روحانی باید امید را در دل مردم زنده کند

نشست خبری «تحلیل نخستین مناظره انتخاباتی و چرایی رای به روحانی» با حضور ابراهیم اصغرزاده در ستاد انتخاباتی دکتر روحانی برگزار شد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که مناظره اول را مطلوب و آن را برای داغ‌تر شدن فضای انتخابات موثر دانست و گفت: پرشور شدن فضای انتخابات به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود. مناظره روز جمعه طلیعه‌ی خوبی برای یک انتخابات پرشور بود.

او با اذعان به اینکه اصلاح‌طلبان به صورت طبیعی از بالا رفتن سطح مشارکت خوشحال می‌شوند، توضیح داد: تحلیل اصلاح طلبان بر این است که هر قدر مشارکت بالا برود، بخش حاشیه که رای خود را اظهار نمی‌کند یا به علت نارضایتی پای صندق رای نمی‌آیند بیشتر وارد انتخابات شود شانس آنها بالاتر می‌رود.

او مناظره را برخلاف دیگر تبلیغات معمول که کسل کننده هستند، پرهیجان دانست و افزود: خیلی از مردم در روزهای آخر تصمیم می‌گیرند به چه کسی رای می‌دهند و مناظره بر نظر این قشرها تاثیرگذار است. در مناظره اخیر تمام کاندیدها فراتر از حد انتظار ظاهر شدند و حتی روحانی نیز که خیلی‌ها فکر می‌کنند آرام و منفعل است به نظرم به عنوان یک رییس جمهور متین برخورد کرد.

این فعال اصلاح‌طلب که معتقد است دولت نباید تمام تمرکز خود را در جریان انتخابات به دفاع از وضع موجود متمرکز کند، می‌گوید: مردم به کارنامه روحانی توجه می‌کنند این کارنامه موجود و برای مردم ملموس است. روحانی کارنامه‌ روشنی نزد مردم دارد. اما حالا زمان آن است که روحانی از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آینده خود برای کشور بگوید و از آن دفاع کند، در واقع باید امید را در دل مردم زنده کند. رئیس جمهور مشخص کند که اگر با رای بالا دولت بعدی را اغاز کند چه اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای دارد.

او با اشاره به دستاورد برجام به عنوان یکی از نقاط مثبت کارنامه روحانی ادامه داد: با وجود اینکه امروز گفته می‌شود نتایج برجام خیلی کمرنگ است اما افکار عمومی ایران با توجه به اوضاع  منطقه دست فرمانی که روحانی تاکنون با آن جلو رفته است را می‌پسندند. در همین زمینه مشاهده می‌کنیم که حتی رقبای روحانی نیز در مناظره در صحبت های خود کمتر به برجام حمله کردند چرا که آن‌ها نیز می‌دانند اکثر مردم برجام را به عنوان دستاورد قابل قبول روحانی در سیاست خارجی پذیرفته‌اند.

ابراهیم اصغرزاده در مورد نقش اسحاق جهانگیری در انتخابات و مناظرات گفت: جهانگیری بسیار فراتر از انتظار حاضر شد و در بسیاری از رسانه‌ها برنده‌ی مناظره شناخته شد. موقعیت خوبی که او برای خود به وجود آورد این بود که خود را نماینده‌ی اصلاح‌طلبان معرفی کرد. در واقع ورود جهانگیری به انتخابات حاکی از دقت نظر اصلاح‌طلبان بود.

استقبال امارات از تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره ایران
هم اکنون بخوانید

قالیباف از سوی افکار عمومی مورد سوال قرار می‌گیرد

این نماینده دور سوم مجلس با اشاره به استراتژی اصولگرایان در مناظره‌، توضیح داد: ابراهیم رئیسی مداراجو و با برخوردی عقلانی ظاهر شد. رئیسی در مناظره خود بیشتر روی بحث عدالت توزیعی تکیه کرد و در سیاست‌های حمایتی احمدی‌نژاد باقی ماند و فاقد ابتکار لازم بود با این وجود او توانست خیلی اخلاق مدارانه نسبت به دولت نقد منصفانه کند. اما قالیباف که پیش از این هم تمایل داشت به عنوان کاندید اصلی اصولگرایان تلقی بشود، حملات شدیدی به روحانی و جهانگیری داشت که این مسئله باعث شد تا حدودی چهره رییسی در مناظره نادیده گرفته شود.

او البته حمله قالیباف را متناقض دانست زیرا که او را با کارنامه‌ی ۱۲ ساله‌اش در شهرداری تهران نماینده وضع موجود دانست و تاکید کرد: قالیباف نماینده چهار درصد است و اگر به ۹۶ درصد مردم تهران رجوع شود آنها از عمل کرد قالیباف در شهرداری راضی نیستند. پیش‌بینی می‌شود  در روز‌های آتی قالیباف مورد سوال و فشار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار خواهد گرفت و مجبور است پاسخ پرسش‌ها درباره دوران تصدی‌گری او بر شهرداری را بدهد.

اصغرزاده همچنین، نحوه ورود قالیباف و انفجار نفرت گونه او نسبت به رئیس‌جمهور ومعاون اول رئیس‌جمهور کشور را رفتاری عجیب دانست و افزود: قالیباف نمی تواند با ادبیاتی وارد مذاکرات شود که متعلق به ادبیات احمدی‌نژاد نباشد اما به دوربین زل بزند و ادای یک سیاست مدار روشنفکر را در بیاورد. اشتباه او باقی ماندن  در روش احمدی‌نژاد است. قالیباف اقتصاد شهری تهران را به اقتصاد کالایی تبدیل کرده است که این می‌تواند در روزهای پیش رو میزان هجمه‌ها به وی را افزایش دهد.

او در ادامه غایب بزرگ مناظره اول را احمدی‌نژاد دانست و گفت: احمدی‌نژاد نیست ولی روحش در مناظره جریان داشت. بر هیچ کس پوشیده نیست که آقای احمدی‌نژاد کماکان یک بلوک رای قابل توجه دارد و چنانچه امروز در رقابت‌ها حضور داشت می‌توانست این بلوک رای خود را افزایش دهد. با این حال با وجود غیبت او برخی در تلاش‌اند تا بلوک رای او را به سمت خود جلب کنند و همین موضوع باعث می‌شود که در مناظره‌ها مباحث عوام فریبانه بیشتری مطرح شود.

این فعال سیاسی در ادامه مردم را از لحاظ مشارکت در انتخابات به چهار گروه بلوک بندی کرد. او بدنه‌ی رای هر یک از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان را ۱۵ درصد دانست و افزود: بلوک های اصلاح طلب و اصولگرا دو آرایش نخست هستند که هر کدام دارای رای ۱۵ درصدی بوده و تصمیم خود را پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی گرفته اند اما بلوک سوم بلوک رای حاشیه نشینان و طبقات پایین جامعه است که عمدتا مورد توجه مرکز قرار نگرفته اند اما احمدی‌نژاد و برخی از ابزارهای او آن‌ها را مورد توجه قرار دادند. این بلوک دارای رای قابل توجهی است.

تنها امید رئیسی اجماع اصولگرایان است
هم اکنون بخوانید

اصغرزاده در توضیح بلوک سوم گفت: طبقه متوسط که اغلب فارغ التحصیلان دانشگاهی و به لحاظ اقتصادی هم جزو طبقه متوسط هستند، عامل به وجود آمدن موج در انتخابات ‌اند به این معنا که متقاعد شدن آنها و ورودشان به انتخابات باعث ایجاد یک موج می‌شود. کمااینکه انتخابات سال ۹۲ را حاصل ائتلاف طبقات پایین و بالای جامعه بود.

او با اشاره به پراکندگی رای روحانی تاکید می‌کند: فضایی که در انتخابات سال ۹۲ رخ داد و مردم خطر جنگ و مشکلات اقتصادی را لمس کردند دیگر در انتخابات پیش‌رو وجود نخواهد داشت، به همین دلیل روحانی باید طبقه متوسطی که از عمل کرد دولت راضی نبوده را قانع کند که پای صندوق بیایند.

او بر تبلیغات ایجابی تاکید کرد و می‌افزاید: روحانی باید به بدنه‌ی خود بگوید که اگر با رای بالا وارد دور بعدی تصدی دولت شود چگونه مطالبات آنها را دنبال خواهد کرد. در عین حال این انتخابات حساس و متفاوت‌تر با انتخابات پیشین است و به نوعی تعیین کننده استراتژی یکی دو دهه آینده ایران خواهد بود.

احتمال کناره‌گیری قالیباف و رئیسی از انتخابات ضعیف است

اصغرزاده در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کناره گیری قالیباف از رقابت‌های انتخابات بیان کرد: قالیباف در مناظره اخیر مرتکب اشتباهی مهلک شد و آن این بود که خطاب به جهانگیری گفت تو کاندیدای پوششی هستی و صداقت نداری. در این شرایط فردی که این گونه صحبت می‌کند نمی تواند از ادامه مسیر کناره گیری کند. قالیباف پل‌های پشت سر خود را با حمله به جهانگیری خراب کرد و انتظار جامعه از او این است که با همان شجاعتی که آمده تا آخر بایستد.

این فعال اصلاح‌طلب همچنین درباره احتمال کناره گیری رئیسی اظهار کرد: کناره گیری رئیسی به مفهوم آن است که او حساب شده وارد بازی نشده است. این اقدام او را برای دو دهه آینده از عرصه سیاسی خارج خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه وجود دو کاندیدای اصولگرایان به نفع امنیت ملی و انتخابات و اصلاح‌طلبان است گفت:‌ اگر اصولگرایان با یکدیگر متحد شوند و به کاندیدای واحد برسند اصلاح‌طلبان برنده خواهند شد اما چنانچه که با تفرقه وارد انتخابات شوند باید منتظر شرایطی مانند سال ۸۴ و دو مرحله‌ای شدن انتخابات باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا