تشکیل پرونده در رابطه با توهین به رییس‌جمهور

دادستان کل کشور با انتقاد از تخریب و تضعیف قوه قضاییه، تاکید کرد که تضعیف قوه قضاییه به نفع کشور نیست.

به گزارش اعتماد نو ،حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و تسلیت شهادت دکتر بهشتی و دیگر شهدای حادثه هفتم تیر اظهار کرد: شهادت دکتر بهشتی و یاران ایشان هزینه سنگینی برای نظام در دهه شصت داشت، اما این حادثه در کنار سایر حوادث که به دست جنایتکاران منافق صورت گرفت از ترور دادستان کل انقلاب، انفجار دفتر نخست وزیر و شهادت رئیس جمهور ارزشمند و حوادث دیگری که در طول سال های ۵۹ و ۶۰ انجام شد، باعث شد مردم به جنایتکار بودن سازمان منافقین پی ببرند.

وی ادامه داد: از آن‌ حادثه‌ها ۳۶ سال گذشته و جوانان ما از آن حوادث خاطره ای ندارند. شاید عموم مردم به خصوص جوانان از جزئیات آن اتفاقات مطلع نباشند. همان جنایاتی که امروز عاملان سرسپرده استکبار در منطقه به صورت جریانات تکفیری و داعش انجام می‌دهند در دهه شصت داعش های داخل کشور این جنایات را مرتکب می شدند. امیدواریم رسانه‌ها در این باره روشنگری کنند و چهره این عناصر را به مردم نشان دهند، البته امروز ریشه این جنایتکاران در کشورهای غربی و آمریکا مشغول فعالیت است. جریان استکبار بعد از اینکه جریان نفاق را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد متاسفانه شاهد آن بودیم که نام آن‌ها را از این لیست خارج کرد و شاهد آن هستیم که در بعضی مجامع بین‌المللی حضور دارند و اطلاعات غلطی را به استکبار می‌دهند.

دادستان کل کشور گفت: قوه قضاییه در برخورد با جریان نفاق مجاهدانه عمل کرد. ریشه نفاق توسط قوه قضاییه و در راس آن محاکم انقلاب و دادستان کل انقلاب ریشه کن شد. برخوردهای قاطعانه قوه قضاییه با نفاق هیچ گاه از صفحه زرین انقلاب پاک نمی شود. هر چند امروز متاسفانه شاهد آن هستیم با همان اهدافی که در دهه شصت شاهد بودیم در جهت تضعیف و تخریب قوه قضاییه سخن ها و مطالب غیرصحیح به اذهان جامعه القاء می‌شود.

منتظری با تاکید بر اینکه تضعیف قوه قضاییه به نفع کشور نیست، تصریح کرد: اگر گفته می‌شود که شما در طول ۳۷ سال به جز زندان کردن چه کرده‌اید ما پاسخ می دهیم وظیفه قوه قضاییه برخورد با جرم  و مجرم است، ثانیا فراموش نکنید در جریان های دهه شصت که توسط دشمن دامنگیر مردم و مسئولین شده بود برخورد مقتدرانه قوه قضاییه را شاهد بودیم و اگر جانفشانی های سربازان جان بر کف و ضابطین قوه قضاییه نبود و اگر برخورد قاطع قوه قضاییه با جریان نفاق در صور مختلف انجام نمی شد، امروز نه از طاق نشان بود و نه از طاق نشینان.

رستم قاسمی از داوطلبی برای انتخابات ریاست جمهوری کنار رفت
هم اکنون بخوانید

دادستان کل کشور اضافه داد: ما انتظار داریم از عزیزانی که در این راه به درجه رفیع شهادت نائل شده‌اند مانند شهید بهشتی، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و این قضات با شرف تقدیر و تشکر شود نه اینکه آن‌ها را به سخره بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: امروز قوه قضاییه با تمام مشکلات، کمبودها و نارسایی‌هایی که در تامین نیروی انسانی و بودجه دارد با تلاش مستمر قضات عالی رتبه در جهت امنیت، احقاق حق و مبارزه با فساد تلاش می‌کند، البته ما ادعایی نداریم که قوه قضاییه یک قوه قضاییه بی عیب است. اشکالات و ضعف هایی در قوه قضاییه مانند سایر دستگاه ها وجود دارد. کدام دستگاه حاکمیتی می‌تواند ادعا کند ضعف ندارد؟ اما باید تلاش کنیم از نقاط ضعف بکاهیم و به نقطه قوت بیفزاییم. انتظار داریم دولت و مجلس با واقعیت نگری که نسبت به قوه قضاییه دارند در راستای رفع مشکلات دستگاه قضایی تلاش کنند.

دادستان کل کشور بیان کرد:‌ در دادستانی کل کشور به لحاظ وظایفی که در قانون تاکید شده تلاشمان در چند امر متمرکز شده است؛ یکی بحث نظارت بر دادسراهای تمام کشور است. ما ۴۷۰ یا ۴۸۰ دادسرای عمومی و نظامی داریم که نظارت بر آن‌ها بر عهده دادستان کل کشور است. دیگر موضوع دفاع از حقوق عمومی که بر عهده دادستان کل است. همچنین نظارت بر عملکرد دادسراها و رسیدگی به شکایات مراجعین به دادسراهای سراسر کشور و نظارت بر ضابطین دستگاه قضایی – ضابطین عام و ضابطین خاص – بر عهده دادستانی کل کشور است. ما تلاش کردیم که ضابطین را ساماندهی کنیم، صدور کارت های ویژه در حال انجام است که این کار برای ضابطین عام و خاص انجام شود. حدود یک سوم از ضابطین را دارای کارت های خاص کردیم که بعد از اتمام این کار تا یک یا دو ماه دیگر مراتب را به مردم اعلام می‌کنیم.

منتظری ادامه داد: در طول سال‌های گذشته شاهد کاهش چشمگیر تجاوز به منافع ملی و عمومی بودیم. ان‌شاء‌الله به روزی برسیم که حداقل این آمار را داشته باشیم.

اطلاعیه سفارت ایران در وین درباره ورود موقت هموطنان ایرانی مقیم اوکراین به اسلواکی
هم اکنون بخوانید

دادستان کل کشور در پاسخ به سئوال پایگاه خبریی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و موضوع رد مال آن گفت: حکم صادر شده است، بر این حکم اشکالی نیست، تلاش بر این است که سرمایه ای که توسط او برده شده و به خارج از کشور منتقل شده به کشور ما برگردانده شود. اقداماتی که تا الان در این باره انجام شده، هنوز به نتایج روشنی نرسیده است.

پایگاه خبریی از دادستان کل کشور پرسید که آخرین اقدام دستگاه قضایی درباره موضوع توهین به رئیس‌جمهور در روز قدس و برخورد با اهانت کنندگان را توضیح دهید که دادستان کل کشور پاسخ داد: در نظام اسلامی که برخاسته از معارف دینی ماست اهانت و حرف های ناپسند برای هر فردی که باشد و همچنین مقامات که در کشور در خدمت نظام اند محکوم است. قطعا دستگاه قضایی خارج از همه جریانات سیاسی این امر را شایسته نظام و مردم نمی داند و توسط هر که و هر گروهی این حرکت انجام شود محکوم است. حادثه اتفاق افتاد بلافاصله دستور داده شده که دادستان تهران پیگیری کند و دادستان تهران هم پرونده تشکیل داده و وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی اطلاعات لازم را جمع‌آوری کرده‌اند.

وی در باب توصیه خطاب به اهانت کنندگان گفت: انتقاد را به حرف های ناپسند آلوده نکنند. اهانت به افراد خصوصا مقامات شرعا حرام است و غیرجایز است. مقاماتی که در قانون تعریف شده اند اگر مورد اهانت قرار گیرند بدون اینکه لازم باشد خود افراد شکایت کنند دستگاه قضایی وظیفه دارد رسیدگی کند. مقاماتی که در قانون تعریف شده اند هر کدام مورد اهانت قرار گیرند قوه قضاییه وظیفه دارد با اهانت کنندگان برخورد کند. از رسانه‌ها انتظار داریم سعی کنند که در این مسائل جو جامعه را آرام نگه دارند. قوه قضاییه وظیفه خود را انجام می‌دهد، اینکه بخواهند این موضوع را هر بار تیتر کنند و نسبت به آن جریان سازی کنند به نفع جامعه نیست. قوه قضاییه این موضوع را رسیدگی می‌کند و با افراد مسبب آن برخورد می‌کند، اما انتظار ما این است که اگر به رئیس‌جمهور اهانت می‌شود جریانات طرفدار او همانگونه عمل کنند که اگر به رئیس قوه قضاییه اهانت می شد، عمل می کردند.

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا