دولت تصدی فعالیت‌های اقتصادی را به مردم واگذار کند

به گزارش اعتماد نو ، علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در جمع مردم کرمان با اشاره به اینکه بدون تردید انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین حادثه قرن ما بود و لرزه‌هایی به ساختار قدرت در جهان انداخت، افزود: ٣٨ سال قبل زمانی که ملت ایرن برای انقلاب قیام کرد، شرایط دنیا مانند امروز نبود و دو قطب قدرتمند یعنی شوروی و آمریکا در دنیا بود که همه دنیا در دست آنها تقسیم شده بود.

لاریجانی با اشاره به اینکه شاه ایران یکی از اقمار آمریکا بود، تصریح کرد: اما ملت ایران فقط برای نصرت‌الهی قیام کرده و این دو قدرت مادی را کنار گذاشت و به قدرت الهی تکیه کرد و وعده الهی محقق شد که خداوند فرمود: “اگر خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کنم و راه و قدم‌هایتان را پایدار می‌کنم”.

وی با بیان اینکه ملت ایران به این وعده و به سخنان پیشوای بزرگ انقلاب اطمینان داشت و این راه را به جای تکیه زدن به شرق و غرب برگزید و به خدا توکل کرد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب ویژه متکی بر تفکر الهی اسلامی بود و به همین جهت به محض پیروزی انقلاب اسلامی، دسیسه‌های قدرت‌های بزرگ آغاز شد و ابتدا از طریق رفتار ایذایی، تلاش کردند شرایط داخلی کشور را به هم بریزند، بسیاری از مردم ما را به شهادت رساندند و قصد داشتند کودتا راه بیندازند و برخی از افراد انقلابی ما نیز فریب خوردند.

این مقام مسئول افزود: دشمن تلاش می‌کرد انقلاب را از درون از بین ببرد اما انقلابیون و نیروهای فدارکار و جان بر کف و سپاهی که تازه تشکیل شده بود، این توطئه‌ها را از بین بردند و اینجا بود که شکوه جمهوریت در سایه اسلامیت تثبیت شد.

لاریجانی تصریح کرد: اینجا اساس حضور مردم و استقلال کشور تحت تفکر اسلامی شکل گرفته و به همین دلیل دشمنان به فکر راه دیگری رفته و به این فکر افتادند که از طریق فشار نظامی بیرونی انقلاب را از بین ببرند و جنگ را راه انداخته و صدام را حمایت کردند.

وی بیان کرد: برخی کشورهای عربی نیز که امروز هم کارهای نادرست انجام می‌دهند، پشت سر صدام قرار گرفته و تلاش کردند با حملات نظامی جمهوری اسلامی را از پای در آورده و اراده ملت را بشکنند. اما ملت ایران ایستادگی کرد تا به شرق و غرب بفهماند با جنگ و رفتار سخت هم نمی‌شکند و این دستاورد کوچکی نبود.

رییس قوه مقننه گفت: در جنگی که علیه ایران راه انداختند، همه کشورهای غربی حضور داشتند و همه کشورهای منطقه به کمک کردن به صدام آلوده شدند و یکی از مسئولان سعودی می‌گفت ٤٠ میلیارد دلار به صدام کمک کرده‌ایم که این یک قلم از این حمایت‌هاست.

وی افزود: اما ملت ایران یک بار دیگر در این آزمون موفق شد و اراده قدرت های بزرگ را بار دیگر شکست و صدام را از سرزمین خود بیرون کرده و یک وجب از خاک ایران از دست نرفت و در این مرحله کشورهای بزرگ متوجه شدند نمی‌توانند با این ایران غیور و شجاع بجنگند که این دستاورد بسیار بزرگی بود و جنگ و سایه جنگ را از سر ایران دور کرد و دیگر کسی جرات جنگ با ایران را نخواهد داشت.

لاریجانی تصریح کرد: این ثمره مقاومت، ایستادگی و حضور مردم در مرحله دوم انقلاب بود وگرنه در ١٥ سال اخیر چند جنگ مهم در کشورهای منطقه رخ داد و کسانی که در کاخ سفید می‌گفتند محور شرارت ایران است، چرا جرات نکردند به ایران حمله کنند؟ زیرا ایران در آزمون جنگ هشت ساله موفق شد و به دنیا نشان داد که با این ملت مقاوم نمی‌توانید بجنگید.

