پاشنه آشیل ابراهیم رئیسی در انتخابات

اعتماد نو : اگر اندکی هم امید برای اصولگرایان باقی بود که از دو کاندیدای اصلی آنها یک نفر کنار برود حالا با تحولات جدیدی که رخ داد است دیگر بعید به نظر می‌رسد که کناره‌گیری انتخاباتی در این جناح در پیش داشته باشیم.

محمد باقر قالیباف و سید ابراهیم رییسی حالا مصمم‌تر از همیشه نگاهشان را به ساختمان ریاست جمهوری دوخته‌اند؛ با این آرزو که در آخرین روزهای اردیبهشت به عنوان رییس جمهور جدید ایران معرفی شوند.

روز شنبه از صبح تا نزدیک ظهر دفتر سعید جلیلی در خیابان پاستور یک مهمان ویژه داشت. سید ابراهیم رییسی آمده بود تا هم بازدید هفته قبل سعید جلیلی را پس دهد و هم جلیلی بنا بر وعده جلسه قبل، اعتماد نو به نقل از برنامه‌ها و تیم انتخاباتی خود را برای کمک به این نامزد اصولگرایان به او معرفی کند.

یک جلسه طولانی چند ساعته که تصویر و خبر آن را نیز رسانه‌های نزدیک به سعید جلیلی منتشر کردند. گرچه جزئیات بیشتری رسانه‌ای نشده اما همیشه اینگونه بوده که سعید جلیلی و محمد باقر قالبیاف قطب مقابل هم بوده‌اند. شاید بخش‌هایی از رقابت سیاسی را بتوان در طعنه‌های سعید جلیلی به محمد باقر قالیباف در جریان ماجرای املاک و گورخواب‌ها دید. برخی حامیان محمدباقر قالیباف علت شکست این نامزد اصولگرا در سال ۹۲ را، نامزدی ناگهانی سعید جلیلی و عدم انصراف او می‌دانند. سعید جلیلی البته تا روزهای قبل از ثبت نام در انتخابات امسال نیز قصد کاندیداتوری داشت اما پس از مخالفت گسترده حامیان سابقش و کوچ آنها به ستاد ابراهیم رییسی او ترجیح داد از نامزد شدن انصراف دهد.

او که در بیانیه انصراف خود نامی از ابراهیم رییسی نبرد حالا دست در دست او در حیاط دفتر کارش راه می‌رود و برای انتخابات پیش رو عهد همکاری بسته است. این خبر خوبی برای محمد باقر قالیباف نیست. اگر چه حامیان و بدنه اجتماعی سعید جلیلی هرگز به محمد باقر قالیباف رای نمی‌دادند اما نکته این است که با پیوستن سعید جلیلی به اردوگاه ابراهیم رییسی حالا حامیان این نامزد انتخاباتی می‌توانند ادعا کنند که اجماع بر سر رییسی بیشتر از قالیباف است. این وسط اما محمدباقر قالیباف در یک مولفه هم دست بالا را نسبت به ابراهیم رییسی دارد. نظرسنجی‌ها لااقل تا امروز نشان می‌دهد که قالیباف در رتبه بسیار بالاتری نسبت به ابراهیم رییسی دارد که برای مردم چهره‌ای ناشناخته است.

منکر اشتباهات جمنا نیستیم
هم اکنون بخوانید

نکته جالب‌تر این است که براساس برخی اخبار، اگر ابراهیم رییسی در چند روز ابتدایی طرح نامش با رشد رای در نظرسنجی‌ها مواجه بود اما گویا در چند روز اخیر این رشد رای متوقف شده است. حامیان و تیم انتخاباتی این نامزد انتخاباتی بر این باور هستند که با آغاز رقابت‌های انتخاباتی، مناظره‌ها و سخنرانی‌ها، آرا ابراهیم رییسی مجددا در نظرسنجی‌ها افزایش خواهد یافت. آنها البته یک کارویژه انتخاباتی هم دارند. گویا آنها رایزنی‌های سنگینی را با جامعه مدرسین و جامعه روحانیت قم آغاز کرده‌اند تا بتوانند اعلام کنند رییسی نامزد مورد نظر جامعتین است.

درست همین جاست که محمد باقر قالیباف، فقدان حامی همیشگی‌اش یعنی آیت الله مهدوی کنی را حس می‌کند. کسی که همیشه به او نظر مثبت و حمایتی داشت.

این البته همه ماجرا نیست. حامیان محمدباقر قالیباف که کارهای انتخاباتی او را سامان می‌دهد معتقدند که ابراهیم رییسی با دو مشکل اساسی رو به روست. مشکلاتی که اگر چه ممکن است در نگاه اول نقطه مثبت این نامزد انتخاباتی به نظر برسد اما در واقع به چالش اصلی رییسی تبدیل خواهد شد. یک مشکل اصلی پیوستن تمام عیار شاگردان مصباح یزدی به ستاد انتخاباتی این نامزد است. به یک معنا این تصویر که ابراهیم رییسی نامزد مصباح یزدی در انتخابات است، به باور تیم انتخاباتی قالیباف می‌تواند به پاشنه آشیل او تبدیل شود. چه اینکه در انتخابات مجلس دهم، حضور بیش از حد این طیف سیاسی در لیست موجب شکست کامل شد.

نکته دیگر حضور وزرا و افراد کابینه احمدی نژاد در این تیم است. حتی ابراهیم رییسی ریاست ستاد خود را به چهره‌های نام آشنا از کابینه احمدی نژاد یعنی نیکزاد سپرده است. مساله‌ای که با وجهه منفی احمدی نژاد در طبقه متوسط حتما موجب می‌شود که رای ابراهیم رییسی در این طبقه دیگر قابل تحصیل نباشد و محمدباقر قالبیاف تنها نامزد اصولگرا باشد که چشم به رای این طبقه دوخته است. اگر چه ابراهیم رییسی تلاش کرده تمام نگاهش را به طبقه محروم معطوف کند و رای آن را به سمت خود شیفت دهد اما محمدباقر قالیباف اعتقاد دارد که او نیز می‌تواند از رای طبقه محروم برداشت‌هایی داشته باشد.

شانس روحانی از سایر کاندیداهای ریاست جمهوری بیشتر است
هم اکنون بخوانید

در جریان اصولگرا حالا یک اعتقاد و باور تقریبا به صورت غالب در آمده است. اکنون همه می‌گویند اسحاق جهانگیری برای کمک به حسن روحانی آمده و به نفع او کنار خواهد رفت اما محمدباقر قالیباف و ابراهیم رییسی آمده‌اند که با هم رقابت کنند. یعنی این دو شخصیت هر کدام با سه رقیب جدی مواجه‌اند. دو نفر از دولت مستقر و یک نفر از جناح خودشان.

 

منبع:نامه نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا