تأمین اجتماعی پویا شرط موفقیت اصلاحات اقتصادی و اجتماعی

به گزارش اعتماد نو ، علی ربیعی در همایش سراسری مدیران سازمان تأمین اجتماعی که با عنوان تأمین اجتماعی اعتماد نو به نقل از برنامه محور، پشتوانه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برگزار شد، اظهار داشت: اندیشه تأمین اجتماعی مسئله مهمی است و در جامعه ایران نیز امروزه الزاماتی برای شکل گیری گفتمان تأمین اجتماعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در ابتدا و قبل از شکل گیری نظامات تأمین اجتماعی با سرمایه داری خشن مواجه بودیم که با عصر جدید و تبدیل انسان به ماشین شکل می گیرد، افزود: تأمین اجتماعی اقدامی برای ثبات اجتماعی است که برای رفاه و آرامش فکری کارگران ساختار های تأمین اجتماعی شکل می گیرد.

ربیعی گفت: با هر نگاهی که به مسئله تأمین اجتماعی بنگریم به نظر می رسد ما درباره نظریه و دیدگاه تأمین اجتماعی به کار بیشتری نیاز داریم.

وی افزود: تأمین اجتماعی به عنوان مهم ترین نهاد اجتماعی برای هر گونه نظریه رفاه باید مورد توجه قرار گیرد. نظریه رفاه معینی نیز برای کشور هایی شبیه به ما وجود دارد. در جوامع شبیه به ما که مسیری از توسعه را طی کرده اند و با ٣ طبقه مواجه هستیم. طبقه ثروتمندان، طبقه محرومی که به کمک نیاز دارند و دیگری طبقه میانی که مثل طبقه متوسط در کشور های توسعه یافته نیست و با یک ریسک زندگی آنها به خطر می افتد.

دکتر ربیعی ادامه داد: ما به نظریه رفاهی نیاز داریم که ریسک زندگی طبقات میانی را کم کند و برای طبقات پایین تر نیز کرامت انسانی ایجاد کند و وضعیت این افراد تثبیت شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در کنار اعتماد نو به نقل از برنامه های توسعه که اجرا می شود قطعا ما به یک نظریه منسجم رفاه اجتماعی نیاز داریم تا ریسک زندگی طبقه متوسط را کم کنیم و سطحی از زندگی مناسب نیز برای طبقات پایین ایجاد کنیم.

ربیعی اظهار داشت: اینکه چه ابزاری برای بسط نظریه رفاه اجتماعی مناسب تر است نیاز به بحث دارد و ما نیازمند تأمین اجتماعی هستیم که به عنوان بنیادی ترین نهاد اجتماعی که گونه های مختلف ریسک را پوشش دهد و باید چنین ساختار تأمین اجتماعی را طراحی کنیم.

مروری بر حذفیات منابع کنکور ۱۴۰۰ و سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها
هم اکنون بخوانید

وی با اشاره به تجربه کشور سنگاپور در زمینه ساختار تأمین اجتماعی، گفت: در سنگاپور که نظام تأمین اجتماعی در این کشور نسبت ما جوانتر است، بیمه مسکن دارند و در نظام تأمین اجتماعی آنها با توجه به کمبود زمین و ریسک بالای مسکن، این موضوع در نظام تأمین اجتماعی آنها مورد توجه قرار گرفته است بنابراین تأمین اجتماعی ظرفیت پوشش ریسک های مختلف را دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در کشور ما صندوق های مختلف بیمه ای ایجاد شده است، اظهار داشت: ما می توانستیم در یک نظام تأمین اجتماعی واحد صندوق های مختلف ایجاد کنیم و ساختار تأمین اجتماعی ایجاد کنیم که برای افراد با توان مالی مختلف بتواند کارایی داشته باشد. اگر ما یک سازمان تأمین اجتماعی بزرگ را طراحی می کردیم می توانستیم به لایه های مختلف اجتماعی با سطوح پایه مختلف خروجی مناسبی ارائه دهیم و اگر این سامان ایجاد می شد ما تأمین اجتماعی پویا تر و فعال تری می توانستیم داشته باشیم.

ربیعی با تأکید بر اینکه ما نیاز به بازتعریف تفکر تأمین اجتماعی داریم، گفت: هنوز تأمین اجتماعی و ابعاد و نقش آن در قوام و دوام جامعه شناخته نشده است و من معتقدم بدون نظام تأمین اجتماعی پویا هر گونه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی با شکست مواجه می شود و تصمیات سخت و ساختاری در سایه تأمین اجتماعی پویا قابل تحقق است.

وی افزود: ابعاد تأمین اجتماعی را باید شناسایی کنیم. با افزایش کار آمدی تأمین اجتماعی ابعاد تأمین اجتماعی را بیشتر بشناسانیم و مردم را از خدمات بهتری بهره مند کنیم.

ربیعی ادامه داد: اگر بتوانیم کار آمدی تأمین اجتماعی را افزایش داده و خدمات را ارتقا دهیم می توانیم درباره سیاست های تأمین اجتماعی بزرگ تر و گسترده تر بحث کنیم.

انتقاد آمریکا، آلمان و سازمان ملل از آژانس اطلاعات افغانستان
هم اکنون بخوانید

وی اظهار داشت: خوشحالم که نظام ارزیابی عملکرد تأمین اجتماعی چارچوب علمی دارد و بالا بردن کارایی تأمین اجتماعی شاید در این سامان قابل انجام نباشد. من یک شاخص مهم در ارزیابی عملکرد تأمین اجتماعی اعلام کردم و آن متناسب کردن روح تأمین اجتماعی با افرادی است که با این سازمان سرو کار دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر لزوم ارتقاء رابطه عاطفی با خدمت گیرندگان گفت: لازم است که تأمین اجتماعی توام با مهربانی را مورد توجه قرار دهیم و برای تحقق این هدف باید رفتار سازمانی ما بار دیگر بازنگری شود.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود به مرور اجمالی بر فعالیت سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: ما در این سه سال نشان دادیم که می خواهیم کارها را با عقلانیت پیش ببریم تا جامعه ما توسعه پیدا کند و مردم برخوردارتر باشند.

وی افزود: من فکر می کنم امسال سال شکوفایی کشور است و می تواند سال جهش کشور ما باشد. در مجموع ما در این چند سال عملکرد قابل قبولی داشته ایم مبلغ مستمری که ما پرداخت کردیم از ١٨ به ٤٢ هزار میلیارد تومان رسیده است.

ربیعی ادامه داد: ما در ٤ تصمیم برای دستمزد در هر ٤ سال سعی کرده ایم قدرت خرید را افزایش دهیم. در طرح تحول سلامت فشار زیادی به تأمین اجتماعی آمد ما برای عبور از وضعیت امروز به تداوم عقلانیت نیاز داریم و نمی توانیم عقب گرد کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گروه مدیریت کم حاشیه در سازمان تأمین اجتماعی به فعالیت پرداخته و می توانیم بگوییم که هیچ وقت تأمین اجتماعی اینگونه نبوده است. من شاهد بوده ام که دکتر نوربخش چگونه از مدیران سازمان دفاع کرده است و دوران باثباتی را در تأمین اجتماعی تجربه کرده ایم و خوبی این ثبات تداوم اعتماد نو به نقل از برنامه ها است.

 

منبع:اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پنج =

دکمه بازگشت به بالا