکنون به داشتن مشی اعتدالی شهره است. او در عین حال یکی از حلقه های ارتباطی میان دولت و ارکان دیگر حاکمیت به حساب می آید. شریعتمداری با داشتن سابقه در تأسیس جمعیت ارزش های تحت ریاست محمدی ری شهری، وزارت بازرگانی دولت اصلاحات و مسئولیت مالی برخی نهادهای عالی نظام هم اکنون یکی از کاندیداهای پست های کلیدی در دولت دوازدهم است.

معصومه ابتکار عضو اصلاح طلب کابینه، عهده دار مدیریت محیط زیست در برهه ای شد که بحران های زیست محیطی یکی از ابر چالش های ایران نام گرفته است. روحانی بر کابینه خویش «دولت محیط زیستی» نام نهاد و به صورت تمام قد از اعتماد نو به نقل از برنامه ها و طرح های معاون خویش در ۴ سال گذشته حمایت کرد. ابتکار از زمره مدیران روحانی است که با شدیدترین مخالفت ها از سوی حریفان روبرو شد از ماجرای زمین خواری تا توقف سدسازی ها و از بحران گرد و غبار تا احیای تالاب ها، او با مقاومت باندهای قدرت روبرو شد. با این همه روحانی حاضر نشد معاون اصلاح طلب خویش را در این موج مخالفت ها تنها بگذارد و اکنون  نیز شواهد حاکی از آن است که خانم ابتکار در عمارت مهم پردیسان باقی خواهد ماند.

گفت‌وگوی مشاور ظریف با نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان
هم اکنون بخوانید

در میان معاونت های رئیس جمهور ، بنیاد شهید و امور ایثارگران در دوره دولت روحانی اهمیت دو چندان پیدا کرد. معاونتی که در دوره های گذشته اغلب در حاشیه قرار داشت، این بار جزو فعالترین بخش کابینه در آمد. در ۴ سالی که گذشت هفته ای نبود که روحانی به اتفاق معاون ایثارگرانش، سید محمد علی شهیدی در خانه شهدا و ایثارگران حاضر نشود. صدای جامعه ایثارگری در این مدت به صورت رساتری در زمینه های مختلف از میادین المپیک تا المپیادها و جشنواره های فرهنگی و هنری شنیده شد.  بنیاد شهید در این مدت از حاشیه های سیاسی که در دولت گذشته دامنگیر آن بود دوری گزید و به سمت تامین مطالبات و التیام زخم های ایثارگران گام برداشت. تمرکز روحانی و معاونش بر امور صنفی و مشکلات معیشتی و مسائل منزلتی ایثارگران باعث شد برخی سنگ اندازی ها و جوسازی های افراد در ظاهر مدعی حقوق ایثارگران اما در واقع تخریب کننده دولت و ابزار محافل سیاسی راه به جایی نبرد. این محافل حتی در بحبوحه مبارزات انتخاباتی در ستاد کاندیدای رقیب روحانی در نقش کمیته ایثارگران ظاهر شدند. اما نهایتاً درجریان انتخابات، روحانی و تیم مدیرانش در بنیاد شهید و امور ایثارگران بخشی از آثار عملکرد خویش را به چشم دیدند. ایثارگران حضور چشمگیر و تعیین کننده در به ثمر رسیدن حماسه ۲۹ اردیبهشت پیدا کردند.

در آخرین ماه های فعالیت دولت یازدهم روحانی در کنار معاون امور ایثارگرانش در چند دیدار با خانواده شهدا شرکت جست و ضمن بازگو کردن اقدامات دولت در پرداخت معوقات سالهای دور ایثارگران، ساماندهی امور مهم درمانی آنها، ساخت مجتمع های توانبخشی و بالابردن سطح اشتغال ایثارگران، اعلام کرد که در ۴ سال پیش رو با عزم جدی تر برای رفع مشکلات جامعه ایثارگران و احیای منزلت آنها تلاش خواهد کرد.

واکنش کانادا به گزارش ایران در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی
هم اکنون بخوانید

بنابراین شواهد حاکی از رضایت روحانی از سکاندارانش در امور حساس خانواده های شهدا و ایثاگران است و محمد علی شهیدی یکی از همراهان رئیس دولت دوازدهم در این عرصه خواهد شد.

معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور از جمله حوزه هایی است که به نظر می آید کارنامه ای کامیاب در ۴ سال گذشته داشته است. روحانی نگاه نوین خود نسبت به مسائل مهم حقوق زنان را از طریق این معاونت و دستیار اصلاح طلبش، شهیندخت مولاوردی عملیاتی کرد. طرح های معاونت زنان در این مدت از حضور زنان در ورزشگاه ها تا اعطای مسئولیت های کلیدی به زنان البته با چالش ها و مقاومت های محافل خاص روبرو شد، تا جایی که در آستانه انتخابات برخی از جناح ها و افراد، خواستار کناره گیری مولاوردی از این مسئولیت شدند. اما علیرغم این مخالفت ها و مانع تراشی ها، معاونت زنان در صف مدیران موفق روحانی ایستاده است. در روزهای اخیر که بحث و گمانه زنی در باره حضور زنان در پست های وزارتی داغ شده، نام مولاوردی در شمار کاندیداهای تصدی یکی از وزارت خانه های فرهنگی در دولت دوازدهم مطرح شده است.

معاونت میراث فرهنگی و گردشگری بویژه بعد از برجام به یکی از حوزه های مهم دولت روحانی تبدیل شد. با این حال سه تغییر مدیریتی پی در پی در این معاونت باعث شد اعتماد نو به نقل از برنامه های دولت در این عرصه چنان که انتظار می رفت، شتاب لازم را پیدا نکرد. در آخرین روزهای دولت یازدهم به دلیل ترمیم کابینه روحانی حکم ریاست این سازمان را به نام خانم احمدی پور زد. اکنون در دولت دوازدهم انتظار می رود سازمان معظم میراث فرهنگی و گردشگری، تحول تازه ای را تجربه کند.

منبع:ایران آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا