تورم مواد لبنی از ۳۳ درصد به ۶ درصد رسید

رضا باکری عضو هیات مدیره صنایع غذایی کشور در بررسی عملکرد دولت یازدهم در زمینه صنایع لبنی، آن را با دولت گذشته مقایسه کرد و گفت: بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها در سال ۸۹ و با توجه به اینکه ماده ۴ این قانون تاکید داشت که یارانه شیر هیچ سالی نسبت به سال قبل نباید کاهش یابد ولی این یارانه به تدریج قطع شد و شیر یارانه ای خانوار تولید نشد و شیر مدارس نیز با معضل روبه رو شد.

بع گزارش اعتماد نو، باکری در گفت وگو با سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی-  افزود: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و با توجه به تورم افسارگسیخته ای که بر کشور حاکم بود، ما شاهد توقف رشد صنایع بودیم.

وی با بیان اینکه نرخ رشد منفی ۸/۵ درصدی شرایط پرچالشی را برای تولید کنندگان فراهم آورده بود، تاکید کرد: در این شرایط ثبات در تولید از بین رفته بود و رشد ۸ درصدی که برای اولین بار در سالهای بعد از انقلاب برای این صنعت ایجاد شده بود، کم و بیش در طول دوره هشت ساله دولت قبل متوقف شد.

رضا باکری با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم اظهار کرد: همزمان با استقرار این دولت تامین نهاده های دامی از حالت کمبود خارج شدند و در وضعیت تامینی مناسبی قرار گرفت که در اثر این رشد مجدد، تولید شیرخام نیز آغاز شد. در نتیجه این امر از ۸/۶ میلیون تن در سال ۹۲ به ۲/۹ میلیون تن افزایش یافت و به طبع تولید محصولات لبنی هم توسعه یافته و از ۶/۵ میلیون تن در سال ۹۲ به ۲/۷ میلیون تن تولید در کارخانجات صنعتی رسیده است.

روایت سخنگو از دل آزاردگی رئیس‌جمهور
هم اکنون بخوانید

باکری به نرخ رشد صادرات از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: صادرات مواد لبنی از حدود ۴۵۰ میلیون دلار در سال ۹۵ به ۷۷۱ میلیون دلار ارتقا یافته است. وی به خروج از رکود صنایع لبنی در طول چهار سال گذشته اشاره کرد و گفت: واحدهای بزرگ و متوسط لبنی از رکود خارج و در مسیر رشد قرار گرفتند. هرچند واحدهای کوچک همچنان دچار معضل هستند که البته با اعتماد نو به نقل از برنامه های سال ۹۶ که در زمینه توسعه فرهنگ سازی مصرف شیر و سایر محصولات لبنی صورت می گیرد از رکود خارج خواهند شد.

عضو هیات مدیره صنایع غذایی کشور به مقایسه قیمت فرآورده های لبنی در دولت گذشته و این دولت پرداخت و اظهار کرد: طی سالهای ۹۱ و۹۲ از ۲۷ تا ۳۳ درصد رشد قیمت را شاهد بودیم که دلیل آن هم افزایش تورم عمومی در کشور بود. این در حالی است که در سال ۹۲ و با استقرار دولت یازدهم این نرخ تورم شروع به کاهش کرد و در سال ۹۳، قیمت فرآورده های لبنی ۱۵ درصد، در سال ۹۴ و ۹۵ هم تنها ۶ درصد افزایش یافت که با توجه به تورم عمومی زیر ده درصد، نرخ بسیار خوبی بود.

برادر شهید باکری در پایان تاکید کرد:آنچه که صاحبان صنایع و بویژه صنایع کشور طالب آن هستند امنیت، آرامش و ثبات سیاسی کشور است. در این شرایط و با وجود کاهش تورمی که در ادامه کار این دولت خواهیم داشت یقینا امکان رشد و توسعه صنعت فراهم می آید. مهار رکود و ایجاد شرایطی باثبات و امن در کسب و کار از بهترین عملکرد دولت یازدهم است که باعث رضایت تولیدگران شده است. به همین دلیل تداوم روند این دولت را خواهانیم.

روند تعطیلی رستوران‌ها متوقف شد/ افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تقاضا
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

دکمه بازگشت به بالا