انتظار مردم تشکیل دولتی اصلاح‌طلب‌تر است

به گزارش اعتماد نو ، سیدمحمود میرلوحی با اشاره به گمانه‌زنی‌ها برای ترکیب دولت آتی گفت: از سه منظر می‌توان در رابطه با ترکیب دولت آتی بحث کرد؛ هم از منظر مواضع و فرمایشات رییس‌جمهور، هم از منظر مطالبات مطرح شده از سوی مردم و هم مسائل و مشکلات کنونی جامعه.

روحانی در ایام انتخابات از استفاده از جوانان و زنان سخن گفت 

او با بیان اینکه آقای روحانی در ایام انتخابات مواضعی را اعلام کردند و قول‌هایی را دادند که در دولت دوازدهم باید اجرایی شوند، اظهار داشت: آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری از جوان‌تر شدن کابینه و استفاده بیشتر از نیروهای جوان سخن گفت. همچنین ایشان گفتند که سهم زنان از عرصه مدیریت کشور افزایش می‌یابد و دولت را همراه‌تر و همسوتر خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری یک رفراندوم بود

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در حوزه مطالبات مطرح شده در انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری یک رفراندوم بود و نتایج آن نشان داد که اکثریت مردم ایران به چه سمت و سو و گرایشی دارند و خواسته‌ها و مطالبات آنها چیست.

مردم از بازگشت نگاه امنیتی به کشور هراس داشتند 

میرلوحی با بیان اینکه حضور مطالبه‌محورانه مردم در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری بیش از هر زمان دیگری خود را نشان داد، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مردم اعم از جوانان، دانشگاهیان، دانشجویان، معلمان، حقوقدانان، اهالی فرهنگ و هنر و نهادهای مدنی هم در ایام انتخابات حضور گسترده‌ای داشتند و در روز انتخابات هم ایفای نقش کردند و به صحنه آمدند. دلیل این حضور گسترده نیز هراس آنها از بازگشت نگاه امنیتی به کشور، افزایش افراطی‌گری، بازگشت رویکردهای غیرعقلانی در اداره کشور و… بود.

اقتصاد و معیشت مهمترین مساله کشور و مردم است

او در تشریح مسائل و مشکلات کنونی کشور هم خاطرنشان کرد: اقتصاد و معیشت هم‌اکنون مهمترین مساله کشور و مردم است. البته دولت نخست آقای روحانی زحمات بسیاری کشیده و توانسته رشد منفی ۶.۸ درصد را به رشد هفت درصدی برساند و این یعنی یک رشد ۱۴ درصدی آن هم در طول سه سال و نیم که کار بزرگی است. اما با این حال، مخالفان و رقبای دولت تایید می‌کنند که مهار تورم با رشد اقتصادی همراه نشده و مردم این گشایش‌ها را در زندگی‌شان احساس نکرده‌اند.

انتظار مردم از مسئولان یافتن راهکار‌هایی برای خروج سریعتر از زیر بار تحریم‌هاست/ پژوهش ضرورت توسعه کشور است
هم اکنون بخوانید

انتظار رشد اقتصادی همراه با اشتغال است 

معاون وزارت کشور در دولت اصلاحات اضافه کرد: با توجه به عملکرد دولت در چهار سال گذشته و مطالباتی که شکل گرفته است این انتظار وجود دارد که رشد و رونق اقتصادی منجر به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری هم شود که این کار در شرایط کنونی جهانی کار بسیار سختی است، زیرا ممکن است رشد اقتصادی در یک کشور صورت بگیرد اما همراه با اشتغال نباشد.

حل و فصل مسائل اقتصادی باید سرلوحه کاری دولت باشد

میرلوحی تاکید کرد: با توجه به این مسائل می‌توان گفت که ترکیب دولت دوازدهم باید جوان‌تر و همراه با حضور بیشتر زنان باشد و در این چارچوب حل و فصل مسائل اقتصادی باید سرلوحه کاری دولت باشد و به همین خاطر لازم است تدابیر ویژه‌ای برای تیم اقتصادی دولت دوم آقای روحانی در نظر گرفته شود که این می‌تواند خود را به شکل حضور اشخاص تازه‌نفس‌تر یا طراحی و اجرای اعتماد نو به نقل از برنامه‌های مشخص‌تر و جدی‌تر نشان دهد.

