بازگشت جنگ به شرق اوکراین

تصویب تحریم‌های جدید علیه روسیه در مجلس سنای آمریکا به دلیل وقایع مربوط به شرق اوکراین و واکنش‌های روسیه به آن باعث شده تا بحران اوکراین بار دیگر داغ شود.

 به گزارش اعتماد نو ،رویترز اعلام کرد : روز گذشته پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود در کاخ سفید دیدار کرده است .پروشنکو پس از این دیدار گفت که ایالات ‌متحده آمریکا، اوکراین را مطمئن کرده که حمایت مستحکمی از کیف در برابر مسکو به عمل خواهد آورد.

در سال ۲۰۱۴ و پس از سرنگونی دولت نزدیک به روسیه در کیف اوکراین، جدایی‌طلبان حامی روسیه، شبه‌جزیره کریمه در شرق اوکراین را از این کشور جدا کردند.

پیشتر تصور می‌شد با توجه به سخنان ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ مبنی بر بهبود مناسبات با روسیه، موضوع شرق اوکراین از دستور کار ترامپ خارج شود اما وضعیت کنونی حکایت دیگری دارد.

تصویب یکی از سنگین‌ترین تحریم‌ها در آمریکا علیه روسیه در هفته گذشته و مواضع ترامپ در دیدار با پروشنکو نشان می‌دهد که باید بار دیگر شاهد تنش‌ها درباره شرق اوکراین میان روسیه و غرب باشیم.

سرگئی ریابکوف در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی ریانوستی گفت که تحریم‌های جدید آمریکا علیه شرکت‌ها و اشخاص روسی به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین نمی‌تواند بر سیاست روسیه اثر بگذارد. او افزود: «ما مطمئنیم که برحق هستیم… ما مواضع خود را مستمر و مستحکم پیگیری می‌کنیم.»

علاوه بر تحریم‌های ضدروسی سنا که باید به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس‌جمهوری آمریکا برسد، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز روز گذشته ۳۸ مقام و سازمان متعلق به دولت روسیه را به‌دلیل وقایع مربوط به شرق اوکراین در فهرست جدید تحریم‌ها قرار داد.

یمن: به ممانعت از عبور کشتی‌های اسرائیلی ادامه می‌دهیم
هم اکنون بخوانید

در همین حال، یکی از مقامات کاخ ‌سفید اعلام کرد که تحریم‌های ضد روسی آمریکا تا زمان ادامه حضور روسیه در شرق اوکراین تداوم خواهد یافت.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید افزود: «این تحریم‌ها به دلیل مسائل مربوط به شرق اوکراین تصویب شده است چرا که ما معتقدیم که کریمه بخشی از اوکراین است و بنابراین تا زمانی که روسیه در این بخش باقی بماند این تحریم‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.»

مناسبات روسیه و آمریکا در دوران باراک اوباما رو به تیرگی گرایید. اختلاف دو طرف در مورد بحران سوریه و بحران اوکراین، فاصله مسکو و واشنگتن را بیشتر از هر زمانی کرد.

با راهیابی ترامپ به کاخ سفید تصور می‌شد که تمایلات او به روسیه و انتخاب یک تاجر حامی مسکو به‌عنوان وزیر امور خارجه بتواند مناسبات دوجانبه را بهبود بخشد اما وقایع اخیر نشان می‌دهد که روابط روسیه و آمریکا حتی از دوران باراک اوباما نیز وخیم‌تر شده است.

 

منبع:آنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا