رئیس جمهور به من گفت بر نزدیک‌ترین اطرافیان من تا همه مسئولان نظارت کن

به گزارش اعتماد نو ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی با حضور در اعتماد نو به نقل از برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه شنبه‌شب شبکه دو سیما گفت: در سال‌های اخیر شاهد انفجارهایی در کشورهای مختلف و اقدامات تروریستی در کشورهای اروپایی بودیم.

مردم در سال ۹۵ بوی باروت را استشمام نکردند

او ادامه داد: این امنیت از یک سو حاصل همدلی و تعاون دستگاه‌های موثر بر امنیت از جمله سپاه و بسیج، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و مدیریت سیاسی کشور، وزارت کشور، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و همچنین ستادهای بالا دست مانند شورای عالی امنیت ملی و امنیت کشور، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع بود.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: این‌ها عناصری هستند که به نوبه خودشان در برقراری امنیت اثر گذارند و طبیعی است که نقش وزارت اطلاعات در مقابله با اقدامات تروریست‌ها، اشراف اطلاعاتی و ضربه به موقع بر آنها بسیار بی‌بدیل است و قانون هم این وزارت را به عنوان مادر جامع اطلاعاتی شناسایی کرده است. در سال ۱۳۹۵ هماهنگی میان این دستگاه‌ها در سطح بالایی بوده است به گونه‌ای که رضایت مقام معظم رهبری، ریاست‌جمهوری و مسئولان کشور را به همراه داشته و مردم هم در این سال بوی باروت را استشمام نکردند.

مدیران دوتابعیتی در بین مدیران دولتی نمی‌شناسیم

علوی افزود: وقتی مردم احساس کرامت می‌کنند عملا کارهایی را که با شخصیت آن‌ها منافات دارد، مرتکب نمی‌شوند. در سال‌های قبل مردم احساس می‌کردند منعیات از ترقه و آتش‌بازی به آن‌ها تحمیل می‌شود اما در سال‌های اخیر چون به مردم شخصیت داده شده و از آن‌ها خواسته شده است که رعایت کنند به این علت است که سال به سال آمار و میزان حوادث آتش‌بازی رو به کاهش بوده است.

او با بیان این‌که «مدیران دوتابعیتی در بین مدیران دولتی نمی‌شناسیم»، اظهار داشت: حتی پیش‌تر هم خواسته بودیم که اگر کسی مدیر دوتابعیتی می‌شناسد به ما معرفی کند، حتی یک مورد هم به ما معرفی نشد، تنها یک فرد را می‌شناختیم که بسیار مومن و متدین و فرهیخته و داماد یکی از شخصیت‌های ارزشمند کشور بود ولی چون دوتابعیتی بود ناگزیر از مسئولیتش استعفا داد اما به غیر ایشان مورد دیگری نمی‌شناختیم و نمی‌دانم چرا دوباره این موضوع مطرح می‌شود.

گرین کارت، تابعیت نیست

وزیر اطلاعات ادامه داد: برادر عزیزم آقای حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری، دادستان محترم کل کشور نامه‌ای را برای ما فرستادند و اسم ۱۶ نفر از افراد را ذکر کردند که از مدیران دوتابعیتی هستند، ما آن را برای بررسی به بخش کارشناسی کشور فرستادیم، بعد از بررسی‌ها معلوم شد از این تعداد دو نفرشان گرین‌کارت دارند. همان‌طور که می‌دانید گرین کارت، تابعیت نیست و فقط یک اقامت ۱۰ ساله است که با گذرنامه ایرانی تردد می‌کنند البته آقای منتظری هم در نامه‌شان قید کرده بودند که این افراد منعی برای تصدی مسئولیت‌شان ندارند.

علوی گفت: به دلیل حساسیت، به کسانی که در حین مسئولیت دنبال کسب اقامت بودند را اعلام کردیم که یا باید پیگیری اقامت را رها کنند یا مسئولیت را. افرادی هم بودند که پیگیری اقامت را رها کردند و عده‌ای هم اقامت را پیگیری و مسئولیت را رها کردند. از این دو نفر گرین‌کارتی هم، یکی بود که چندین سال بود گرین‌کارتش منقضی شده و دیگر اعتبار نداشت و دیگری هم با وجود اینکه سابقه مدیریت دولتی داشته اما در حال حاضر بانشسته است و در خارج از کشور زندگی می‌کند.

هیچ مدیر دولتی دوتابعیتی را نداریم

او گفت: یکی از این ۱۶ نفر که ذکر شده اصلا تابعیت مضاعف ندارد، پنج نفر از این‌ها تابعیت مضاعف دارند اما در هیچ یک از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی مسئولتی ندارند و در بخش خصوصی فعالند که این هم منعی ندارد. حتی خارجی‌ها هم می‌توانند در بخش خصوصی تا ۴۹ درصد سرمایه‌گذاری کنند. چهار نفر از این افراد هم با آگاهی وزارت اطلاعات، تابعیت مضاعف دارند ولی هیچ گونه مسئولیتی در مدیریت دولتی ندارند و به دستگاه‌های دولتی مشاوره می‌دادند. بر اساس تحقیقاتی که کارشناسان ما به عمل آورده‌اند، در کشورمان هیچ مدیر دولتی دوتابعیتی را نداریم و نمی‌شناسیم.

وی با بیان این‌که «نباید نسبت به همه دوتابعیتی‌ها نگاه بدبینانه داشته باشیم»، گفت: برخی از این دوتابعیتی‌ها دل به ایران بسته‌اند و مهر کشور را در دل می‌پرورانند و از سرمایه‌های کشورمان محسوب می‌شوند مانند پروفسور سمیعی که یکی از سرمایه‌های بی‌بدیل کشور است. در جایی نوشته بودند که به این افراد باید گفت؛ مدیران بی‌وطن! این افراد چون دوتابعیتی هستند باید بگوییم بی‌وطن؟

دولت مفاسد اقتصادی زیادی را کشف کرده است

وزیر اطلاعات با اشاره به این‌که «وزارت اطلاعات همواره با مفاسد اقتصادی مبارزه کرده است»، تصریح کرد: این دولت هم در این زمینه موفقیت‌های زیادی داشته و مفاسد اقتصادی زیادی را کشف کرده است.

او افزود: بر اساس گزارش آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور، اکنون طبق قضاوت سازمان شفاف‌سازی، ایران در ده سال گذشته بهترین وضعیت را در مبارزه با مفاسد اقتصادی داشته و میزان این مفاسد کاهش داشته است.

وزارت اطلاعات مستند «فرجام جنایت» را منتشر کرد
هم اکنون بخوانید

پرونده صندوق فرهنگیان مربوط به دولت قبل است

وزیر اطلاعات با اشاره به این‌که «یکی از موارد، موضوع هشت هزار میلیارد تومان از صندوق فرهنگیان و صندوق سرمایه است»، گفت: وزارت اطلاعات این موضوع را کشف و متوقف کرده است اما این موضوع مربوط به اکنون نیست. یکی از ائمه جمعه این موضوع را در مراسم نمازجمعه مطرح کرد که هشت هزار میلیارد تومان پول فرهنگیان را خوردند، در حالی که این رقم هشت هزار میلیارد تومان نیست بلکه شش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است و اصل پول هم حدود دو تا سه هزار میلیارد تومان و بقیه، سود و جریمه دیرکرد آن است. عمده این پول از سال‌های ۸۵ و ۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۳ ادامه یافت که آن را کشف و متوقف کردیم. بیش از دو، سوم این پول مربوط به قبل از دولت یازدهم است. برای بازگشت حق فرهنگیان، موضوع از طریق بگیر و ببند حل نکردیم بلکه با راهکارهای عقلایی، افراد را وادار کردیم پول فرهنگیان را برگردانند. تاکنون بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان را به صندوق فرهنگیان برگرداندیم و در حال اقداماتی هستیم تا بقیه آن هم برگردد.

رئیس جمهور به من گفت بر نزدیک‌ترین اطرافیان من تا همه مسئولان نظارت کن

علوی گفت: پس از کشف این فساد اقتصادی، برای جلوگیری از آسیب دیدن اعتماد مردم ترجیح دادیم درباره آن سخنی نگوییم اما شخصی همه این موضوع را به دولت یازدهم ربط داد در حالی که شروع این فساد در دولت یازدهم نبود و کشف آن در این دولت بود. اگر این موضوعات را مطرح کنیم می‌گویند چرا از گذشته سیاه‌نمایی می‌کنید و اگر مطرح نکنیم آن را در کاسه ما می‌گذارند. رئیس جمهور از همان روز اول به من گفت بر نزدیک‌ترین اطرافیان من تا همه مسئولان نظارت کن و نسبت به فساد ذره‌ای مسامحه نکن و ما هم این گونه عمل کردیم و کشفیات زیاد فساد هم به این علت است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا قانون به شما اجازه می‌دهد که موارد فساد این‌چنینی را اطلاع‌رسانی نکنید؟ گفت: مصلحت‌اندیشی ایجاب می‌کند وقتی بیان یک مطلب تأثیری در حل آن ندارد اما به سرمایه اجتماعی نظام آسیب می‌رساند و اعتماد مردم را نسبت به کلیت نظام سلب می‌کند باید این محاسبه را انجام دهیم و از اطلاع‌رسانی که نفعی برای نظام ندارد، خودداری کنیم.

