جمعيت زنان مسلمان نوانديش به مناسبت روز جهاني زن بيانيه اي منتشر كرد

در بيانيه جمعيت زنان مسلمان نوانديش به مناسبت روز جهاني زن عنوان شد؛ نهادهاي مسئول از تجربيات جهاني براي كاهش شكاف جنسيتي استفاده كنند زنان مي توانند و بايد رجل سياسي قلمداد شوند. زنان توانمند و متخصص براي انتخابات شوراها ثبت نام كنند.

جمعيت زنان مسلمان نوانديش به مناسبت روز جهاني زن بيانيه اي منتشر كرد. جمعيت در اين بيانيه روز جهاني زن را فرصتي براي گفتگو عنوان كرد كه مي تواند بستر ساز تحقق صلح و روادارى بين ملت ها باشد، آنهم در زمانه پر آشوبى كه تلاش براى صلح پايدار و دور كردن جوامع از خشونت وافراط گرايي و جنگ يك ضرورت غيرقابل انكار است.
جمعيت زنان در بيانيه خود ضمن انتقاد از افزايش شكاف جنسيتي در ايران، از نهادهاي مسئول در كشور خواست از نتايج تحقيقات علمي و تجربيات موفق دنيا براي ترميم اين شكافها استفاده كنند، كاري كه مبتني بر توصيه و سفارشي است كه دين اسلام همواره به پيروان خود داشته است.

در اين بيانيه با اشاره به مبانى مترقيانه دين اسلام و تاكيدات حضرت امام، عنوان شده است كه زنان مي توانند و بايد در مقدرات اساسى مملكت دخالت داشته باشند كه به طور قطع يكي از اين مقدرات جايگاه رياست جمهورى در ايران است و بر همين اساس نيز زنان مي توانند و بايد رجل سياسي قلمداد شوند.

جمعيت زنان مسلمان نوانديش در انتهاي اين بيانيه، ضمن تاكيد مجدد حركت ائتلافي در قالب شوراى عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در سراسر كشور، از همه زنان توانمند و آشنا و واجد تخصص در حوزه مديريت شهري خواست در فرصت ثبت نام انتخابات پنجمين دوره شوراهاى اسلامى شهر و روستا حضور و مشاركت جدي داشته باشند.
بيانيه جمعيت زنان مسلمان نوانديش به مناسبت روز جهاني زن بدين شرح است:
🔹روز جهاني زن فرصتى براي گفتگوهاى بيشتر است كه مي تواند بستر ساز تحقق صلح و روادارى بين ملت ها نيز باشد، آنهم در زمانه پر آشوبى كه تلاش براى صلح پايدار و دور كردن جوامع از خشونت وافراط گرايي و جنگ يك ضرورت غيرقابل انكار است كه زنان ايران نيز در اين زمينه حرف براي گفتن در سطح جهاني بسيار دارند.
🔹به رغم همه تلاش ها و توفيق نسبي در برخي شاخص ها به خصوص شاخص آموزش، كشور ما از شكاف جنسيتي در شاخص هاي مهم ديگر مانند شاخص مشاركت سياسي و اقتصادي، كسب و كار و اشتغال رنج مي برد به نحوى كه در آخرين گزارش مجمع جهانى اقتصاد صرف نظر از برخى جهت گيريهاي مشهود در اين گزارش، رتبه ايران در بين ١٤٤ كشور جهان ١٣٩ بوده است.

افزایش امتیاز معلمان استثنایی
هم اکنون بخوانید

🔹تلاش هاي زنان ايران در يك دهه گذشته در شكل گيري گفتمان عدالت جنسيتى نيز تاثيرگذار بوده و از اين رهگذار مي توان در آينده اي نه چندان دور با توجه به فراهم بودن ظرفيت ايفاي نقش زنان به عنوان رجل سياسي، شاهد حضور زنان در رقابت هاى رياست جمهورى ايران نيز بود.

🔹جمعيت زنان مسلمان نو انديش ضمن توجه دادن نهادهاى مسئول در كشور به عواقب جبران ناپذير شكاف هاى موجود عليه زنان ايران، و تقدير از تلاش هاى دولت يازدهم به ويژه معاونت زنان رياست جمهورى تاُكيد مي كند كه بايد از نتايج تحقيقات علمي و تجربيات موفق دنيا براي ترميم اين شكافها استفاده كرد كه مبتني بر توصيه و سفارشي است كه دين اسلام همواره به پيروان خود داشته است.
🔹حال با اين پشتوانه و سرمايه هاي اجتماعى موجود زنان پس از انقلاب اسلامى، سوال اما اين است كه چرا و به چه دلايلى ايران امروز پس از گذشت نزديك به چهار دهه از پيروزى انقلاب اسلامى نه تنها با شكاف جنسيتى جدي عليه نيمى از جمعيت خود مواجه است، بلكه با رشد انواع آسيب هاى اجتماعى، اين زنان هستند كه بيشتر در معرض اين آسيب ها قرار مي گيرند و برخى از آسيب ها در قالبهاى كاملا زنانه بروز گسترده تر پيدا كرده اند.
🔹جمعيت زنان مسلمان نو انديش بر اين باور است بنا بر مبانى مترقيانه دين اسلام و تاكيدات حضرت امام، در جايگاه عالم روشنفكر ديني و رهبر مجتهد آگاه به ضرورتهاي جامعه، زنان مي توانند و بايد در مقدرات اساسى مملكت دخالت داشته باشند كه به طور قطع يكي از اين مقدرات جايگاه رياست جمهورى در ايران است و بر همين اساس نيز زنان مي توانند و بايد رجل سياسي قلمداد شوند.
🔹جمعيت زنان مسلمان نوانديش ضمن حركت ائتلافي در قالب شوراى عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در سراسر كشور، با توجه به تاثير اين انتخابات درسطح مديريت شهرى از همه زنان توانمند و آشنا و واجد تخصص در حوزه مديريت شهري مي خواهد در فرصت ثبت نام انتخابات پنجمين دوره شوراهاى اسلامى شهر و روستا حضور و مشاركت جدي داشته باشند،به خصوص در اين دوره از انتخابات كه مجموعه جريان سياسي اصلاح طلب اهتمام جدي نسبت به اين موضوع داشته است. تجربه حضور زنان در خردترين نهاد دموكراتيك كشور نشان داده است كه اين حضور در تحقق و تامين اهداف و وظايف شوراها به طور نسبي حضور موفق و اثر گذار بوده است.

هر چه به انتخابات نزدیکتر می‌شویم هماهنگی میان اصلاح‌طلبان بیشتر می‌شود
هم اکنون بخوانید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا