سرکوب دموکراسی ، از جای دیگری سر باز خواهد کرد

به گزارش اعتماد نو‌ ، علی لاریجانی امروز(شنبه ۲۳ بهمن) در دیدار با “استفان لوفن” نخست وزیر سوئد، اظهار داشت: ایران کشوری است که از بالاترین مقام آن تا نمایندگان مجلس و رئیس جمهورش توسط مردم انتخاب می شوند که این امر یکی از نقاط مثبت قانون اساسی ما است.

وی تصریح کرد: براساس قانون اساسی کشورمان، هیچ قدرتی نمی‌تواند که مجلس را منحل کند و مجلس این قدرت را دارد که وزرا و حتی رییس جمهور را استیضاح کند، همانگونه که بدان‌ها رای اعتماد می دهد.

رییس مجلس فضای دموکراسی را یک فضای جهانی خواند و خاطرنشان کرد: در دنیای امروز، کشورها نباید جلوی این موج بایستند زیرا سرکوب دموکراسی از جای دیگری سر باز خواهد کرد که نه به نفع خود آن کشورهاست و نه به نفع کشورهای دیگر.

وی با اشاره به جنگ های طولانی مدت در سوریه و یمن، گفت: یکی از دلایل این همه ناامنی در منطقه این است که برخی از کشورها راه حل رفع مشکلات در این کشورها را حملات نظامی می دانند، در صورتی که ما معتقدیم راه حل سیاسی از طریق برقراری دموکراسی و تشکیل یک دولت وحدت ملی، بهترین روش برای پایان دادن به این مخاصمات است.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: به غیر از مباحث تروریستی، منطقه با معضل دیگری روبروست و آن موادمخدر است که متاسفانه از طریق مرزهای پاکستان و افغانستان این مواد ترانزیت شده و سالانه هزینه زیادی بر دوش کشورمان برای مقابله با آنها تحمیل شده است.

رییس مجلس در پایان ضمن ابراز خرسندی از سفر نخست وزیر سوئد به ایران، تصریح کرد: کشور ما دارای ظرفیت های زیادی برای تبادل همکاری است و امیدواریم که بتوانیم در آینده نزدیک در زمینه های مختلف مانند فناوری اطلاعات، انرژی، محیط زیست و … همکاری داشته باشیم.

توضیحات لاریجانی درباره بار مالی برنامه ششم توسعه
هم اکنون بخوانید

دموکراسی یکی از بناهای اساسی برای ایجاد توسعه است

در ادامه این دیدار “استفان لوفن” نخست وزیر سوئد با اشاره به روابط دوستانه میان دو کشور، گفت: یکصد هزار نفر ایرانی در سوئد زندگی می کنند که کارهای بسیار مفیدی انجام می دهند و ما خواهان گسترش روابط با ایران هستیم.

وی افزود: حوزه های مختلف مانند حمل و نقل، انرژی، معادن و فناوری های نوین اطلاعاتی، زمینه های مناسبی برای گسترش همکاری ها میان دو کشور است و رییس پارلمان سوئد هم خواستار گسترش روابط پارلمانی با شما است.

نخست وزیر سوئد ضمن تاکید بر لزوم برقراری امنیت و ثبات در منطقه، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که به امنیت کشورها ضربه زده است، حضور تروریستهاست که بحران جدی نه تنها در خاورمیانه، بلکه در کشورهای اروپایی ایجاد کرده است.

استفان لوفن در ادامه تصریح کرد: ریشه شکل گیری و گسترش گروهک های تروریستی مانند داعش، درمعضلات اجتماعی مانند فقر، بیکاری و بی هویتی است که باعث جذب جوانان به سوی آنان می شود و نباید اهمیت این نکات را دست کم گرفت.

وی یکی دیگر از معضلات را مواد مخدر خواند و گفت: این واقعیت تلخی است که خیلی از جوانان تحت تاثیرآن قرار گرفته اند و برای مبارزه با قاچاق این مواد باید فکر اساسی شود.

نخست وزیر سوئد در ادامه تاکید کرد:همانگونه که شما اشاره کردید، دموکراسی یکی از بناهای اساسی برای ایجاد توسعه است و باعث ایجاد قدرت برای حکومت ها می شود وامیدواریم که هرچه سریعتر بتوان ازاین طریق به بحران در کشورهای سوریه و یمن خاتمه داد.

درخواست بایدن برای تسهیل تحریم‌ها علیه ایران در میانه شیوع کرونا
هم اکنون بخوانید

وی گفت: کشور سوئد یکی از مهمترین کشورها و پیش قدم برای حمایت های بشردوستانه است و اکنون یک اعتماد نو به نقل از برنامه ۵ ساله برای کمک به عراق داریم واکنون که عضو سازمان ملل متحد هستیم بیشتر در این خصوص فعالیت خواهیم کرد.

استفان لوفن در پایان ایران را کشوری مهم و تاثیرگذاردر حل بحران های منطقه خواند و خواستار گفتگوهای بیشتر درزمینه حق.ق بشر و گسترش همکاری های اقتصادی شد.

 

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 6 =

دکمه بازگشت به بالا