قالیباف در جریان امدادرسانی و رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان امامزاده داوود قرار گفت
هم اکنون بخوانید

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در تمام این مراحل، علاوه بر دسیسه و جنگ، تحریم‌هایی از ابتدای انقلاب علیه ایران اعمال شد، گفت: در جنگ به ما سلاح نمی‌دادند و ما مجبور شدیم روی پای خودمان بایستیم اینکه در قطعنامه راهپیمایی امروز، بر تقویت بنیه دفاعی کشور تاکید می‌کنیم، برای همین است.

وی افزود: امروز کشورهای قدرتمند دست از شیطنت برنداشته و راه و تاکتیک دیگر را به کار برده‌اند و در ١٥ سال اخیر گرفتار رفتار بدخیم این کشورها بوده‌ایم که در زمینه مساله هسته‌ای، حقوق بشر و غیره ماجراجویی می‌کنند، در حالی که به کشورهایی که در تمام تاریخ حکومتشان یک رای گیری نداشته‌اند، ایراد نمی‌گیرند.

لاریجانی با بیان اینکه در ماجرای هسته‌ای ١٢ سال با ما درگیر هستند، در حالی که همه می‌دانند ما دنبال فناوری هسته‌ای هستیم، تصریح کرد: کشورهای قدرتمند به دلیل اینکه از راه‌های دیگر حریف ملت ایران نشدند، تلاش می‌کنند فشارهای بین‌المللی را به ما وارد کرده و در زمینه اقتصاد اراده ملت ما را بشکنند.

رییس مجلس بیان کرد: این مرحله سوم آزمونی است که اگر ملت ایران در آن موفق شود، دیگر هیچ‌گونه تهدیدی سراغ ایران نخواهد آمد و دیگر نمی‌توانند در کاخ سفید حرف‌های درشت‌تر از خودشان بزنند.

وی افزود: هدف‌گیری آنها این است که در حوزه اقتصاد موفق نباشیم و اینکه می‌توانند موفق شوند، بستگی به اراده ما دارد. اگر ملت ما مانند دو مرحله قبل در صحنه بوده و حضور در اقتصاد داشته باشند، موفق می‌شویم و انشاءالله این روز را خواهیم دید.

لاریجانی تصریح کرد: آنها تحریم می‌کنند که ما نتوانیم روی پای خودمان بایستیم و ما اگر درست عمل کنیم، این تهدید می‌تواند فرصت بزرگی برای ما باشد.

وی با اشاره به اینکه در این ٣٨ سال عمر انقلاب زیربناهای زیادی در کشور ساخته و توجه زیادی به روستاها شد، بیان کرد: به بهداشت و درمان کشور توجه زیادی شده و کارخانجات بزرگی ساخته شد و در صنعت نفت و گاز صاحب فناوری شدیم و رشد بسیار مهمی داشته‌ایم که ظرفیت بزرگی است.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروز حدود ٥ میلیون نفر دانشجو داریم که اگر این ظرفیت به میدان سازندگی کشور بیاید، جهش در اقتصاد کشور به وجود می‌آید و مدیران باید به فکر و خلاقیت نیروهای جوان اعتماد کنند و اگر امروز پس از توافق هسته‌ای زمینه مراودات اقتصادی فراهم شده، باید به دنبال ورود فناوری باشیم تا خودمان مسلط شویم.

وی افزود: راه حل همان است که رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح کردند و راه نجات کشور همین است که روی پای خود ایستاده و ملت را در اقتصاد مشارکت بدهیم و به جای اینکه دولت در اقتصاد امر و نهی کند، هدایت کند و کار در دست مردم باشد.

لاریجانی تصریح کرد: سیاست اصل ٤٤ یعنی اینکه کشور را میدان رقابت افراد کارآفرین کنیم نه اینکه قدرت در دست دولت باشد.

وی با اشاره به اینکه مردم باید در صحنه باشند، تاکید کرد: همین طور که مردم به صحنه آمدند سرنوشت جنگ تغییر کرد، در این مرحله هم باید به مردم اعتماد کرد و معنای واقعی اقتصاد مقاومتی حضور مردم در عرصه‌های مختلف اقتصاد است و اینکه صاحب کار باشند و صادرات، مبنا قرار بگیرد.

رئیس مجلس گفت: هم مجلس و هم دولت مصمم هستند که این کار صورت بگیرد و در اعتماد نو به نقل از برنامه ششم مصوبات خوبی در این زمینه داشته‌ایم و مطمئنا راه آینده کشور سهل کردن حضور مردم در صحنه اقتصاد است و این راه راهی است که ما را در مرحله سوم انقلاب موفق می‌کند.

اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درباره حواشی مربوط به مهدی تاج، پرونده ترور شهید صیاد خدایی و حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه
هم اکنون بخوانید

وی افزود: ما در مرحله آزمون آخری هستیم که اگر اقتصاد ما شکوفا شود، دیگر کشورهای قدرتمند قدرت تهدیدگری نسبت به ایران نخواهند داشت و ما امیدوار هستیم که با هدایت‌های مقام معظم رهبری و همت و غیرت ملت ایران، جمهوری اسلامی در این مرحله هم سرافراز باشد.

لاریجانی تصریح کرد: در استان کرمان این فکر به خوبی در حال پیگیری است و استاندار کرمان صاحب ابتکارات خوبی در این زمینه است و حرکت‌های خوبی را با کمک مدیران اجرایی رقم زده و نمایندگان مردم در مجلس فعال و پرکار هستند که هر کدام نقش موثری داشته و می‌توانند زمینه‌ها را برای شکوفایی اقتصاد در کرمان فراهم کنند.

وی با بیان اینکه با زمینه‌هایی که در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، نیروهای خلاق و تحصیلکرده در استان کرمان وجود دارد، آینده استان کرمان آینده خوبی خواهد بود ابراز کرد: این روزها بعضی حرف‌های نسنجیده نسبت به انقلاب و حرکت ملت ایران را شنیده‌ایم و مقامات آمریکایی حرف هایی زده‌اند که خودشان می‌دانند در مقابل غیرت ملی ایرانیان این حرف‌ها کارساز نیست.

وی افزود: از این سخن می‌گویند که سخت‌گیری بیشتری به ایران می‌کنیم؛ ما می‌گوییم اولا شما نمی‌توانید این کار را بکنید چون در توافق هسته‌ای کشورهای زیادی ذی مدخل بوده‌اند و نمی‌توانید حرف‌های گذشته را عملی کنید. ضمنا اگر روزی بخواهید حرف‌های گذشته را عملی کنید، خودتان ضرر می‌کنید، چون ملت ایران راه گذشته را با سرعت بیشتری دنبال خواهد کرد.

لاریجانی تاکید کرد: مقامات آمریکا باید بدانند اگر به دنبال مخدوش کردن توافق هسته‌ای هستند، جمهوری اسلامی در مقابل این، دیگر هیچ تعهدی نسبت به آژانس نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه می‌گویند “توافق بدی را امضاء کردیم”، گفت: مراقب باشید در مسیری قرار نگیرید که مشکلات خودتان را افزایش بدهید. ما در این قضیه راسخ هستیم که از دانش هسته‌ای کشورمان صیانت کرده و تصور نکنید می‌توانید ما را از مسیر خارج کنید.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد: اگر به چهارچوب توافق هسته‌ای احترام گذاشته و دنبال بهانه‌گیری‌های دیگر نباشید، به نفع خودتان است و تصور نکنید با این کار سر ایران را گرم می‌کنید که از مسائل منطقه غافل می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه ما وظیفه داریم از فلسطین دفاع کنیم و هیچ گاه آن را فرموش نخواهیم کرد، ادامه داد: ما موظف هستیم در مقابل تروریست‌هایی که شما به وجود آورده‌اید بایستیم. زیرا بنا به گفته رقیب رییس‌جمهور فعلی آمریکا، داعش را شما به وجود آوردید و اوضاع منطقه را به هم ریختید.

لاریجانی با بیان اینکه ما وظیفه داریم در مقابل این‌ها بایستیم و این بخشی از امنیت ملی ماست و ما در مسائل منطقه‌ای راه روشنی مانند موضوع هسته‌ای داریم و آن را دنبال خواهیم کرد، بیان کرد: امروز جمهوری اسلامی از ظرفیت بسیار خوبی در منطقه برخوردار است و این در سایه هدایت‌های رهبر معظم انقلاب می‌باشد که همه ظرفیت‌های جمهوری اسلامی را به وجود آورده و آن را بالنده کرده‌اند.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران ملت عزتمند و قدرتمندی در منطقه است و اگر بخش‌های اقتصادی را سامان بدهیم، شرایط ما در منطقه بسیار تغییر خواهد کرد و مصمم هستیم و با حضور شما مردم این گام هم به ثمر خواهد رسید.

 

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شش =

دکمه بازگشت به بالا