شاهد شکاف جنسیتی در کشور هستیم

به گزارش اعتماد نو ، آذر منصوری،قائم مقام جمعيت زنان مسلمان نوانديش صبح امروز در نشست زنان انقلاب اسلامی و مدیریت سیاسی که با حضور محمدرضا عارف در محل بنیاد امید ایرانیان برگزار شد، با اشاره به اینکه دولت در چند سال گذشته اقدامات خوبی در سپردن مسئولیت ها به زنان داشته است اظهار کرد: دولت دوازدهم باید ۳۰ درصد وزیران، معاونان، استانداران، فرمانداران و بخشداران را به زنان اختصاص دهد.

وی در ادامه افزود: حضور خانم مولاوردی در هیات دولت یکی از نقاط مثبت دولت یازدهم است، که وی با وجود همه هجمه ها و توهین ها به بهترین شکل اثرگذار بوده است. دولت یازدهم هم در حوزه زنان نمره قبولی گرفته است و لوایحی در معاونت زنان تهیه شد تا مشکلات جامعه زنان را در بلند مدت حل کند. البته در اعتماد نو به نقل از برنامه ششم هم جریان سازی عدالت جنسیتی دیده شده است که معاونت زنان ریاست جمهوری باید این موضوع را دنبال کرده و دولت هم به موضوع سهمیه بندی برای زنان توجه کنند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تابوی حضور زنان در کابینه شکسته شده است و دولت یازدهم می توانست چند وزیر زن را به مجلس معرفی کند که این اتفاق نیفتاد اشاره کرد: دولت بعدی باید مکانیزم اجرایی شدن عدالت جنسیتی را دنبال کند. باید این فرصت در اختیار زنان قرار گیرد تا مسئولیت های مهم را بر عهده بگیرند مگر کسانی که اکنون وزیر، نماینده یا رئیس مجلس هستند از همان ابتدا در این مسئولیت ها حضور داشته اند؟ این افراد مرحله به مرحله فرصت داشته اند تا رشد کنند. این فرصت هم باید برای زنان فراهم شود.

همچنان ظرفیت استفاده از برجام وجود دارد/ آمریکا باعث شد یک پروسه ۱۲ ساله دچار مشکل شود/ ترامپ در ضعیف‌ترین موقعیت خود قرار دارد/ وقتش رسیده اروپا دستش را از زیر ساطور آمریکا خارج کند
هم اکنون بخوانید

منصوری در ادامه افزود: اکنون اشتباهات مدیران یا نمایندگان زن بیشتر از مردان دیده می شود در همین موضوع پلاسکو که بیشترین مسئولیش با شهردار تهران بود، شهردار نمی پذیرد که از مردم عذرخواهی کند. بنابراین این اشکالات در مدیران مرد هم وجود دارد و نباید انتظار داشت که مدیران زن هم بدون هیچ اشکالی باشند.

این فعال حوزه زنان در بخشی دیگر از اظهارات خود با اشاره به نقش گسترده زنان در شکل گیری انقلاب اسلامی و نگاه مترقی امام خمینی(ره) به حضور زنان گفت: خانم دباغ در هیاتی که از سوی امام به شوروی رفت حضور داشت. اما متاسفانه با وجود توانمندی ها و ظرفیت بالای زنان ایرانی، شاهد شکاف جنسیتی در کشور هستیم. البته دغدغه ما این نیست که یک زن نماینده یا رئیس جمهور شود، دغدغه ما این است که اگر ما دنبال توسعه پایدار و همه جانبه هستیم باید دنبال مشارکت همه آحاد جامعه باشیم که زنان نیز نیمی از جامعه را تشکیل می دهند. اما متاسفانه نگاه امام خمینی(ره) به زن در جمهوری اسلامی جریان سازی نشد.

وی با اشاره به رتبه ۱۳۹ ایران در موضوع عدالت جنسیتی در جهان تصریح کرد: کشورهایی که شکاف جنسیتی را پر کرده اند، اینگونه عمل کرده اند که ۳۰ درصد از مسئولیت دستگاه های اجرایی خود را در اختیار زنان قرار دادند. آن ها به این نتیجه رسیدند که به دلیل پيشينه دسترسی متفاوت مردان نسبت به زنان در زمینه امکانات و فرصتها ، حتی اگر انتخابات آزاد برگزار شود نه تنها شکاف جنسیتی پر نمی شود، بلکه عمیق تر می شود. بنابراین آنها به سمت تبعیض مثبت و سهمیه بندی برای زنان حرکت کردند و حتی در قانون انتخابات سهمیه ۳۰ درصدی برای زنان در نظر گرفتند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد منصوب شد
هم اکنون بخوانید

وی در پایان افزود: از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۶ رتبه ایران در مساله عدالت جنسیتی کاهش داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا