استقبال اسد از مشارکت نیروهای آمریکایی در نبرد علیه داعش در سوریه

رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه‌ با “یاهو نیوز” به بیان دیدگاه‌های خود درباره فرمان مهاجرتی ترامپ، مشارکت نیروهای آمریکایی در جنگ سوریه، ایجاد مناطق امن و مسائل مختلف دیگر سخن گفت.

به گزارش اعتماد نو ، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با پایگاه “یاهو نیوز” که به صورت کامل ظهر امروز (جمعه) منتشر شد، در پاسخ به سوالی درخصوص تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از ورود آوارگان و مهاجران از برخی از کشورها به ویژه تمامی آوارگان سوری به آمریکا تصریح کرد: این سوال دو وجه دارد، وجه نخست آن آمریکایی است و این مساله مربوط به آمریکا و درخصوص حاکمیت ملت آمریکایی است اما هر کشوری این حق را دارد تا هرگونه نظام و قانونی برای ورود به آن بگذارد، ممکن است که ما درخصوص این مساله اختلاف نظر یا توافق نظر داشته باشیم، اما اگر از من به عنوان رئیس جمهور و به عنوان یک مسئول در کشور سوریه پرسیده شود، باید بگویم که مسئولیت من این نیست که از هر رئیس جمهوری بخواهم که از هر رئیس جمهوری بخواهم تا به سوری‌ها اجازه دهد تا وارد کشورش شوند و در آنجا پناهنده شوند، مسئولیت من بازگرداندن ثبات است تا آنها را به سوریه بازگردانم تا در کشورشان پناهی را برای خود بیابند در نتیجه من این مساله را مورد بررسی قرار نخواهم داد که آیا این اقدام درست یا اشتباه است، چراکه این تصمیم یک تصمیم مربوط به آمریکا است.

وی درخصوص اینکه آیا برخی از آوارگان مرتبط با تروریست‌ها هستند یا خیر، اظهار کرد: یقینا می‌توانید این مساله را در فضای مجازی ببینید. می‌توانید تصاویر افرادی را در برخی موارد ببینید عکس‌هایی از آن تروریست‌ها در سوریه که مسلسل در دست دارند یا مردم را می‌کشند و سپس عکس‌های آنها را به عنوان پناهجویان مسالمت جو در اروپا یا در غرب به صورت کلی می‌بینید؛ بله این درست است.

اعتماد به آمریکا در روابط بین‌الملل معنی ندارد
هم اکنون بخوانید

اسد درخصوص تعداد تروریست‌های احتمالی موجود در میان ۴٫۸ میلیون آواره سوری تصریح کرد: هیچ کس آماری از آنها ندارد هیچ کس نمی‌داند چراکه هیچ کس همه تروریست‌ها را نمی‌شناسد تا میزان آنها را بگوید.

رئیس جمهوری سوریه درخصوص اینکه آیا معتقد است تعداد آنها زیاد است، اظهار کرد: مساله مربوط به زیاد بودن تعداد آنها نیست چراکه شما به تعداد زیادی از افراد برای انجام دادن اقدامات شنیع نیاز ندارید حمله ۱۱ سپتامبر توسط ۱۵ تروریست از میان میلیون‌ها مهاجر چه بسا فقط در ایالات متحده‌ انجام شد و در نتیجه این مساله مربوط به تعداد نیست بلکه مربوط به چگونگی و نیت‌ها است.

بشار اسد همچنین از مشارکت نیروهای آمریکایی در نبرد علیه داعش در سوریه به این شرط کهواشنگتن پیش از آن با دولت سوریه هماهنگ کند، استقبال کرد.

اسد گفت، اگر ایالات متحده می‌خواهد آغاز صادقانه‌ای در مبارزه با تروریسم داشته باشد، باید این کار را از طریق همکاری با دولت سوریه انجام دهد چراکه نمی‌توان تروریسم را در کشوری بدون همکاری با ملت و دولت آن به شکست رساند.

رئیس جمهوری سوریه اظهار کرد که همکاری برای حل هر بحرانی در جهان نیازمند همگرایی میانروسیه و آمریکا است و این مساله نه فقط برای سوریه بلکه برای تمامی طرف‌ها امری اساسی است.

وی درخصوص ایجاد مناطق امن در سوریه نیز گفت: ایده ایجاد مناطق امن در سوریه عملا اجرایی نخواهد شد. مناطق امن برای سوری‌ها تنها زمانی ایجاد می‌شود که ثبات و امنیتی برقرار شود و زمانی که تروریست‌هایی وجود نداشته باشند و زمانی که تروریست‌ها با حمایت برخی از کشورهای مجاور و کشورهای غربی به سوریه سرازیر نشوند. در آن هنگام که کشور امن شود مردم به هیچ وجه نیازمند مناطق امن نیستند.

برای کاهش تنش‌ها با آمریکا و ایران در تماس هستیم
هم اکنون بخوانید

اسد به گزارش اخیر عفو بین‌الملل درباره اعدام هزاران زندانی در یک زندان دولتی در دمشق نیز گفت: شرم آور است که سازمان عفو بین الملل گزارشی را بدون شواهد منتشر می‌کند. گزارش های که این سازمان منتشر می‌کند باعث می‌شود که اعتبار و صداقت آن مورد شک و تردید قرار بگیرد. این سازمان همواره جانبدارانه و به صورت سیاسی عمل می‌کند.

وی درخصوص اینکه آیا پیشبینی می‌کند که آوارگان به سوریه بازگردند، گفت: تعدادی از آنها بازگشته‌اند اما تعدادشان زیاد نیست برخی از آنها با وجود محاصره و وضعیت امنیتی نامناسب به سوریه بازگشته‌اند. بیشتر سوری‌ها تمایل دارند که به کشورشان بازگردند. این مساله عادی برای هر شهروند است آنها زمانی که امنیت مجددا محقق شود و محاصره برداشته شود بازمی‌گردند.

 

منبع: جماران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا