تاثیر تمدید برجام بر بازار نفت ایران

علی اصغر زرگر کارشناس اقتصاد سیاسی درباره تاثیر تایید و یا عدم تایید برجام از سوی ترامپ در بازار فروش نفت ایران اظهار داشت: علیرغم تبلیغات سوئی که رئیس جمهور امریکا در زمان انتخابات داشت اکنون نظرش خصوصا در روابط تجاری تعدیل شده است زیرا این موارد مسائلی خارج از موضوع هسته ای و موشک های بالستیک است لذا بنظر می رسد که منش تجارت پیشه بودن خودش را حفظ می کند.

وی افزود: برجام نیز قراردادی بین ایران و امریکا نیست و اروپاییان نیز به همه طرف های درگیر اعلام کرده و بر این مسئله اذعان دارند که برجام قراردادی بین المللی است که توانسته قطعنامه های بین المللی ضد ایران را لغو کند.

زرگربا اشاره به اینکه نفت تابع برخی عوامل خارج از برجام است، خاطرنشان کرد: در هر صورت حتی اگر امریکا بخواهد برجام را تایید نکند تاثیری در بازار نفت ایران و قیمت آن ندارد.

وی در پیش بینی تغییرات قیمتی نفت در سال ۲۰۱۷ بیان کرد: به نظر می رسد سال ۲۰۱۷ در کوتاه مدت هیچگونه افزایشی درقیمت نفت نداشته باشیم یعنی نفت ثبات قیمت پیدا کرده و بهای آن بین ۵۰ تا ۵۵ دلار خواهد بود چون قیمت ها به ثبات رسیده و بین عرضه و تقاضا تا حدودی موازنه برقرار شده است لذا علیرغم بحران هایی که در منطقه خاورمیانه وجود دارد طی شش ماهه قیمت ثبات خواهیم داشت.

منبع:اعتماد نو به نقل از ایلنا

اسامی برندگان فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد_اردیبهشت1401
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =

دکمه بازگشت به بالا