دادگاه‌ها با وزارت اطلاعات متفاوت هستند

وزیر اطلاعات با اشاره به این‌که «دادگاه‌ها با وزارت اطلاعات متفاوت هستند» خاطرنشان کرد: در مرحله اطلاعاتی کار، نهایی نشده اما در دادگاه نهایی می‌شود. همچنین براساس قانون اساسی، جرم متهم را تا زمانی که ثابت نشده نمی‌توان مطرح کرد. زمانی که اطلاعات و ادله ما برای اثبات جرمی محکمه‌پسند باشد آن پرونده را به دستگاه قضایی ارجاع می‌دهیم. وزارت اطلاعات با دستگاه قضایی و با همه دستگاه‌هایی که به نوعی در عرصه امنیت و سلامت اقتصاد اثرگذار هستند روابط حسنه دارد و این همدلی با هدایت‌های مقام معظم رهبری به این نتیجه امنیت بی‌بدیل رسید.

علوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که «مقام معظم رهبری بر روی اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر تأکید دارند»، گفت: دولت در عرصه اقتصاد مقاومتی گام‌هایی را برداشته که در بسیاری از زمینه‌ها نیاز ما را به خارج از کشور کاهش داده است. تا سال ۹۲، هفت میلیارد دلار کالاهای استراتژیک کشاورزی مانند گندم، جو، ذرت و امثال آن را وارد می کردیم اما در این مدت توانستیم از این مقدار به میزان چهار میلیارد دلار در داخل کشور تولید کنیم و اکنون در حدود سه میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار واردات داریم. وزارت اطلاعات مسئول مبارزه با قاچاق کالا نیست اما با این حال با این موضوع مبارزه می‌کند. کار اصلی ما این است که در زمینه کار دولت روی اقتصاد مقاومتی اشراف داشته باشیم و به مقام معظم رهبری و مقام‌های دولتی اطلاع‌رسانی کنیم.

اشراف اطلاعاتی وزارت اطلاعات اطمینان‌بخش است

او گفت: اشراف اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات به مقامات در زمینه اعداد و ارقام برای دستگاه‌ها و مقامات کشور، اطمینان‌بخش است زیرا این وزارت در این‌باره منافعی ندارد تا بخواهد ارقام ساختگی را ارائه کند. تا زمانی که بازار و تقاضا وجود داشته باشد و از طریق راهکارهای قانونی به این تقاضا پاسخ داده نشود و کالا از راه قاچاق با قیمت کمتر و از طریق قانون با قیمت بالاتر عرضه شود طبیعی است افراد متمایل به قیمت کمتر هستند. دولت باید کاری کند تا قاچاق، صرفه اقتصادی نداشته باشد.

وزیر اطلاعات در پاسخ به این پرسش که آیا حجم زیاد قاچاق با اشراف اطلاعاتی مورد ادعای وزارت اطلاعات در تضاد نیست؟ گفت: برخی ادعاها درباره قاچاق هنوز اثبات نشده و تا زمانی که اثبات نشود نمی‌توان به صرف شایعات آن را به نهادها و دستگاه‌ها نسبت داد به ویژه اینکه بنیه دفاعی کشور در این موارد هدف قرار می‌گیرد. وزارت اطلاعات متولی بیان آمار و ارقام قاچاق و ارائه اطلاعات در این زمینه نیست بلکه مسائل مربوط به قاچاق، دستگاه و متولی مربوط به خود را دارد.

بقایایی از تیم تروریستی در کشور باقی نمانده است
هم اکنون بخوانید

دور زدن تحریم برای تهیه کیک زرد در دولت‌های نهم و دهم به جایی نرسید 

علوی در بخش دیگری از سخنان خود درباره دستاوردهای برجام با اشاره به این‌که «اورانیوم طبیعی یا همان کیک زرد به عنوان مواد اولیه تأسیسات غنی‌سازی هسته‌ای است»، گفت: پیش از انقلاب ۵۵۰ تن کیک زرد وارد کشور شد و تا زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد، ۵۰ تن از این ۵۵۰ تن باقی مانده بود که خوراک فقط سه ماه UF۶ اصفهان بود.دور زدن تحریم برای تهیه کیک زرد در دولت‌های نهم و دهم به جایی نرسید و چندین مورد هم که قرار بود بارگیری کنند در هنگام بارگیری لو رفت و نتوانستیم.

توافق هسته‌ای به سرانجام نمی‌رسید، همه تاسیسات اتمی تعطیل می‌شد

او با بیان این‌که «در ۱۰ سال گذشته هم حدود ۱۰ تا ۲۰ تن کیک زرد را در داخل تولید کردیم»، ابراز داشت: با راه‌اندازی تأسیسات اردکان پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۶ بین ۴۰ تا ۵۰ تن کیک زرد تولید کنیم. اگر توافق هسته‌ای به سرانجام نمی‌رسید با پایان یافتن ۵۰ تن کیک زرد ذخیره، همه تأسیسات تعطیل می‌شد؛ زیرا سانتریفیوژها قادر به کار نبودند. دولت با علم به این موضوع، فرصت را مغتنم شمرد و با توافق هسته‌ای تاکنون ۳۴۰ تن کیک زرد خریداری کردیم و سانتریفیوژهایمان در حال چرخش است. اگر این توافق انجام نشده بود با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا این توافق انجام نمی‌شد. درست است که برخی تحریم‌ها با مبنای دیگر برداشته نشد اما در زمینه کشتیرانی تحریم‌ها برداشته شد و ۷۰ هواپیمای ایران‌ایر زمین‌گیر بود و ۲۴ هواپیمایش پرواز می کرد، قطعه نداشت و اورهال نمی‌شد و موتور نمی‌دادند اما اکنون این تحریم‌ها برطرف شده و قطعات و موتور هواپیما و خود هواپیما در اختیار ما قرار می‌گیرد.

وزیر اطلاعات با اشاره به این‌که «قیمت حمل و نقل بار به حداقل کاهش یافت»، بیان کرد: کره جنوبی ۱۰ سال پیش از ما پول گرفت کشتی بسازد اما به علت تحریم‌ها پول ما را بلوکه کردند و برای ما کشتی نساختند، اکنون این مسئله برطرف و قرارداد دوباره احیا شد و در حال ساخت کشتی برای ما هستند. در زمینه ماشین‌آلات صنعتی، کمپرسورهایی که برای پالایشگاه مورد نیاز است شرکت‌هایی مانند زیمنس آن‌ها را به ما نمی‌دادند و اگر هم از بازار سیاه تهیه می‌کردیم هشت تا ۹ برابر قیمت بود اما اکنون با قیمت واقعی از آلمان در اختیار ما قرار می‌گیرد و تحریم‌ها در این زمینه برداشته شده است. امسال پانصد میلیون دلار فرش صادر کردیم که بخش قابل توجهی از آن بافت امدادگیران کمیته امداد است که درآمد آن سر سفره این افراد مستضعف و فقیر رفته است.

می‌خواستند اعتماد نو به نقل از برنامه نفت در برابر غذا برای ما اجرا کنند

علوی ادامه داد: صادرات نفت ما تا پیش از توافق هسته‌ای به ۸۰۰ هزار بشکه کاهش یافته بود و با اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای که داشتند این رقم را به صفر و نفت در برابر غذا می‌رساندند اما اکنون صادرات نفت ما به دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است.

او با بیان این‌که «۹ میلیارد جذب سرمایه شده است»، گفت: مواد اولیه داروسازی وارد کشور می‌شود و صنعت داروسازی ما رونق یافته است. صدها دستاورد دیگر داشته‌ایم اما تا زمانی که همه آنها نتیجه دهد و اثر خود را بر سر سفره مردم بگذارد، زمان می‌برد. اقتصاد کشور ما با تحریم‌ها چندین سال آسیب دیده و برطرف شدن این آسیب‌ها زمان‌بر است.

وزیر اطلاعات در پاسخ به سوالی درباره فضای مجازی و انتخابات اظهار داشت: درباره فضای مجازی هم می‌توانید از آقای واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دعوت کنید. اگر شما مایل نیستید مردم ما برخی چیزها را بدانند ما در خدمت شما هستیم اگر نه، شما اجازه دهید مردم برخی مسائل را بدانند.

علوی در پایان سخنان خود در پاسخ به این سخن مجری که سوالات ما در زمینه بحث‌های امنیتی، فضای سایبری و انتخابات پیش رو همچنان باقی مانده است اما به علت پایان وقت نمی‌توانیم آن را مطرح کنیم، گفت: در همه این زمینه‌ها در خدمت شما هستم و در اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آینده شما پاسخگو هستم. وزارت اطلاعات بر همه این عرصه‌ها، اشراف، راه‌حل و نظر دارد و اگر شما فرصتی را فراهم کنید آمادگی داریم درباره همه این موضوعات به مردم توضیح دهیم.

 

منبع:اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا