مصر دو راه پیش روی قطر گذاشت

پیش از پایان ضرب‌الاجل تعیین شده قطر از سوی چهار کشور عربی تحریم کننده، پادشاه عربستان و رئیس‌جمهوری مصر در گفت‌وگوی تلفنی مشترک بر لزوم مقابله با عوامل تهدید کننده ثبات منطقه تاکید کردند.

به گزارش اعتماد نو ، خبرگزاری رسمی عربستان “واس” اعلام کرد : سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در تماس تلفنی با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر درخصوص آخرین تحولات منطقه و مسائل مشترک دو طرف گفت‌وگو کرده است.

مقامات عربستان و مصر در این مذاکرات بر اهمیت ادامه هماهنگی و رایزنی میان دو کشور و تلاش برای مقابله با خطرات و تهدیداتی که امنیت و ثبات کشورهای عربی را تهدید می‌کنند، تاکید کردند.

پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور مصر همچنین ابعاد همکاری دوجانبه و راه‌های تقویت روابط ممتاز میان دو کشور را در تمامی زمینه‌ها بررسی کردند.

این تماس تلفنی میان سلمان بن عبدالعزیز و سیسی پیش از پایان مهلت تعیین شده برای قطر از سوی عربستان، مصر، امارات و بحرین برای پاسخ گویی به ۱۳ درخواستی است که از سوی چهار کشور تحریم کننده دوحه مطرح شده است.

در همین حال سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر در سخنانی گفت: تنها دو گزینه پیش‌ روی قطر است که باید یکی از آنها را انتخاب کند؛ حفظ امنیت ملی عربی و یا ادامه نابودی آن به نفع قدرت‌های خارجی.

شکری گفت: قطر یا باید طرف حامی امنیت ملی عربی باشد و از ثبات کشورهای عربی برادر حفاظت کند و یا تلاش ناکام خود را برای برهم زدن ثبات منطقه و از بین بردن امنیت ملی عربی به نفع قدرت‌های خارجی و یا گروه‌های سرکش ادامه دهد.

انتقاد دیده بان حقوق بشر از اوضاع حقوق بشر در مراکش
هم اکنون بخوانید

وی گفت: درخواست‌های مصر مشخص و روشن است. کسی که می‌خواهد توطئه علیه مصر و مردم آن را ادامه دهد اولین کسی است که در آتش توطئه خود خواهد سوخت.

شکری تاکید کرد: مصر با قاطعیت تمام به مقابله با تروریسم در تمامی اشکال آن ادامه خواهد داد تا منابع حمایتی و تامین مالی آن را بخشکاند.

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 20 =

دکمه بازگشت به بالا