کشور در دو دهه آینده با سونامی سالمندی مواجه می‌شود

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پیش بینی می‌شود در دو دهه آینده، کشور با سونامی سالمندی مواجه شود.

به گزارش اعتماد نو ، عبدالرضا عزیزی در همایش بین المللی «سالمندی جمعیت و پیامدهای مرتبط با سیاستگذاری» در تبریز اظهار کرد: طبق برآوردهای ما، تا پایان نیمه اول قرن بیست و یکم، بیش از ۸۰ درصد کشورهای در حال توسعه به سمت رشد جمعیت سالمندی می روند، در ایران نیز پیش‌بینی می شود در دو دهه آینده، کشور با سونامی سالمندی مواجه شود.

وی افزود: متوسط عمر جمعیت در ایران بالای ۷۰ سال است، در واقع در قرن بیست و یکم با رشد جامعه سالمندی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه در ایران رشد جمعیت ۱٫۳ درصد است، اکنون ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند است،  اعلام کرد: در دنیا، رشد جمعیت به سرعت به سوی سالمندی پیش می رود، به طوری که در اواخر قرن بیست و یکم، ۲۲ درصد مردم جهان سالمند خواهد شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در سال ۱۴۰۰، ۱۴ درصد جمعیت ایران سالمند خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در کمیسیون اجتماعی مجلس، قوانینی به نفع جمعیت سالمندان تصویب خواهیم کرد، گفت: برخی تصور غلطی در خصوص سالمندان دارند، اینکه می‌پندارند افراد سالمند، اعتماد به نفس پایینی داشته و یا محدود هستند یا از سلامت روانی و جسمی مناسب برخوردار نیستند.

عزیزی تاکید کرد: باید برای هر مقطع زندگی اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی داشته باشیم، طوری اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی کنیم تا در دوره سالمندی از انواع بیماری ها چون دیابت، سکته و غیره  در امان بوده و عوارض سالمندی کاهش پیدا کند.

مناسب‌سازی یکی از مهم‌ترین موضوعات در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت است
هم اکنون بخوانید

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا