تحریم های جدید علیه سپاه پاسداران نقض برجام نیست

اعتماد نو : یک کمیته فرعی وابسته به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح موسوم به قانون تحریم‌های تروریستی سپاه پاسداران ایران را به بحث و رأی خواهد گذاشت که در صورت تصویب این طرح، که با حمایت ۱۲ نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان پیشنهاد شده، وزیر خزانه داری آمریکا موظف می‌شود در مدت ۳۰ روز با ارائه گزارشی به کنگره تعیین کند که آیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دارای مشخصات لازم برای تعیین شدن به عنوان یک نهاد تروریستی است یا خیر.

به دنبال این طرح رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: در نخستین جلسه رسمی مجلس پس از تعطیلات، طرحی دو فوریتی را در خصوص تروریستی بودن ارتش و سازمان اطلاعاتی امریکا مطرح خواهیم کرد.

علاءالدین بروجردی با اشاره به ارائه طرح تحریم های جدید علیه کشورمان در امریکا افزود: با توجه به رفتارهای ظالمانه امریکا، اعم از کنگره و دولت این کشور علیه جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران، از مدتی قبل با هماهنگی تعدادی از همکاران در مجلس، طرحی تهیه شده است که در نخستین جلسه رسمی پس از تعطیلات آن را مطرح خواهیم کرد.

وی گفت: با توجه به رفتار امریکایی ها در دوره جدید درخصوص برجام و نقض مکرر آن و همچنین تصویب تحریم های جدید و یا اعلام تحریم های جدید، ما یک جمع بندی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیته هسته ای در این باره انجام خواهیم داد که پس از تعطیلات به استحضار ملت ایران خواهد رسید.

در همین رابطه علی خرم، نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد با توجه به طرح عنوان شده اظهار داشت:  مطرح کردن این طرح از سوی نمایندگان مجلس به این دلیل است تا ما هم پاسخ مناسبی در ابعاد جهانی به حرکت  کنگره نمایندگان آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران تلقی داشته باشیم و این گونه برداشت می‌شود که دیدگاه مطرح شده در واکنش به طرح نمایندگان آمریکا است.

ارزیابی طرح‌ها و لوایح متعددی در ارتباط با ساماندهی اتباع خارجی مقیم ایران
هم اکنون بخوانید

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح کنگره آمریکاه نقض برجام است یا خیر؟ گفت: این طرح نقض برجام نیست و تنها در صورتی نقض برجام خواهد بود که در چار چوب توافق هسته ای باشد.

خرم خاطر نشان کرد: خارج از توافق صورت گرفته در خصوص اعتماد نو به نقل از برنامه هسته ای ایران با شش کشور جهانی هر اقدامی که از سوی ایران و یا آمریکا صورت گیرد، نقض برجام نیست.

 

منبع:دیده بان ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

دکمه بازگشت به بالا