موافق لایحه تفکیک وزارتخانه ها نیستم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: موافق لایحه تفکیک وزارتخانه ها نیستم، زیرا مشکلات کشور مربوط به این حوزه ها نیست. این ادغام و تفکیک ها وقت کشور را می گیرد. چند سالی وقت صرف شد تا این وزارتخانه ها و ادارات کل آنها ادغام شوند و باید توجه داشت که مسائل اصلی کشور جنس دیگری دارد.

به گزارش اعتماد نو، علی لاریجانی امروز (چهارشنبه ۲۱ تیرماه) در بیستمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: باید ماهیت حقوقی سازمان نظام مهندسی از نظر دولتی یا غیر دولتی بودن روشن شود. به نظر من این سازمان یک نهاد مدنی است و نباید ساختار دولتی پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سازمان نظام مهندسی از طرف نهاد دیگری تحت تاثیر است، در تجدید نظر قانون مربوط به این نهاد این موضوع را اصلاح کنید و ما نیز در مجلس حمایت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حُسن سازمان نظام مهندسی غیر دولتی بودن آن است، افزود: ابهامی از نظر مسئولان کشور در خصوص غیر دولتی بودن این سازمان وجود ندارد و اگر حکم رئیس سازمان نظام مهندسی را رئیس‌جمهور صادر می کند، دلیل بر دولتی بودن این سازمان نیست.

لاریجانی با بیان این که ساختار قانون سازمان نظام مهندسی خوب است، متذکر شد: البته در خصوص قوانین مادر باید متناسب با شرایط کشور و تجربیات دنیا، اصلاحاتی را انجام داد و لازم است نگاهی به بالا بردن ظرفیت تخصصی اعضای این سازمان وجود داشته باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری ایران با انتقاد از گسترش بی رویه دانشگاه ها بدون توجه به نیاز بازار و مشکلاتی که در این حوزه به وجود آمده است، گفت: برای ارتقای جایگاه نظام مهندسی نباید دست مردم را ببندیم، اگر می خواهیم این سازمان مورد علاقه مردم باشد، باید به مردم اختیار بدهید تا در مراجعه به مهندسین مختار باشند.

سرلشکر رحیم صفوی: دشمن به دنبال عصبانی کردن مردم است
هم اکنون بخوانید

وی با بیان این که کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برای تجدید قانون سازمان نظام مهندسی فعالیت های خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: برگزاری چنین نشست های تخصصی برای نگارش مجدد قانون به مجلس کمک می کند.

لاریجانی گفت: ما از نظر تخصصی شما در خصوص لایحه تفکیک وزارتخانه های راه و شهرسازی استفاده می کنیم، زیرا به عنوان یک مجمع متخصص نظر شما مورد توجه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که من موافق لایحه تفکیک وزارتخانه ها نیستم، زیرا مشکلات کشور مربوط به این حوزه ها نیست، بیان کرد: این ادغام و تفکیک ها وقت کشور را می گیرد، چند سالی وقت صرف شد تا این وزارتخانه ها و ادارات کل آنها ادغام شوند و باید توجه داشت که مسائل اصلی کشور جنس دیگری دارد.

لاریجانی با تاکید بر توجه به اخلاق حرفه ای گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان یک سازمان مردمی باید به اخلاق حرفه ای اهتمام ویژه ای داشته باشند و به گونه ای رفتار کند که مردم نظارت آنها را صوری تلقی نکنند.

وی با بیان این که انتظار از سازمان نظام مهندسی نهادینه کردن اخلاق حرفه ای است، گفت: اجرای اخلاق حرفه ای بسیار مهم است و لازم است در صورت تخطی هر یک از اعضا با آنها برخورد شود، زیرا تخطی یک یا چند نفر ممکن است به آبروی سازمان نظام مهندسی خدشه وارد کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به شرایط کشور و نقش مهندسین به عنوان نیروهای خلاق گفت: دولتی که می خواهد شکل بگیرد، لازم است از کاردانی و شجاعت لازم برای اصلاحات عمیق در اقتصاد برخوردار باشد.

واکنش ایران نسبت به برخورد خشن و توهین آمیز پلیس دانمارک با بانوی ایرانی
هم اکنون بخوانید

وی افزود: در سطح کلان کشور نیز باید همگرایی درستی بین ارکان حکومت و صاحب نظران در اجرای اصلاحات عمیق در اقتصاد به وجود آید. این جراحی ها نیاز به شجاعت و همگرایی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نظر اقتصادی، ایران در بین ۲۳ کشور منطقه رتبه ۲۲ را دارد و در سطح جهانی نیز رتبه ۱۷۴ را در بین ۱۷۸ کشور به خود اختصاص داده است که این نشان می دهد هنوز سیستم اقتصادی ما دولتی است.

وی افزود: به نظر من یک بار دیگر باید قانون اصل ۴۴ اجرا شود تا شرایط آزادی اقتصادی فراهم شود.

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا