دفاع ولایتی از قرارداد ایران و توتال در میان مخالفت اصولگرایان رادیکال

در روزی که برخی از اصولگرایان علم مخالفت با قرار داد مهم نفتی ایران و توتال در دست گرفته و حتی برای متوقف کردن این کار به عبارت «آتش به اختیار» متوسل شده اند،علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که حجم مبادلات ایران و فرانسه ۴ برابر شده است گفت: انعقاد قرارداد وزارت نفت ایران و شرکت توتال نقش بسیار مهمی در توسعه روابط ایران و فرانسه ایفا می کند.

 به گزارش اعتماد نو ، علی اکبر ولایتی بعدازظهر امروز دوشنبه پس از دیدار «کریستن ماسه» دبیرکل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه در جمع پایگاه خبریان در پاسخ به سوالی در رابطه با برگزاری نشست سالانه گروهک تروریستی منافقین در پاریس نیز گفت: آنچه که مورد تایید جمهوری اسلامی ایران است توسعه روابط با فرانسه در حوزه های سیاسی، اقتصادی و بین المللی است، مواردی که در این جلسه دبیرکل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه برآن تاکید کرد و ما هم بر آن تاکید داریم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اقدامات خصمانه ای که در پاریس صورت گرفت، مورد مخالفت ماست و طبیعتا میزبانی از تروریست ها یا کسانی که سابقه تروریستی مثل منافقین دارند، به نفع صلح منطقه ای و بین المللی نخواهد بود.
ولایتی با اشاره به حمایتی که از داعش توسط برخی از کشورهای غربی شد، تصریح کرد: آثار سوء این حمایت از داعش دامن خود آنها را گرفت و بدون تردید ما در چارچوب موازین اصولی خودمان با کشورها رابطه داریم.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته ظرف مدت گذشته مبادلات ایران با فرانسه ۴۰۰ درصد افزایش یافته یعنی ۴ برابر شده و به خصوص اقدام اخیر بین وزارت نفت و شرکت توتال نقش بسیار مهمی را در توسعه روابط ایران و فرانسه ایفا می کند.
وی با اشاره به نزدیکی مواضع دو کشور در بسیاری از مسائل منطقه ای نسبت به دیگر کشورهای غربی، اظهار داشت: در صحبت هایی که با «کریستن ماسه» داشته ام تاکید کردم ما از تمامیت ارضی سوریه، عراق، لبنان و یمن و کل کشورهای منطقه حمایت می کنیم.
ولایتی با اینکه در داخل عراق بخشی خواهان جدایی و استقلال هستند تاکید کرد: قطعا جمهوری اسلامی ایران با این تجزیه طلبی ها مخالف است و حتما از تمامیت ارضی و حکومت مقتدر مرکزی حمایت می کند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: دبیرکل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه هم تاکید بر این داشت که این کشور هم از تمامیت ارضی کشورهای منطقه حمایت می کند.
ولایتی خاطرنشان کرد: این موارد نقاط مشترک ما با فرانسه است و این کشور اگر از سیاست های خلق الساعه ترامپ تبعیت نکند، قطعا به نفع مردم و آینده فرانسه است.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت: استنباط ما این است که آنها به سمتی می روند که باز هم مستقل تر از امریکایی ها باشند و این نوع حرکات هم در فرانسه تکرار نشود.

پیروزی سوریه بر تروریسم به منزله پیروزی تمامی کشورهای عربی است
هم اکنون بخوانید

 

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا