آیا پوتین ثروتمندترین فرد جهان است؟

به گزارش اعتماد نو، روزنامه دیلی میل نوشت : در حالیکه براساس آمار مجله فوربس پولدارترین مرد واقعی فعلی جهان بیل گیتس، رئیس ماکروسافت با سرمایه‌ای به ارزش ۷۵ میلیارد دلار است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه طی حضور دودهه‌ای خود در قدرت گمانه زنی‌های بسیاری را درباره میزان ثروتش برانگیخته است. گفته می‌شود این مامور سابق “کا گ ‌ب” (سرویس مخفی شوروی) دارایی‌ها، املاک و شرکت‌های هولدینگ شخصی متعددی دارد.

یکی از مهمترین گمانه زنی‌هایی که درباره حجم ثروت این سیاستمدار ۶۴ ساله مطرح می‌شود، متعلق به استانسلاو بلکفسکی، تحلیلگر سیاسی است که در سال ۲۰۰۷ برآورد کرد ثروت پوتین ۴۰ میلیارد دلار است اما بیل برودل، نویسنده و فعال اقتصادی در روسیه گفته است که مرد اول کرملین سرمایه‌ای به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار در اختیار دارد.

در حالی که هفته گذشته باز هم سوال‌هایی درباره میزان ثروت پوتین مطرح شد، بار دیگر ادعاهای برودل در رسانه‌ها گسترش پیدا کرد که طی آن در سال ۲۰۱۵ مدعی شده بود حضور سال‌های متمادی پوتین در قدرت باعث آن شده است تا او بتواند به این حجم ثروت دست پیدا کند.

وی در گفت‌وگو با فریب ذکریا در این باره گفته بود: به اعتقاد من ثروت پوتین ۲۰۰ میلیارد است. پس از ۱۴ سال حضور در قدرت با توجه به حجم پولی که در روسیه تولید شده اما در مدارس، جاده‌ها، بیمارستان‌ها و … هزینه نمی‌شود تمام این پول‌ها اکنون به شکل حساب‌های بانکی، سهام و … به دست پوتین و حلقه نزدیکان او افتاده است.

وی ادعا کرده است که اکثر ثروت پوتین مرهون صنعت نفت است و رئیس‌جمهور روسیه ۳۷ درصد شرکت نفتی سرجنت و ۴٫۵ درصد شرکت گاز طبیعی گازپروم را داراست و هولدینگ‌های متعددی در مبادله کالا دارد.

واکنش وزات خارجه ترکیه به ناآرامی‌های عراق
هم اکنون بخوانید

گفته می‌شود یکی از نشانه‌های شناخته شده ثروت پوتین قایق بزرگ ۳۵ میلیون دلاری‌اش با نام المپیا است. در همین حال صاحب باشگاه فوتبال چلسی ادعا می‌شود که این قایق را پس از اینکه پوتین به ریاست جمهوری روسیه رسید به وی اهدا کرد. به طور قطع یکی از چشمگیرترین نشانه‌ها از ثروت پوتین کاخی در دریای سیاه است که گفته می‌شود یک میلیارد دلار ارزش دارد.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین اعلام کرد که رئیس‌جمهور هرگز هیچ ارتباطی با این کاخ نداشته است.

در این میان تاجر روسی به نام سرگئی کولسنیکوف می‌گوید این کاخ شخصا برای پوتین ساخته شده اما هزینه آن از سوی نظام انیگارشی روسیه و از کانال‌های مخفی پرداخت شد.

اگر پوتین جدای از اینکه به سرمایه‌های اصلی روسیه دسترسی داشته باشد، در کنار آن با حلقه انیگارشی سرمایه دار کشورش در ارتباط باشد،‌ دارایی‌های او واقعا قابل شمارش نخواهد بود.

براساس نوشته‌های یکی از رقبای سیاسی رئیس‌جمهور روسیه، پوتین به ۵۸ هواپیما و هلی‌کوپتر و کلکسیونی ۵۰۰ هزار دلاری از ساعت و ۲۰ کاخ و خانه ویلایی دسترسی دارد.

برخی گزارشات نیز ادعا می‌کند که او از یک جت شخصی ۱۳۷ میلیون دلاری استفاده می‌کند که ساخت حمام و دستشویی آن به تنهایی ۶۲ هزار دلار هزینه داشته است.

در آوریل سال ۲۰۱۵ پوتین درآمد سال ۲۰۱۴ خود را تنها ۱۱۹ هزار دلار اعلام کرد و مدعی شد که تنها صاحب دو آپارتمان و بخشی از سهام یک پارکینگ است.

 

منبع:دیده بان ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا