رای گیری تغییرات قانون اساسی ترکیه در هلند آغاز شد

روند اخذ آرای ترک های مقیم هلند در سرکنسولگری های ترکیه در لاهه، آمستردام و دونتر هلند از صبح امروز آغاز شده است.
بنا به اعلام مراجع رسمی ترکیه، حدود ۲۵۰ هزار نفر تبعه ترکیه مقیم هلند تا ۹ آوریل(۲۰ فروردین) می توانند در همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه شرکت کنند.
به گزارش اعتماد نو ، همه پرسی اصلاح ۱۸ ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در داخل خاک ترکیه نیز در تاریخ ۱۶ آوریل سال جاری میلادی (۲۷ فروردین ماه) برگزار می شود.
روز دوشنبه هفته گذشته نیز روند رای‌‌گیری همه‌ پرسی اصلاح قانون اساسی کشور برای ترک های مقیم آلمان، اتریش، بلژیک، فرانسه، سوئیس و دانمارک نیز آغاز شده و تا ۹ آوریل(۲۰ فروردین) ادامه می یابد.
فرآیند همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در خارج از کشور ۹ آوریل(۲۰ فروردین) به پایان می رسد و ۲ میلیون و ۹۲۷ هزار نفر تبعه ترکیه واجد شرایط رای دادن در خارج از این کشور می توانند در ۱۲۰ مکان تعیین شده در ۵۷ کشور جهان رای خود را به صندوق بیندازند.
بیشترین واجدان شرایط اتباع ترکیه در خارج از کشور برای حضور در پای صندوق های رای در آلمان ساکن هستند و شمار آنها یک میلیون ۴۲۳ هزار نفر برآورد شده است.
پس از آلمان، فرانسه با ۳۲۳ هزار نفر، هلند ۲۵۱ هزار نفر، بلژیک ۱۳۶ هزار نفر و اتریش ۱۰۷ هزار نفر تبعه ترکیه واجد شرایط همه پرسی تغییرات قانون اساسی این کشور در جایگاه های بعدی قرار دارند.
همچنین برای برگزاری این انتخابات، ۱۶۴ هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در ۵۷ کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در ۱۲۰ نمایندگی سیاسی و در ۳۲ واحد گمرکی انجام می شود.
در مجموع برای شرکت در همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه افزون بر ۵۸ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
همه پرسی تغییرات قانون اساسی با حواشی مهمی برای ترکیه همراه بوده به طوری که موجب تنش و تیرگی روابط این کشور با برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان و هلند شد.
تنش بین ترکیه با کشورهای اروپایی طی یک ماه اخیر ادامه داشته و کشورهای اروپایی سخنرانی انتخاباتی مقامات ترک در شهرهای مختلف اروپا را به علت سیاسی و انتخاباتی بودن آن ممنوع و یا لغو کرده و در مقابل به مخالفان دولت ترکیه و طرفداران رای ‘نه’ به همه پرسی، اجاره تظاهرات و برگزاری تجمع و اعتماد نو به نقل از برنامه سیاسی و تبلیغاتی داده اند.
این تنش ها از زمانی آغاز شد که دولت آنکارا برای حضور در اجتماع ترک تبارهای آلمان و هلند اعتماد نو به نقل از برنامه های سخنرانی انتخاباتی با حضور مقامات رسمی خود در حمایت از رای ‘آری’ به همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه که ۱۶ آوریل(۲۷ فروردین ماه ۹۶) قرار است برگزار شود، تدارک دیده و اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی کرد ولی دولت آلمان و هلند از اجرای این اعتماد نو به نقل از برنامه ها جلوگیری کردند.
این امر، تنش سیاسی بین ترکیه و اغلب کشورهای اتحادیه اروپا به خصوص با هلند و آلمان را در پی داشته است.
اردوغان پس از ممنوعیت برگزاری گردهمایی وزیران دولت ترکیه در آلمان و هلند، این اقدامات را فاشیستی و ناشی از اسلام هراسی و بیگانه ستیزی توصیف کرد.
دولت ترکیه در انتخابات همه پرسی قانون اساسی این کشور چشم امید به آرای مثبت همه اتباع ترکیه ساکن داخل و خارج از این کشور دارد.

گفت‌وگوی تلفنی پادشاه اردن با ولیعهد عربستان و رئیس امارات
هم اکنون بخوانید

 

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا