بهره گیری از نقشه پروتئین های دلفین برای حفظ سلامت انسان

محققان معتقدند دلفین ها و انسان ها از جمله موجودات بسیار شبیه به هم هستند.

به گزارش اعتماد نو ، بن نیلی، عضو تیم تحقیق از موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی آمریکا، در این باره می گوید: «همه پستانداران در شماری از پروتئین ها مشترک بوده و بدن شان در برخی موارد عملکردهای مشابهی دارند.»

ژنوم، مجموعه کاملی از مواد ژنتیکی موجود در یک ارگانیسم است. اگرچه در سال ۲۰۰۸، برای اولین بار نقشه مفصل و مشروحی از ژنوم دلفین تهیه شد، اما با استفاده از تکنولوژی اخیر امکان ایجاد نقشه جدید و مفصل تری از تمامی پروتئین های تولیدشده در DNA دلفین ها فراهم شده است.

مقایسه پروتئین های انسان و سایر پستانداران، گنجینه بزرگی از اطلاعات جدید را در مورد نحوه عملکرد بدن انسان در اختیار محققان قرار داده است.

این یافته ها در نهایت در راستای توسعه شیوه های جدید و دقیق تر مشکلات شایع پزشکی مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

مطالعات جدید آشکار ساخته اند که پروتین معروف به vanin-۱ ممکن است به حفاظت از کلیه های پستانداران دریایی کمک  کند. در انسان هم این پروتئین تولید می شود اما با مقادیر بسیار کمتر.

حال محققان قصد جمع آوری اطلاعات بیشتری در این مورد دارند که آیا افزایش میزان پروتئین vanin-۱ از کلیه انسان ها هم  محافظت می کند.

اگرچه vanin-۱ فقط یک نمونه کوچک از اطلاعات ژنومی این پستاندار شبیه به انسان است و ممکن است صدها مورد دیگر هم  وجود داشته باشد که به درمان بیماری های نظیر فشارخون و دیابت کمک کند.

 

منبع:مهر

اعلام آمادگی هلال احمر برای واردات و دپوی داروهای استراتژیک/برنامه‌ریزی برای تولید داروهای دیابت در سال ۱۴۰۲
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا