ممنوعیت سخنرانی انتخاباتی مقامات خارجی در آلمان

بنا بر اعلام وزارت خارجه آلمان، سران و نمایندگان کشوری که سه ماه تا انتخابات در آن باقی باشد اجازه سخنرانی در آلمان را نخواهند داشت. این قاعده حتی شامل رییس‌جمهور آمریکا هم می‌شود و تنها رهبران کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا مستثنی شده‌اند.

به گزارش اعتماد نو دویچه‌وله خبر داد : وزارت امور خارجه‌ی آلمان با ابلاغ بخشنامه‌ای به سفارت‌های این کشور در جهان اعلام کرده است که حق سخنرانی نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی در آلمان محدود می‌شود. دو روز پیش دولت آلمان شرکت اردوغان در گردهمایی طرفدارانش را ممنوع اعلام کرد. اردوغان قصد داشت در حاشیه‌ی نشست سران کشورهای “گروه بیست” که به‌زودی در هامبورگ برگزار می‌شود برای هواداران خود سخنرانی کند.

بنا به گفته‌ی مارتین شفر، سخنگوی وزارت امور خارجه، هدف از اعلام ممنوعیت سخنرانی نمایندگان کشورهای خارجی در آلمان، جلوگیری از تسری پیامدهای ناشی از درگیری‌ها و کشمکش‌های سیاسی موجود بین گروه‌های مختلف در کشورهای دیگر به جامعه‌ی آلمان است. مقامات ترکیه در ماه آوریل نیز قصد داشتند به سود تغییر قانون اساسی ترکیه در شهرهای مختلف آلمان اعتماد نو به نقل از برنامه‌های سخنرانی برگزار کنند. در پی اعلام این ممنوعیت، رجب طیب اردوغان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را به استفاده از “روش‌های نازی‌ها” متهم کرد.

هر چند در بخشنامه‌ی وزارت امور خارجه تنها از “مقام‌های خارجی” نام برده شده، ولی جلوگیری از برپایی سخنرانی از سوی نمایندگان گروه‌های مخالف و اپوزیسیون در کشورهای خارجی نیز ممنوع اعلام شده است. سخنگوی وزارت‌خانه یادشده در این رابطه می‌گوید: «بر اساس قوانین بین‌المللی و هم‌چنین قوانین آلمان، می‌توان از برگزاری کارزارهای انتخاباتی نیروهای مخالف دولت نیز جلوگیری کرد.»

سفر نخست وزیر مصر به سودان
هم اکنون بخوانید

افزون بر این در بخشنامه‌ی وزارت امور خارجه آلمان آمده است، در دوره‌هایی که کارزار انتخاباتی در کشوری برگزار نمی‌شود، سخنرانی نمایندگان چنین کشوری در آلمان ممنوع نیست،  ولی باید ۱۰ روز پیش از برگزاری آن از دولت، ادارات و مراجع امنیتی آلمان مجوز دریافت کنند.

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 1 =

دکمه بازگشت به بالا