هیچکس نباید بذر یاس و هراس در دل جامعه بپاشد

به گزارش اعتماد نو ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر پنجشنبه در نشست کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان، با اشاره به اینکه هیچکس نباید بذر یاس و هراس در دل جامعه بپاشد، اظهارداشت: وقتی مردم دچار مشکل می شوند، به جای مچ گیری باید دست یکدیگر را بگیریم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در دوران ۸ سال دفاع مقدس، سرزمین‌های مناطق مرزی غرب کشور در اشغال دشمن بود، گفت: در آن دوران همه ملت اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و عشایر در کنار هم در جنگ با دشمن حضور داشتند و مردم در آن دوران همدل شده و در یک صف قرار گرفتند و با اطاعت از فرمان ولایت و استفاده حداکثری از امکانات موجود، توانستیم علیه دشمنان به پیروزی برسیم و اینکه همه قدرت‌ها از دشمن ما حمایت کرده و پشتیبان آن بودند، هیچ اهمیتی نداشت.

روحانی خاطر نشان کرد: ملت ایران با وحدت، اتحاد، همدلی و یکپارچگی توانست از منافع ملی خود دفاع کند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه باید همواره متحد و یکپارچه باشیم، چرا که همه ایرانی بوده و زیر یک پرچم قرار داریم، گفت: شک ندارم، روزی که گرد و غبار اهواز را فرا می‌گیرد، همه ایرانیان نگران هستند و احساس غم و اندوه می‌کنند همانطور که در حادثه ساختمان پلاسکو در تهران، تمام ایران ناراحت بود و همه ملت در فضای حقیقی و مجازی همدل شده و برای آتش‌نشانان احساس غم و اندوه داشتند.

روحانی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نباید در دل مردم بذر یأس و هراس بپاشد، گفت: به هر حال مشکلات و حوادث در کشور ممکن است به هر شکلی بوجود بیاید، اما این مشکل متعلق به همه ملت است و به حول و قوه الهی، قادر خواهیم بود این مشکلات را از پیش پا برداریم و تنها در صورتی موفق خواهیم بود که همه به طور یکپارچه دست به دست هم دهیم.

رییس‌ جمهوری با تقدیر از همه مسئولان، نمایندگان، مردم و کسانی که در این ایام که خوزستان با مشکل گرد و غبار و قطعی آب و برق مواجه بود، کمک کرده و یاری رساندند، گفت: دولت به اقدامات خود برای حل این مشکل ادامه خواهد داد و در این راه هرگز مأیوس و نگران نخواهد بود، هر چند از اینکه مردم در نقطه‌ای از کشور دچار مشکل می‌شوند، ناراحت می‌شویم.

روحانی خاطر نشان کرد: پدیده گرد و غبار و ریزگردها، مشکلی جدید نیست و تنها به ایران مربوط نمی‌شود، بلکه اکثر کشورهای منطقه دچار این مشکل هستند اما در عین حال تلاش ما در دولت بر این مبنا بوده که روزهای پاک و سالم در استان‌هایی که دچار این مشکل هستند، افزایش یابد و آمار نشان می‌دهد که در مجموع روزهای سالم نسبت به گذشته افزایش یافته، اما شدت گرد و غبار و ریزگرد در روزهایی که این پدیده به وقوع می‌پیوندد، زیاد است.

رییس‌ جمهوری افزود: درست است که ریزگردها مشکلاتی را بوجود آورد و حوادثی که به تبع آن در خوزستان اتفاق افتاد سختی‌ها را افزایش داد، اما از صدا و سیما و رسانه‌ها می‌خواهم که مقایسه کنند که آیا مشکل قطعی آب، برق، گرد و خاک و سیل تنها منحصر به ایران است یا در دیگر کشورها نیز وجود دارد.

بگذارید مردم زندگی کنند
هم اکنون بخوانید

روحانی ادامه داد: به هر حال ایران جزو ۱۰ کشوری است که بلایای طبیعی در آن زیاد است، اما اگر امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد روزهای پاک و سالم در مناطق مختلف کشور بهتر باشد، مشخص می‌شود که ما یک گام به پیش رفته ایم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به بازدید از طرح‌هایی که در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها در استان خوزستان انجام می‌شود و نیز تشکیل ستاد مدیریت بحران استان به ریاست معاون اول رییس جمهوری، گفت: باید مشکل را برطرف کرده و پای آن ایستاد؛ ما نه می‌ترسیم و نه عقب‌نشینی می‌کنیم، البته امکانات دولت که متعلق به مردم است، بسیار محدود است، اما بسیار خوشحال‌کننده است اینکه امروز در اهواز از نزدیک مشاهده کردیم که برق اضطراری در تصفیه‌خانه راه‌اندازی شده است و وزیر نیرو قول داد که اگر ریزگرد مشکلی برای برق استان بوجود بیاورد، هیچ مشکلی در تأمین آب ایجاد نخواهد شد.

روحانی با اشاره به بازدید از طرح آماک و اینکه با وعده مسئولین این طرح تا ۱۵ روز آینده در استان خوزستان راه‌اندازی خواهد شد، گفت: طرح آماک برای حفاظت از محیط زیست بسیار ضروری است چرا که به واسطه آن گازهایی که بیهوده سوخته می‌شوند، جمع‌آوری و به صنعت منتقل خواهند شد.

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: موضوع ریزگردها، مسأله پیچیده‌ای است که باید برای رفع آن، تلاش‌های داخلی و رایزنی‌های سیاسی انجام شود.

