آتش به اختیار یعنی فکر و خلاقیت در چارچوب قانون

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: آتش به اختیار به معنای هرج و مرج و این که هر کس هر کار می خواهد بکند نیست . این مطلب ، مطلب روشنی است حتی یک انسان معمولی هیچ گاهی راضی به هرج و مرج نمی شود چه رسد به رهبر انقلاب

به گزارش اعتماد نو به نقل از روابط عمومی دفتر  امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه بیست و یکم ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: ما همه می دانیم که انبیاء هیچکدام تقاضا اجر و مزد از مردم نداشتند. در سوره شورا آیه ۲۳۳ خدا به پیامبر (ص) می گوید به مردم بگو من از شما مزد می خواهم. پیامبر این اجر و مزد را برای چه مطالبه می کند اگر به دستور خدا پیامبر در این مقام چیزی را تقاضا می کند حتما باید یک مسئله مهم تربیتی و دینی باشد و یک امر شخصی و عاطفی نیست.

وی افزود: در آیه دوم خداوند می فرماید اگر من از شما تقاضای اجر کردم به خاطر خود شما است، اگر کسی در جایی به فرد دیگری علاقه مند، باشد این علاقه باعث می شود که آن جامعه از محبت او آن فرد رنگ بگیرد. مثلا برخی از جوانان موی سر لباس خودشان را براساس یک فوتبالیست و هنر پیشه آرایش می کند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: علمای اخلاق بیان کردند محبت یکی از نکات بسیار مهم است. پیامبر (ص) ماموریت پیدا می کند و به مردم می گوید من از شما اجر و مزد نمی خواهم، به جز محبت به خاندانم که این یک جنبه تربیتی دارد. محبت بهترین عمل برای تربیت و تعالی یک مردم است.

وی با تاکید بر این که سعی کنید عشق را به اهل بیت و به علی (ع) و اولاد علی را به هر نحوی که می توانید به دست آورید، گفت: محبت سازنده ترین عامل در جاممعه است. در دامن علی (ع) افرادی مانند حسن و حسین تربیت می شود اما دردامن مقابل علی، افرادی مانند عمر وعاص تربیت می شود.

علم الهدی: فرمان «آتش به اختیار» به معنای عمل خودسرانه نیست
هم اکنون بخوانید

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: محبت یک اکسیری است که نظیر ندارد. محبت مثل چیزی است که وجود انسان را طلا می کند و کسی که واقعا دوست دار علی (ع) باشد مسلما این عشق و محبت خود به خود انسان را به سمت معبود می کشد. انتظار فرج افضل اعمال است و این انتظار انسان را می سازد. مگر می شود انسان منتظر امام زمان (عج) باشد و خود حق کشی کند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم شب احیاء اظهار کرد: شب گذشته غریبانه و شبانه پیکر امام علی (ع) تشیع شد، کوفه مرکز حکومت امام علی بوده اما فقط فرزندان و چند نفری همراه جنازه او بود. شبانه جنازه را به سمت بیرون کوفه حرکت دادند و جنازه را دفن کردند.

آیت الله نومفیدی در ادامه سخنان خود گفت: رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان از عبارت آتش به اختیار استفاده کردند ، تفسیر ها و برداشت هایی نسبت به این جمله صورت گرفت که با توجه با نگاه رهبری کاملا نادرست بوده است. آتش به اختیار به معنای هرج و مرج و این که هر کس هر کار می خواهد بکند نیست . این مطلب ، مطلب روشنی است حتی یک انسان معمولی هیچ گاهی راضی به هرج و مرج نمی شود چه رسد به رهبر انقلاب. این اصطلاح یک اصطلاح نظامی است در جایی که ارتباط قطع شود استفاده می شود برای اینکه نیرو ها با فکر و خلاقیت خودشان به هدف برسند و هیچ گاه به معنای هرج و مرج و یا کوبیدن قرارگاه مرکزی نیست. در فضای مجازی حرف های نادرستی مطرح شده بود و عده ای از فرمایشات رهبری سو استفاده کردند برای توجیه برخی اقدامات و عده ای نیز آن را به هرج و مرج تفسیر کرده بودند که خواستم عرض کنم این برداشت ها ، غلط است. آتش به اختیار یعنی نیرو ها دست روی دست نگذارند و با فکر و خلاقیت خودشان در چارچوب قانون فعالیت داشته باشند؛ آتش به اختیار یعنی اینکه کسانی که در میدان هستند باید اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی کنند، لذا مسائلی که در فضای مجازی است باید تمام شود.

اقدام مشکوک در نمازجمعه امروز تهران + تصویر
هم اکنون بخوانید

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر چمران است. امروز جوانان و جامعه ما باید از او الگو بگیرند. همان گونه که امام (ره) فرمود این شخصیت معلم مفید بود، به خاطر امتیازی که در دانشگاه آورده بود بورس تحصیلی آورد و در رشته فیزیک هسته ای آمریکا مشغول تحصیل شد. به خاطر مبارازتی که داشت دوسال بورسش را قطع کردند و با دعوت جمال عبدالناصر به مصر دعوت شد و ازآمریکا به مصر رفت و دوره های چریکی را گذراند و افراد زیادی را آموزش داد. یکی از دست پرورده های دکتر چمران سید حسن نصرالله است. او در اوایل پیروزی انقلاب به ایران آمد و با اجازه امام وارد جنگ شد و با رهبری خود جنگ های نامنظم را به وجود آورد و این ها انسان های هستند که برای نسل جوان ما می تواند واقعا الگو باشد.

وی تصریح کرد: روز قدس ، روز دفاع از مظلومان عالم و مقابله با استکبار جهانی است . روز قدس روز قیام علیه ظلم جهانی است . ما بنا بر دستور حضرت علی (ع) که فرمود کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا وظیفه دارین از مظلوم دفاع و دشمن ظالم باشیم . من از همه مردم عزیز دعوت می کنم برای دفاع از ملت مظلومفلسطین و همه ملت های مظلوم جهان در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت پرشور داشته باشند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا