مخالفت مجمع تشخیص مصلحت با بازنشستگی پیش از موعد زنان

مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه مجلس شورای اسلامی مربوط بهلایحه اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه، مبنی بر بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار ، مخالفت کرد.

به گزارش اعتماد نو ، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان چهارشنبه هفته گذشته به مجلس شورای اسلامی اعلام شد که این نظرات امروز رسانه ای شد.
اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تبصره الحاقی یک ماده ۹۷ لایحه اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه را که در مورد بازنشستگی پیش از موعد زنان است را مغایر با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره وری در نیروی انسانی دانستند و پیشنهاد کردند که این حق برای خانم ها با سن ۵۵ یا ۶۰ سال منظور شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره یک ماده ۹۷ لایحه اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه مصوب کرده بودند که کلیه دستگاه ها، سازمان ها، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی تابع صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری و تامین اجتماعی مکلفند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت هستند بدون محدودیت سنی موافقت کنند.
به موجب این مصوبه ، میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال های کارکرد و پرداخت حق بیمه شان خواهد بود.
مجلس شورای اسلامی لایحه اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه را در ۲۱ روز و ۴۹ جلسه کاری دو و سه نوبته، بررسی کرد.
رسیدگی به این لایحه روز یکشنبه ۲۶ دی ماه در مجلس پایان یافت و لایحه اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه که توسط دولت به مجلس ارائه شده بود ۳۱ ماده داشت که تعداد مواد آن در کمیسیون تلفیق مجلس به ۱۴۴ ماده افزایش یافت.
علاوه بر نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایرادات این مجمع، شورای نگهبان نیز به ۳۸ بند و ماده مصوب مجلس در این لایحه ایراد وارد کرد و آن را برای اصلاح به مجلس بازگرداند.
کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از امروز مواد ایراد گرفته از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصحلت نظام را بررسی می کند.
منبع: جماران
میزبانی دستخط از زنان نویسنده ادبیات پایداری
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =

دکمه بازگشت به بالا