روحانی با اشاره به اینکه باید حق‌آبه‌ها را همانند موضوع حق‌الناس در انتخابات ، پرداخت کنیم، گفت: اگر با طبیعت بجنگیم، طبیعت حق خود را از ما می‌ستاند. باید در چارچوب سنت‌های الهی حرکت کنیم، چرا که قدم به قدم اشتباهات بشر و اقدامات نادرست منجر به این اتفاقات و مشکلات می‌شود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه آثار یک تحریم چندساله، چند روزه از بین نخواهد رفت، گفت: باید مسایل و مشکلات را در کنار هم، حل و فصل کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه هر طرح بزرگی که برای تصویب به دولت آمده، شرط اجرای آن حل پیوست زیستی محیطی آن طرح بوده است، گفت: یکی از راه‌های حفاظت از محیط زیست، موضوع حق‌آبه‌ها است و دولت در تمام مذاکرات سیاسی خود همانطور که به دنبال احیای دریاچه ارومیه بوده به دنبال احیای سایر تالاب‌ها از جمله هامون و جازموریان بوده است.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه ما با ملت ایران نه تعارف داریم و نه حرف دو پهلو می‌زنیم، گفت: در اولین سفر خود به خوزستان اعلام کردم که استفاده سایر استان‌ها از آب کارون در حد آب شرب خواهد بود و بر این عهد پایبند هستیم، چرا که ما می‌خواهیم خوزستان همانند سایر نقاط ایران پیشرفت و توسعه پیدا کند و از سوی دیگر باید نسبت به فداکاری و مجاهدت مردم این استان در دوران دفاع مقدس توجه ویژه داشته باشیم.

روحانی با اشاره به اینکه برای اولین بار طرح زیر کشت بردن ۵۵۰ هکتار از اراضی استان خوزستان با همت وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها در حال انجام است از تلاش‌های وزیر جهاد کشاورزی تقدیر کرد و افزود: آقای حجتی یکی از افراد شریف‌، دلسوز و فداکار دولت یازدهم است و ما باید قدردان تلاش‌های ایشان به واسطه خودکفایی در تولید گندم و کاهش واردات مواد غذایی از ۸ میلیون تن به ۳ میلیون تن باشیم.

مردم را باور کنیم
هم اکنون بخوانید

رییس‌ جمهوری افزود: مباحث جناحی و حزب سیاسی در زمانی که مشکلی برای یک استان و منطقه‌ای بوجود می‌آید جایی ندارد، بلکه در آن هنگام همه باید دست به دست هم داده و به جای مچ‌گیری به صحنه آمده ، دست یکدیگر را بگیریم و به هم کمک کنیم.

روحانی اظهار امیدواری کرد مشکلاتی که برای استان خوزستان در پدیده ریزگردها بوجود آمده، نقطه عطفی برای تصمیمات مهم و برداشتن گام‌های بلند در کشور باشد.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: باید از همه فرصت‌ها و امکانات برای مقابله با پدیده ریزگردها، استفاده کنیم و در این راستا بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

روحانی خطاب به مردم خوزستان، گفت: دولت در کنار شماست و از همه توان خود برای رفع مشکلات این استان استفاده خواهد کرد.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه مسأله آب و فاضلاب یکی از موضوعات بسیار مهم استان خوزستان است که در دولت دنبال می‌شود و باید اقدام فوری در این راستا انجام دهیم، گفت: این اقدام فوری از طریق بودجه‌های معمول امکان‌پذیر نیست و به عنوان هدیه این سفر به مردم خوزستان، قول می‌دهیم که یا از طریق صندوق توسعه ملی و یا از طریق فاینانس این موضوع را حل و فصل کنیم.

روحانی در ابتدای سخنان خود نیز با ابراز خرسندی از اینکه امروز میهمان مردم شریف و وفادار استان مرزدار کشور بوده، گفت: ایام آغازین اسفند یادآور افتخارآفرینی رزمندگان اسلام در عملیات خیبر در منطقه هورالعظیم است.

رییس‌ جمهوری افزود: هور یکی از نعمت‌های بزرگ خدا به ماست که باید از آن به خوبی حراست و حفاظت کنیم.

روحانی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در ایام عملیات خیبر از سوی امام راحل فرماندهی جنگ را بر عهده داشتند و همه رزمندگان و شهدای دفاع مقدس در انقلاب اسلامی، اظهار داشت: تا همه بتوانیم رهرو راه امام(ره)، رهبری و شهیدان باشیم.

پیش از سخنان رییس‌ جمهوری ، چیت چیان وزیر نیرو، حجتی وزیر جهاد کشاورزی، نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه و خانم دکتر ابتکار رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، گزارشی از اقدامات و اعتماد نو به نقل از برنامه‌های خود در راستای رفع مشکلات استان خوزستان ارایه کردند.

همچنین غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، گزارشی از وضعیت زیست‌محیطی استان، کانون‌های بحرانی تولید ریزگرد و اقدامات و اعتماد نو به نقل از برنامه‌های کوتاه‌ مدت، میان مدت و بلند مدت مد نظر برای مقابله با این پدیده ارایه کرد.

آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نیز با تقدیر از توجه دولت به توسعه استان خوزستان خواستار افزایش تلاش‌ها و رسیدگی‌ها برای رفع مشکلات مردم، بویژه در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها شد.

همچنین سه نفر از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود در زمینه مسایل و مشکلات گوناگون استان خوزستان پرداختند.

 

منبع:ایسکانیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا