چرا پوتین عاشق اتحادیه اروپاست؟

به گزارش اعتماد نو از بلومبرگ، مارین لوپن نامزد حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی در فرانسه سیاست‌مداری است که بخت پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه را زیاد می‌دانند. اخبار و گزارش‌های رسانه‌ها نشان می‌دهد حزب جبهه ملی یعنی همان حزب لوپن دریافت‌های مالی از بانک‌های روسیه داشته و همچنین رسانه‌های دولتی روسیه گزارش‌های مثبتی درباره کمپین انتخاباتی او پخش می‌کنند.

این موضوعات ظاهرا نشان می‌دهد که مسکو حامی پیروزی لوپن است. اما باید پرسید که آیا کرملین واقعا از پیروزی لوپن در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه سود می‌برد؟ ضرورتا خیر.

مهم‌ترین وعده انتخاباتی لوپن خروج فرانسه از حوزه یورو است. پس از بریتانیا، خروج فرانسه می‌تواند اتحادیه اروپا را عملا زمین‌گیر کند. این موضوع خبر بدی برای اقتصاد روسیه و ثبات مالی این کشور خواهد بود. روسیه تقریبا ۴۰ درصد از ذخایر ارز خارجی خود را به ارز یورو نگهداری می‌کند. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگویی در ماه سپتامبر (شهریور) با بلومبرگ گفته بود که این موضوع به این معناست که روسیه هیچ علاقه‌ای به فروپاشی منطقه یورو ندارد.

از سوی دیگر روسیه ده‌ها میلیارد یورو در اروپا و در بخش‌های مختلفی از ارتباطات گرفته تا بخش انرژی و خدمات سرمایه‌گذاری کرده است. روس‌ها ۲۲ میلیارد یورو در حوزه ارتباطات با ایتالیا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ویکتور وکزبرگ ثروتمند مشهور روسی ۳٫۱ میلیارد یورو در بخش صنایع در سوئیس سرمایه‌گذاری دارد. الکسی موردشوف دیگر ثروتمند مشهور روس دارای ۱٫۷ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در اروپاست. همچنین شرکت نفتی روزنف یک هزار میلیارد یورو و شرکتی نفتی لوک اویل نیز همین مقدار در آلمان، ایتالیا، هلند، بلغارستان و رومانی دارای سرمایه‌گذاری هستند.

توسعه بازارها و اتصال گازی ایران در پاکستان و عمان بخشی از عواید مهم اقتصادی سوآپ گاز روسیه
هم اکنون بخوانید

به این ترتیب سقوط ارزش یورو مستقیما به سقوط اقتصاد مسکو خواهد انجامید. نکته مهم دیگر به مناسبات اقتصادی روسیه با دولت‌های عضو منطقه یورو برمی‌گردد. اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری روسیه است. اگر چه تحولات مربوط به شرق اوکراین باعث تیرگی مناسبات میان مسکو و اتحادیه اروپا شده است اما این رابطه تجاری همچنان برقرار مانده است.

صادرات روسیه به منطقه یورو به رقم حیرت‌انگیز ۹۱ میلیارد دلار یعنی چهار برابر صادرات روسیه به چین و ۱۱برابر صادرات روسیه به ایالات‌متحده آمریکا می‌رسد. این دلیل دیگری است که چرا ضربه زدن به اتحادیه اروپا باید به معنای ضربه زدن به روسیه باشد.

به موضوع سرمایه‌گذاری‌های روسیه بپردازیم. هفتاد درصد از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی روسیه در ۱۹ کشور از منطقه یورو انجام می‌شود. قبرس، لوگزامبورگ و هلند سه کشوری هستند که بیشترین سرمایه‌گذاری روسیه در این کشورها انجام شده است. مسکو در قبرس ۱۱۲ میلیارد دلار، در لوگزامبورگ ۴۴٫۵ میلیارد دلار و در هلند ۴۱٫۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

همه این مسائل نشان می‌دهند که اگر چه لوپن و ترامپ از حیث مسائل سیاسی به یکدیگر نزدیکند، اما ترامپ فرانسوی‌ها برای روسیه نه لوپن بلکه فرانسوا فیون است.

فیون نامزد حزب جمهوری فرانسه است که در کارزار انتخاباتی‌اش همانند ترامپ از روسیه حمایت کرده و خواستار اصلاح سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال مسکو است. اما از بخت بد روس‌ها میزان محبوبیت فیون به دلیل رسوایی‌های مالی همسرش به شدت رو به کاهش گذاشته و در مقابل امانوئل ماکرون نامزد مستقل چپ‌گرا که نظرسنجی‌ها او را بخت اول پیروزی در انتخابات می‌دانند با افزایش محبوبیت روبه‌روست.

شرکت وصول مطالبات معوق بانک ملی ایران تشکیل می‌شود
هم اکنون بخوانید

ماکرون دقیقا همان اتهام‌هایی به روسیه می‌زند که حزب دموکرات می‌زند. ماکرون این هفته روس‌ها را متهم کرد که سعی می‌کنند در انتخابات فرانسه دخالت کنند. او گفته بود رسانه‌های روسی با پوشش اخبار جعلی قصد اثرگذاری در انتخابات فرانسه را دارند.

 

منبع:آنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =

دکمه بازگشت به بالا