آغاز و گسترش همکاری علمی بین الملل در ۴ سال اخیر

دومین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری هم همچون مناظره اول با حمله منتقدان سیاسی دولت به حسن روحانی و اقداماتش همراه بود. در این رویداد انتخاباتی همچون دفعات قبل، برخی آمارها و اطلاعاتی ارائه شد که با واقعیت همگون نبود و شائبه بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی را تقویت کرد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی –  یکی از حوزه هایی که در این مناظره مورد حمله قرار گرفت ،حوزه‌های علمی، فنّاوری و تحقیقاتی کشور بود.

در شرایطی که در سالهای دولت یازدهم این بخش مورد توجه بوده و بر خلاف روند گذشته که این جوزه جدی گرفته نمی شد، در راستای ارتقای حوزه علمی کشور، دبیرخانه شورای عالی عتف به صورت مجزا ایجاد شده و علاوه بر جایگاه گرفتن در هیات وزیران، بودجه جداگانه این حوزه هم شرایطی را فراهم آورده که جهش‌های علمی بیشتری در کشور فراهم شود.

-ایجاد دبیرخانه عتف و برگزاری جلسات منظم

بر اساس این گزاش، دبیرخانه شورای عالی عتف (شورای عالی علوم، تحقیقات و فنّاوری) به استناد ماده ۳ قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برای راهبری و توسعه علمی و فنّاورانه کشور و با رسالت سیاست گذاری و نظارت فرابخشی وهماهنگی بین بخشی در حوزه‌های علمی، فنّاوری و تحقیقاتی کشور در سال ۱۳۸۳ تشکیل شده است.

نگاهی به  اهم دستاوردهای شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم هم گویای این حقیت است که روند تشکیل جلسات شورای عالی عتف و کمیسیون دائمی و کمیسیون های تخصصی نظم گرفته و تغییرات محسوسی دیده شده است.

بر پایه این اطلاع، از ابتدای تشکیل شورای عالی عتف در سال ۱۳۸۳ تعداد ۲۰ جلسه شورای عالی عتف برگزار شده است، که از این تعداد ۱۴جلسه طی ۱۰سال دولت‌های گذشته تشکیل شده و تعداد ۶ جلسه در دولت یازدهم برگزار شده است (جلسه پانزدهم(۱۲/۱۲/۹۲)، شانزدهم (۰۶/۰۵/۹۲)، هفدهم (۲۷/۱۰/۹۳)، هجدهم (۲/۶/۹۴)، نوزدهم (۷/۲/۹۵) و بیستم (۱۲/۱۱/۹۵)).

همچنین از ابتدای دولت یازدهم با توجه به تعدد شوراهای عالی در کشور و به منظور تشکیل منظم جلسات شورای عالی عتف و افزایش اثربخشی جلسات مقرر شد جلسات شورا با ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شود و تمامی مصوبات به توشیح ریاست جمهوری برسد، لذا تمامی صورتجلسات و مصوبات شورای عالی عتف به امضای رئیس محترم جمهوری رسیده است.

۱۱ کمیسیون تخصصی با حضور حدود ۲۳۰ نفر از نخبگان و صاحبنظران دانشگاهی و دستگاههای اجرایی در دبیرخانه شورای عالی تشکیل شده است. کمیسیون‌های تخصصی طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ بیش از ۳۰۰  جلسه برگزار کرده و مباحث تخصصی را مورد بررسی قرار داده اند.

تسلیت روحانی به مناسبت درگذشت مادر شهیدان اعتمادی عیدگاهی
هم اکنون بخوانید

علاوه بر کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون دائمی بصورت منظم ماهانه با حضور معاونان پژوهشی تمامی دستگاهاهی اجرایی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شده است و مسائل و چالشهای نظام علم و فناوری مورد بررسی قرار گرفته است و در صورت نیاز موارد جهت تصمیم گیری به شورای عالی ارجاع داده شده است.

-ساماندهی و شکل دهی دبیرخانه شورای عالی عتف

بر اساس این گزارش، در دولت‌های گذشته با وجود گذشت بیش از ۱۰ سال از فعالیت شورای عالی عتف، دبیرخانه شورای عالی به صورت یک مجموعه مستقل شکل نگرفته بود.

بر اساس توضیحاتی که دبیرخانه عتف در پاسخ به برخی از مناظره های انتخاباتی داده است، در دولت یازدهم مجموعه اقدامات مورد نیاز برای ایجاد و ساماندهی دبیرخانه شورای عالی عتف به انجام رسید که از جمله دستاوردهای این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱· تصویب شرح تفصیلی وظایف و اختیارات شورای عالی عتف در هیئت وزیران: نکته مهم در خصوص مصوبه این است که شرح تفصیلی باید در سال ۱۳۸۴ به تصویب می رسید که بنا به دلایلی این امر صورت نگرفت. خوشبختانه در دولت یازدهم بعد از حدود ۱۰ سال شرح تفصیلی وظایف به تصویب هیئت وزیران رسید.

۲· ایجاد ردیف اعتباری مستقل در قانون بودجه: پس ازگذشت بیش از ده سال از فعالیت شورای عالی عتف، ردیف اعتباری مستقل با تعامل و همکاری نزدیک بین سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه و وزارت علوم  در طی دوره دولت یازدهم ایجاد شد.

۳· تصویب اساسنامه دبیرخانه شورای عالی عتف در شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

-تشکیل و راه اندازی ۵ منطقه ویژه علم و فناوری در کشور

همچنین بر پایه این گزارش، مناطق ویژه علم و فناوری تضمین کننده ارتقای اقتصاد، اشتغال و فناوری استانها محسوب شده و اکوسیستم کارآفرینی، تولید مبتنی بر فناوری و تقویت اقتصاد را مهیا می کند.

 در این حوزه و در دولت یازدهم، یکی از مهمترین زیرساخت‌های علم و فناوری کشور یعنی مناطق ویژه علم و فناوری (کریدور) در ۵ استان کشور شامل اصفهان، خراسان رضوی، یزد، آذربایجان شرقی و بوشهر راه اندازی شده  و سازمان عامل استقرار و توسعه مناطق ویژه در ۵ استان مذکور تاسیس و در حال فعالیت هستند.

از فرصت قانون جهش تولید دانش بنیان استفاده شود
هم اکنون بخوانید

-تعیین تکلیف طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری

با شروع دولت یازدهم، با عنایت به گذشت حدود دو سال از شروع طرح‌های کلان ملی پژوهش و فنّاوری، مهمترین مشکلات و چالش‌هایی پیش‌روی اجرای طرح‌های کلان ملی شناسایی شده و در راستای هر کدام اقداماتی لازم در دبیرخانه شورای عالی انجام گرفت.

با توجه به ضرورت تقاضا محور بودن طرح های کلان ملی، تعیین بهره برداران قطعی طرح ها و مشارکت دادن آنها در تامین اعتبارات مورد نیاز طرح ها امری اجتناب ناپذیر است. لذا در این فاصله با تلاش بسیار زیاد دبیرانه شواری عالی، متقاضی ۳۵ طرح کلان ملی مشخص گردید.

براساس بررسی های کارشناسی صورت گرفته و پس از برگزاری جلسات متعدد با مجریان طرح های کلان ملی و سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه از بین ۴۷ طرح کلان مصوب، تعداد ۲۲ طرح کلان ملی به تایید رسید و مقرر شد اعتبارات مورد نیاز توسط سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه تامین شود. همچنین تعداد ۱۲ طرح به دلیل نداشتن متقاضی خاتمه یافته اعلام شدند و تعداد ۱۳ طرح برای بررسی بیشتر به کارگروه مشترک دبیرخانه شورای عالی و سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه عودت داده شدند.

– گسترش همکاری های بین المللی

از جمله دستاوردهای مهم شورای عالی عتف در دوره دولت یازدهم گسترش همکاری علمی بین الملل در راستای انجام وظایف و ماموریتهای شورای عالی بوده است. از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱· همکاری با موسسه فناوری اتریش در راستای توسعه منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی (آذربایجان شرقی)

۲·همکاری با یونیدو در راستای توسعه نظام فناوری و نوآوری

۳·همکاری با یونیدو در راستای اعتماد نو به نقل از برنامه آینده نگاری ملی

-استقرار نظام جامع پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری

با توجه به اهمیت پایش و ارزیابی علم و فناوری و با عنایت به تعدد نهادهای فعال در این زمینه شورای عالی عتف در طی دولت یازدهم با تصویب آیین نامه اجرایی پایش و ارزیابی، تقسیم کار ملی در حوزه پایش را انجام داده است و اقدامات لازم برای استقرار سامانه های مورد نیاز جهت ساماندهی به وضعیت نظام اطلاعات علم و فناوری را با همکاری دستگاههای اجرایی مرتبط  به سرانجام رسانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =

دکمه بازگشت به بالا