درآمد دولت از محل فروش نفت در سال ۹۵ چقدر بود؟

آمارهای بانک مرکزی از درآمدهای دولت در سال ۹۵ بیانگر درآمد ۷۳۸٫۸ هزار میلیارد ریالی از فروش نفت و فرآورده های نفتی و درآمد ۱۰۱۴٫۷ هزار میلیارد ریالی از محل مالیات هاست.

 به گزارش اعتماد نو، بر اساس گزیده های آمارهای اقتصادی کشور در سال ۹۵ که بانک مرکزی به تازگی آن را منتشر کرده، دولت پارسال برای پوشش بخشی از هزینه های جاری خود ۱۴۵۹٫۹ هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده که سهم درآمدهای مالیاتی از آن ۱۰۱۴٫۷ هزار میلیارد ریال و سایر درآمدها ۴۴۵٫۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

سایر درآمدها شامل مواردی چون «درآمدهای حاصل از مالکیت دولت از جمله شرکت های دولتی»، «درآمد حاصل از فروش کالاها و خدمات همچون خدمات قضایی، ثبتی، انتظامی»،«درآمد حاصل از جرایم و خسارت از جمله جرایم رانندگی و مجازات های قانون کار» و نیز «درآمدهای متفرقه چون حق اشتراک اراضی و یا ما به التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی» است.
در مجموع دولت در حوزه مالیات های مستقیم که شامل مواردی چون مالیات اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت می شود ۴۹۳٫۸ هزار میلیارد ریال و در بخش مالیات های غیرمستقیم نظیر مالیات بر واردات، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر کالاها و خدمات ۵۲۰٫۹ هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده است.

** سهم بالای درآمدهای نفتی
در بخش واگذاری دارایی های سرمایه ای نیز دولت ۷۴۲٫۸ هزار میلیارد ریال پارسال درآمد کسب کرده که سهم منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی ۷۳۸٫۸ هزار میلیارد ریال بوده است.
توفیق دولت در کسب درآمد از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول ۴ هزار میلیارد ریال و در بخش واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای ۲۰ میلیارد ریال بوده است.

رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس روسای سابق بانک مرکزی را به مناظره دعوت کرد
هم اکنون بخوانید

** هزینه های عمرانی دولت در سال ۹۵
در مقابل در بخش تملک دارایی های سرمایه ای یا همان پرداخت های عمرانی، دولت ۴۲۱ هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی در کشور هزینه کرده است.

**چشم انداز واگذاری دارایی های مالی دولت
همچنین خالص واگذاری دارایی های مالی در سال ۹۵ که ۲۸۸٫۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که حوزه وسیعی از انتشار و فروش اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی و تامین اعتبار از منابع بانکی داخلی و خارجی را در بر می گیرد.

 

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا