رای بالا به روحانی فضا را برای رفع محدودیت و آشتی ملی فراهم می‌کند

نشست خبری مصطفی معین، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با محوریت بررسی انتخابات پیش رو در ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی برگزار شد و او این مقطع را نقطه عطفی تاریخی دانست و ابراز امیدواری کرد که این نقطه با تداوم دولت تدبیر و امید همراه باشد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی – مصطفی معین که در نشست خبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب با محوریت بررسی انتخابات پیش رو که  در ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی برگزار شد سخن می گفت اظهار کرد: دولت در دوره چهار ساله قبل به ترمیم خرابی‌های گذشته پرداخت و به تعبیری آوار برداری از خرابه‌‌های دولت قبل کرد. از طرف دیگر اقدامات گسترده‌ای در حوزه اصلاح زیرساخت‌های موجود در بخش‌ها متفاوت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حقوق شهروندی را آغاز کرد.

وزیر آموزش عالی دولت‌های سازندگی و اصلاحات دو امکان مثبت و منفی نقطه عطف دولت یازدهم را حضور حداکثری و حمایت از روحانی در انتخابات دانست و گفت: با توجه به زمینه جنبش اصلاحات در جامعه و حمایت آن از ریاست جمهوری روحانی امیدوارم در ۲۹ ادیبهشت ماه، شاهد به کرسی نشانده شدن رای آگاهانه مردم باشیم.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود  شاعبه‌ای که روحانی رای ۵۰درصدی مردم را دارد و مردم نیازی به حضور پای صندق رای نمی‌بینند، گفت: با توجه به گستردگی و عمق خسارت دولت قبل ما هنوز به نقطه‌ای که در سال ۸۴ بود، نرسیدیم. دولت دوم روحانی تکیمل کننده دولت اول است و انشالله در دولت دوم از نقطه صفر عبور کنیم و در مسیر پیشرفت قرار می‌گیریم. البته در خیلی از زمینه‌ها شاخص‌ها و آمار رسمی نشان‌دهنده عملکرد مطلوب دولت است اما هنوز تا شرایط مطلوب فاصله داریم و دولت دوم باید تداوم این سیاست‌ها را تضمین کند. در سال ۹۱ رشد اقتصادی منفی پنج درصدی داشتیم در حالیکه رشد اقتصادی ما هم‌اکنون به بالای هفت درصد رسیده است.

معین ادامه داد: بودجه ما به طور تاریخی متکی به نفت بوده و خوشبختانه در این چهار سال اخیر از میزان اتکای ۴۱درصدی به نفت در ابتدای سال ۹۲ به ۲۶درصد رسیده‌ایم و این شاخص بسیار مهمی است. در مورد شاخص تجاری نیز دولت در سال ۹۲ که کار خود را آغاز کرد، تراز تجاری حدود ۲۰.۸میلیارد دلار منفی بود اما در سال ۹۵ تراز تجاری مثبت شده و حدود ۲۴۶ میلیون دلار صادرات بیشتر نسبت به واردات داریم. این‌ها نشان دهنده درست بودن سیاست‌های اقتصادی و توسعه‌ای دولت بوده است.

این چهره اصلاح‌طلب در ادامه گفت: پیامی که باید از طریق فرهیختگان کشور به توده مردم و جامعه انتقال پیدا کند این است که انتخابات یک نقطه عطف تاریخی در کشور است، قبل از اینکه به شعارهایی نامزدها توجه کنند باید به اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آن‌ها توجه کرد. وعده و وعید شعار هستند و باید دید بر کدام موارد بر اعتماد نو به نقل از برنامه مبتنی هستند.غیر از اعتماد نو به نقل از برنامه به سوابق افراد توجه کنند. امروز عصر ارتباطات است و راحت می‌توان سوابق افراد را جست و اظهار نظر آنها را درباره مسائل پیدا کرد.