سیاست داخلی و اطلاع‌رسانی دو بخش ناموفق دولت یازدهم بودند

او در ایام تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه جامعه انتظار دارد که در سیاست داخلی تحول بیشتری رخ داده و ترکیب دولت آتی پاسخ درخوری با رای حامیان دولت باشد، ابراز داشت: دولت یازدهم در دو بخش نتوانست باید و شاید خود را با رییس جمهور همراه کرده و سرعت لازم را برای اجرایی کردن اعتماد نو به نقل از برنامه‌های رییس‌جمهور داشته باشد؛ یکی در عرصه سیاست داخلی و دیگری بخش اطلاع‌رسانی.

تیم اطلاع‌رسانی نتوانست خدمات دولت را تبیین کند

معاون حقوقی ستاد حسن روحانی با یادآوری ضعف تیم اطلاع‌رسانی دولت یازدهم بیان کرد: وقتی ستاد آقای روحانی شکل گرفت و دست‌اندرکاران ستاد ایشان خواستند خدمات دولت را به جامعه معرفی کنند شاهد بودیم که وقت بسیار اندک بود به گونه‌ای که می‌توان گفت کار از کار گذشته بود و مخالفان و رقبای ایشان چنان فضایی را ساخته بودند که گویی دولت یازدهم در چهار سال گذشته نه تنها هیچ کاری نکرده بلکه کشور را هم ویران‌تر کرده است.

روحانی یادآور شد: تیم اطلاع‌رسانی دولت در چهار سال گذشته نتوانست اقدامات و خدمات دولت را تبیین کند و این بار تنها و تنها بر دوش آقای روحانی بود و حتی این ناتوانی خود را پس از ایام انتخابات را هم نشان داد. آنجا که نخستین نشست خبری رییس‌جمهور برگزار شد و رسانه‌های مخالف دولت در صف نخست بودند و حامیان دولت جایی نداشتند.

بهادری جهرمی درگذشت عباس شیبانی را تسلیت گفت
هم اکنون بخوانید

روحانی به مباحث و توصیه‌های اصلاح‌طلبان توجه ویژه کرد 

این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به دیداری میان اصلاح‌طلبان با روحانی عنوان کرد: حدود ۹ ماه پیش در دیداری که اصلاح‌طلبان با ‌آقای روحانی داشتند به ایشان گفتیم که با توجه به آنکه پشتوانه اصلی شما جریان اصلاحات است ضروری است که به خواست‌ها و مطالبات و همچنین نظرات آنها بیش از پیش توجه شود که خوشبختانه در همین چارچوب هم مشاهده کردیم که آقای روحانی در طول این مدت هم به این نکات و توصیه‌ها توجه ویژه‌ای داشته است.

انتظار مردم تشکیل دولتی اصلاح‌طلب‌تری است 

میرلوحی با بیان اینکه در طول چهار سال گذشته و به ویژه انتخابات اخیر ریاست جمهوری پشتوانه اصلی دولت جریان اصلاحات بوده است، گفت: ما فکر می‌کنیم که رییس‌جمهور محترم که امروزه از حیث دیدگاه و منش اصلاح‌طلب محسوب می‌شود پاسخ درخوری را به رای مردم و مطالبات آنها بدهند و دولتی اصلاح‌طلب‌تر نسبت به دولت یازدهم تشکیل دهند و به تعداد مدیران و وزرای اصلاح‌طلب افزوده شود.

حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی به خاطر سهم‌خواهی نیست

او افزود: البته حمایت اصلاح‌طلبان از آقای روحانی به خاطر سهم‌خواهی نیست اما این انتظار وجود دارد که دولت دوازدهم اصلاح‌طلب‌تر شود که این مساله هم به خاطر خواست و مطالبه مردم است.

شورای عالی سیاست‌گذاری درخواست دیدار با روحانی را مطرح کرده است 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که اصلاح‌طلبان چه رایزنی‌هایی را با آقای روحانی در خصوص ترکیب دولت آتی انجام داده است، اظهار داشت: تا آنجایی که من اطلاع دارم تاکنون دیدار رسمی با این موضوع مشخص هنوز صورت نگرفته هرچند که آقای خاتمی ضیافت افطاری را مهمان آقای روحانی بودند. با این وجود شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان امیدوار است و این درخواست را مطرح کرده که بتواند با آقای روحانی دیداری انجام دهد که در آن دیدار احتمالاً این موضوع نیز مورد بحث قرار بگیرد.

 

منبع:اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا