آمادگی اتاق شیراز برای حضور پایدار در بازار قطر

به گزارش اعتماد نو  به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی شیراز، جمال رازقی پنجشنبه در جلسه با صادرکنندگان و بازرگانان استان فارس افزود: در وضعیت فعلی بازار قطر از شرایط ویژه‌ای برخوردار و اتاق بازرگانی شیراز برای اعزام هیئت تجاری و انجام صادرات کالا به این کشور آماده است.

او با اشاره به سابقه فارس در انجام مراودات اقتصادی با قطر و اینکه فارس استان معین تجاری این کشور است، گفت: تاکنون ۲ جلسه با صادر کنندگان میوه‌ و تره‌بار و مصالح ساختمانی برای حضور در بازار قطر برگزار شده و این مسیر تا تحقق اهداف ادامه دارد.

رازقی با بیان اینکه در حال حاضر عمده نیاز قطر میوه و تره بار و مصالح ساختمانی است، گفت: خوشبختانه استان فارس دارای پتانسیل خوبی در این زمینه بوده و به دلیل سوابق در مراودات تجاری، کیفیت کالا و … می‌تواند جایگاه خوبی در بازار قطر داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم تسهیل مراودات حمل و نقلی بین فارس و قطر، ادامه داد: متاسفانه کشتی و لنج‌های ایران به راحتی اجازه ورود به آب‌های قطر را ندارند، وزارت امور خارجه باید هر چه سریع‌تر اقدامات مورد نیاز در این زمینه انجام دهد .

رازقی بر لزوم توجه به کیفیت کالاهای صادراتی از فارس به قطر تاکید کرد و لزوم توجه به قیمت‌گذاری مناسب را نیز یادآور شد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی شیراز بیان کرد: تولیدکنندگانی که در این مقطع زمانی به کشور قطر کالا صادر کنند در صورت توجه به کیفیت و قیمت مناسب کالا می‌توانند به بازار طولانی مدت این کشور نیز نفوذ کرده و بازار باثباتی را برای خود ایجاد کنند.

تأیید اسامی 15 ورزشکار بورسیه توسط IOC/ واریز 500 دلار از ماه آینده
هم اکنون بخوانید

رازقی مهمترین و آنی‌ترین اقدام دولت برای تسهیل شرایط ارسال کالا به قطر را رفع مشکلات روادید تجاری و تسهیل شرایط حمل و نقل دریایی دانست و با بیان اینکه حل مشکلات موجود وظیفه دستگاه دیپلماسی است، گفت: تقاضای خوبی در قطر وجود دارد و بازرگانان و صادرکنندگان ما امکانات و تولیدات خوبی برای برطرف کردن نیاز بازارها و رقابت در این کشور دارند .

همت ویژه فعالان اقتصادی و دولت برای حفظ بازارهای کشور قطر

نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی شیراز نیز گفت: کشور قطر با سرانه ۱۰۳ هزار دلار یکی از متمول‌ترین کشورهای همسایه ایران به‌شمار می‌رود که به دلیل شرایط جغرافیایی و توانمندی تولیدی فارس، بازار مناسبی برای تجار و بازرگانان این استان است.

محمدصادق حمیدیان بیان کرد: بازار قطر یکی از بازارهای مهم برای کشور و استان فارس است که فعالان اقتصادی و تجاری، صادرکنندگان وبازرگانان ما باید در چنین موقعت زمانی سهم خودمان را از بازار قطر حفظ کرده و در جهت افزایش سهم خود تلاش کنند  .

او گفت: حمل بار در حجم بالا در چنین موقعیت زمانی به کشور قطر مستلزم اهتمام ویژه دولت و همت متولیان است تا شرایط ورود کالا بهبازار این کشور برای بازرگانان و صادرکنندگان ما تسهیل شود .

حمیدیان ادامه داد: به طور قطع کشور قطر در آینده نزدیک تدابیری بر روی تغییر رفتار خود انجام خواهد داد اما در این فرصت ما نباید بازار این کشوررا از دست بدهیم  .

او افزود: متاسفانه در گذشته صادرکنندگان و بازرگانان ما فرصت ورود پر رنگ به بازار کشورهای افغانستان، عراق و آسیای میانه را ازدست داده است که این تجربه تلخ نباید برای کشور قطر تکرار شود  .

احتمال برگزاری جام باشگاه‌های کشتی جهان دوباره قوت گرفت/ اسپانسر جدید در راه است؟
هم اکنون بخوانید

حمیدیان گفت: دولت باید هر چه سریع تر اقدام مناسب در خصوص مناسبات و ارتباطات با کشور قطر را سامان دهد که در این زمینه اتاق بازرگانی نیز جنبه تسهیل گری خود برای کمک و بهبود شرایط استفاده از این فرصت را انجام خواهد داد  .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =

دکمه بازگشت به بالا