وی  در خصوص مناظره‌ها و اعتماد نو به نقل از برنامه‌ها گفت: در مناظره‌هایی که انجام شد شاهد بودیم هیچ اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای ارائه نشد و سابقه افراد هم مشخص است و می‌توان عملکرد آنها را بررسی کرد، فردی درنهاد نظامی بوده یا فردی که در نهاد قضایی بوده سابقه مشخصی دارد و می‌توان عملکرد آنها را بررسی کرد. نوع برخوردها هم متاسفانه غیراخلاقی و تهاجمی بوده است. مناظره جای هجوم نیست جای بحث و تبادل نظر است. جای یک گفت‌وگوی منطقی، صادقانه و صمیمی در جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم است.

معین در ادامه به آسیب‌های این نوع از تهاجم‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: این آثار منفی‌ای در جامعه دارد، باعث می‌شود ارزش‌های اخلاقی قربانی شوند حتی ممکن است منافع ملی در معرض خطر قرار گیرد و بخشی از جامعه هم ممکن است دچار بی‌انگیزگی و حتی ناامیدی شود.

-فرصت تبلیغات در ایران کافی نیست

او همچنین از اهمیت طراحی مناظره گفت و ابراز امیدواری کرد که شیوه‌های مناظره‌های رقابتی در انتخابات آتی اصلاح شوند و دیگر امکان پذیر نباشد هر شخصی بتواند دروغ و آمار خلاف واقع بدهد و در این خصوص افزود: صداوسیما ملی ما بیشتر صداوسیمای میلی است. اعتماد نو به نقل از برنامه‌ها را جهت‌دار اداره می‌کند و جهت‌دار تحلیل می‌کند، فرصت‌های برابر به افراد برای دفاع از خود نمی‌دهند.

ندیمی: رئیس جمهور آتی به جنگ سرد پایان دهد
هم اکنون بخوانید

معین در ادامه از فرصت کم تبلیغات در ایران گفت: فرصت دوهفته‌ای اصلا برای تبلیغات کافی نیست. بعضی از کشورها یک سال فرصت می‌دهند تا که ایالت به ایالت، استان به استان بروند و مناظره‌های متعدد داشته باشند که هم سطح آگاهی بالا برود و هم فرصت شفاف شدن دیدگاه‌ نامزدها برای مردم باشد تا دقیق‌تر تصمیم بگیرند به چه کسی می‌خواهند رای دهند.

معین به نقد نبود شفافیت مالی در خصوص رقابت‌های انتخاباتی هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه شفافیت در کشور ما وجود ندارد. مثلا درشهرها که یک شخصی می‌خواهد نامزد شود شهر را پر از تراکت می‌کند و حتی افرادی هستند که چهره ملی هستند که توان مالی در اختیارشان نیست و مظلوم واقع می‌شوند. بنابر این شفافیت مالی باید در تمام مراحل رقابت‌ها مشخص باشد که از کجا تامین مالی شده‌اند و چه تعهدی در خصوص آن داده‌اند.

-لیست شورای شهر را مورد مطالعه قرار میدهم

معین درباره شورای شهر به سوال پایگاه خبریان پاسخ داد: به علت اینکه در شورای سیاست‌گذاری حضور ندارم اطلاعات دقیقی در این خصوص ندارم اما این را به شما می‌گویم که انتخاب کردن ۲۱نفر از بین ۸۰۰ نفر کار سختی است و فرهنگ عمومی ما هم در این خصوص فرهنگ خوبی نیست؛ این گونه نیست که در فرهنگ ما لابی‌گری، پارتی بازی، فشارهای مختلف سیاسی و امنیتی در آن نباشد. همه‌ این‌ّها در هنگام انتخابات به کار می‌افتد و بنابراین نباید انتظار یک لیست رویایی را داشت و باید واقعیت‌ها کشور را هم در نظر گرفت، احساس می‌کنم که شورای عالی سیاست گذاری اصلاحات تلاش کرده افراد بهتر را انتخاب کنند اما برای خودم و نه به نمایندگی گروهی می‌گویم برای خود من این لیست قطعیتی ندارد و لیست منتشر شده را باز مورد مطالعه قرار دهم و سایر کاندیدهایی که رویکرد اصلاح‌طلبی دارند را هم مورد نظر قرار دهم ولی فکر می‌کنم طبیعی است که به اکثریت لیست اعلام شده بتوان رای داد، این نظر شخصی من بود.

او در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر این که دولت خودشان را ادامه دولت اصلاحات می‌داند گفت: ببینید خود گفتمان توسعه و اعتدال جز مولفه‌های اصلاح‌طلبی است. به همین دلیل سال ۹۲ اصلاح‌طلبان از آقای روحانی حمایت کردند. فکر می‌کنم در این چهار سال گرایش شخص روحانی و کابینه او به جریان اصلاحات بیشتر هم شده است. در هر صورت به طور طبیعی و با توجه به تجربه‌ای که روحانی در دولت اول خود داشته او نسبت به ترمیم این دولت اقدام جدی بکند.

این فعال اصلاح‌طلب اضافه کرد: انتظار این است که کارنامه تک‌تک اعضای کابینه بررسی شود و شایسته‌ترین افراد در دولت بعدی استفاده شود. انتظار این نیست که حتما از اصلاح‌طلبان باشند بلکه خود من هم که در سال ۸۴ کاندید ریاست جمهوری بودم گفتم اعضای دولت باید فراتر از جناح‌گیری‌ها و و قومیت‌ها انتخاب شوند و به نظر من این اصلاح‌طلبی اصیل است.

معین در پاسخ به چرایی و حجم تخریب‌ها علیه دولت گفت: اگر ساختار مناظرات و تبلیغ‌ها درست بود باید از هتک حرمت‌ها، وارد شدن به حریم خصوص افراد و افشاگری‌های نادرست و پاگذاشتن روی منافع ملی باید پیش‌گیری می‌شد. اما حالا که این اتفاق افتاده باید عملکرد و ادعاهایی که افراد داشتند در مراجعی مورد بررسی قرار گیرد و اگر کاندیدی که مورد هجوم قرار گرفته شکایتی کرد به صورت مستقل به شکایت او رسیدگی شود. متاسفانه در سال ۸۴ و ۸۸ صدا وسیما پاسخ‌گوی حقوق تضییع شده افراد می‌بود اما نبود.

– ایجاد بدبینی نسبت به مسئولان خیانت است

معین در ادامه به جواب قالیباف در خصوص املاک نجومی اشاره کرد و گفت: شما می‌بیند در مناظره بحث املاک نجومی مطرح می‌شود که مربوط به چند ماه قبل است و بالغ بر ۲هزارو۲۰۰ میلیارد تومان بزل و بخشش شده است بین افراد خاص بعد ناگهان اشاره می‌شود به زمینی که ۳۰ سال قبل خریداری شده است و آن موقع محلی که در آن زمین خریداری شده بیابان بوده است، خب این چه ربطی به املاک نجومی دارد.

انتظار بازارهای نفتی برای احیای برجام
هم اکنون بخوانید

او ادامه داد: این کار در افکار عمومی مخصوصا آنهایی که سطح آگاهی کمتری دارند سریع تاثیر می‌گذارد و نسبت به کل مسئولان بدبینی به وجود می‌آید و این کار به نظر من یک خیانت است. چرا خیانت است؟ چون شما سرمایه‌اجتماعی ما را که کم است را باز هم کاهش داده‌اید. اعتماد داشتن، همکاری کردن، گفت‌وگو و مشارکت اینها می‌شوند سرمایه اجتماعی اما وقتی شما موضوع چند ماه قبل را به ۳۰ سال قبل ربط می‌دهید و طرف مقابل هم به هر دلیل فرصت نمی‌کند پاسخ دهد. این آثار منفی در سطح ملی دارد و قربانی اصلی منافع ملی و اخلاقیات اجتماعی است.

وزیر آموزش عالی دولت سازندگی و اصلاحات در جواب به این سوال که انتخابات امسال بیشترین شباهت را به کدام دوره از انتخابات‌ دارد، عنوان کرد: این انتخابات بیشترین شباهت را با انتخابات سال ۹۲ دارد و به نوعی در ادامه آن است و انشالله که با قوت بیشتری به انتخاب روحانی ختم شود. تفاوت این دوره با سال ۸۴ این است که آن دوران جریان اصلاحات مدیریت نداشت. خاتمی رییس جمهور بود و محدودیت‌های خاص خود را داشت و نمی‌توانست مدیریت کند اما در سال ۹۲ مدیریت کردند و وقتی در نظر سنجی‌ها رای روحانی بالاتر بود او از عارف درخواست کرد که کنار بکشید. منتهی در سال ۸۴ این طور نبود.

وی تصریح کرد: از نظر سلامت انتخابات امیدوارم این انتخابات به انتخابات سال ۹۲ شبه‌تر باشد تا سال ۸۴. در سال ۸۴ یکی از مسئولان امنیتی گفت در یک عملیات پیچیده و چند لایه موفق شدیم انتخابات را ببریم، خب این یعنی عدم شفافیت و مدیریت آرا. انتخابات سال ۸۸ متاسفانه یک تراژدی بود که به خاطر فتنه‌گری رییس دولت وقت اتفاق افتاد و الان بعد از ۱۲ سال اساس همان سوابق و عملکرد جدیدش او را رد صلاحیت کردن که این نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب بود و خسارت‌های زیادی به کشور وارد شد.

معین ابراز امیدواری کرد؛ اگر این انتخابات با شرکت حداکثری مردم و در یک شرایط کاملا آزاد و برابر برگزار شود و دولت جدید روحانی با رای اعتماد بالاتری از دور اول برگزیده شود فکر می‌کنم زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و مدیریتی برای رفع محدودیت‌ها، رفع حصر و درگرفتن یک گفت‌وگوی ملی و آشتی ملی فراهم بشود و از این دوران گذار به سلامت عبور کنیم.

وی در پاسخ به انتقاد یکی از پایگاه خبریان که وعده رفع تمام تحریم‌ها از سوی روحانی را وعده‌ی نشدنی‌ای دانست، گفت: عملکرد چهار ساله او نشان نمی‌دهد که او شعارهای فریبنده یا غیر واقع بینانه بدهد. او شیخ حقوق‌دان و دیپلمات است که تجربه ۱۵ سال دبیری شورای عالی امنیت ملی را دارد. پنج دوره در مجلس حضور داشته و اینا نقاط مثبتی است که اگر حرفی می‌زند مبتنی بر شناختی است که دارد.

این چهره اصلاح‌طلب در ادامه به اهمیت ثبات مدیریتی اشاره کرد و افزود: امانت داری کنم که این حرف را از قول مرحوم پروفیسور عبدالسلام خدمتتان عرض کنم؛ او دانشمند پاکستانی بود که اولین نوبل جهان اسلام را برد و همچنین رییس آکادمی علوم جهان سوم و صاحب نظر در توسعه در جهان سوم بود. او گفت بی‌ثباتی مدیریتی باعث می‌شود سیاست‌ها استمرار و ثبات نداشته باشند و در این دوره زمانه که سرعت جهانی و اجتماعی خیلی زیاد است این بی‌ثباتی باعث از دست‌رفتن موقعیت‌ها می‌شود و عقب‌گرد می‌کنیم. دلیل این بی‌ثباتی چیست؟ سیاست‌زدگی است، نداشتن احزاب است، نبود فرهنگ دموکراسی است و این که قدرت به هدف تبدیل می‌شود.

وی  در پایان چشم‌اندازی مطلوب خود را از حقوق شهروندی اینطور توضیح داد: دولت باید همه دستگاه‌ها را موظف کند که اعتماد نو به نقل از برنامه کاری‌ خود را در چارچوب حقوق شهروندی تبیین کنند اما بخش مهم‌تر بر عهده خود نخبگان و نهادهای مدنی است؛ ان جی او ها تشکل‌های دانشجویی و تشکل کارگری و البته احزاب که انشالله شهروندان توانمندی داشته باشیم که بتواند بر سرنوشت خودشان حاکم باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا