کره‌شمالی همه اتباع مالزی را به گروگان گرفت!

مقامات کره شمالی در اقدامی غیرمعمول خروج تمام اتباع مالزی را از کشورشان ممنوع اعلام کردند. این اقدام در واکنش به بزرگترین اختلاف دیپلماتیک میان دو کشور در پی قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی در کوآلالامپور به وجود آمد.

به گزارش اعتماد نو ، در واکنش به این اقدام پیونگ یانگ، دولت مالزی هم خروج تمام کارکنان سفارت کره شمالی را ممنوع اعلام کرده و گفته “این کار لازم بوده است”.

فعالیت‌های تلافی جویانه پیونگ یانگ در بحبوحه تحقیقات دولت مالزی درباره قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی انجام می‌شود. او ماه گذشته در فرودگاه بین‌المللی کوآلالامپور با عامل اعصاب وی ایکس کشته شد.

در حالی که مالزی مستقیما دولت کره شمالی مسئول این حمله ندانسته. ظن بسیاری وجود دارد که پیونگ یانگ مسئول آن باشد. کره شمالی قاطعانه هرگونه اتهام را رد می‌کند و مالزی را به عدم مدیریت صحیح تحقیقات و “هم دستی با دشمنانش” متهم کرده است.

مالزی و کره شمالی هر دو سفرای یکدیگر را اخراج کردند.

تصمیم امروز (سه شنبه) کره شمالی در ممنوع الخروج کردن اتباع مالزی به بهانه “پیشگیری‌های امنیتی” صورت گرفته است.

خبرگزاری دولتی کی سی ان ای کره شمالی اعلام کرد: این ممنوعیت تا زمانی که حادثه مذکور که در مالزی رخ داده به درستی حل شود، ادامه خواهد یافت. اتباع مالزی در کشورمان می‌توانند به زندگی‌شان طبق معمول ادامه دهند.

ساعاتی پس از آن نیز معاون نخست وزیر مالزی اعلام کرد: کارمندان سفارت کره شمالی و مقامات دیپلماتیک این کشور اجازه خروج از مالزی را ندارند.

او گفت: ما قصد نداشتیم چنین کاری انجام دهیم اما انجام این کار لازم بود.

کمیساریای عالی پناهندگان تنها ۶۰۰ کلاس از ۲۳ هزار کلاس مورد نیاز اتباع در ایران را تامین کرده است
هم اکنون بخوانید

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از اتباع مالزی درگیر این ممنوعیت شده‌اند.

 

منبع:جماران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 17 =

دکمه بازگشت به بالا