واکنش تازۀ روسیه به حملۀ شیمیایی خان شیخون

به گزارش اعتماد نو ؛ این تماس تلفنی شامگاه چهارشنبه به درخواست وزیر خارجه فرانسه انجام گرفت و لاوروف گفت که روسیه حادثه شیمیایی در خان شیخون را یک اقدام دسیسه جویانه و توطئه آشکار می داند که برای برهم زدن آتش بس و روند حل و فصل سیاسی در سوریه انجام گرفت.

بنا به اعلام پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه، لاوروف همچنین اعلام کرد: تجاوز نظامی آمریکا به سوریه که بلافاصله پس از حادثه خان شیخون انجام گرفت و در جریان آن به یک کشور عضو سازمان ملل حمله موشکی شد، بشدت نگران کننده است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه تماس تلفنی با تاکید بر موضع مسکو مبنی بر احترام به قوانین بین المللی گفت: روسیه همواره خواهان رعایت و احترام به قوانین و معیارهای بین المللی ازجمله خودداری از دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر بوده و بر انجام تحقیقات مستقل، واقعی و بی طرف در باره حادثه خان شیخون اصرار و تاکید دارد.

۱۵ فرودین ماه مصادف با ۴ آوریل منابع وابسته به گروه های مسلح ضدسوری از وقوع حمله شیمیایی در شهر خان شیخون واقع در جنوب استان ادلب خبر دادند و بدون ارائه دلیل و مدرکی، سوریه را متهم به پرتاب بمب شیمیایی کردند.
رسانه ها به استناد منابع خبری ضددولتی سوریه، شمار قربانیان حادثه شیمیایی خان شیخون را ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی اعلام کردند.
دمشق نیز با رد این ادعا، ضمن اشاره به نابودی تمامی جنگ افزارهای شیمیایی خود بنا به تائید کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی، این اقدام را دسیسه جویی برای انجام حمله خارجی به سوریه خواند و همراه روسیه و ایران خواستار انجام کارشناسی دقیق و بی طرفانه شد.

جیمز کومی به نقض سیاست اف‌بی‌آی متهم شد
هم اکنون بخوانید

در پی حادثه خان شیخون، آمریکا با قطعیت و بدون ارائه مدارک معتبر و قابل قبول، دولت سوریه را عامل این حمله اعلام و روز ۱۸ فروردین ماه (مصادف با هفتم ماه آوریل) به دستور «ترامپ» و بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا، با شلیک ۵۹ موشک «کروز»، پایگاه هوایی «الشعیرات» در استان «حمص» را هدف قرار داد.

 

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا