ضرورت شفاف سازی مالی دانشگاه آزاد

به گزارش اعتماد نو ، دکتر علی اکبر ولایتی در نشست خبری که امروز در دبیرخانه هیات موسس دانشگاه آزاد برگزار شد، با تاکید بر اینکه تکلیف رئیس هیات امنا تا هفته آینده مشخص می‌شود اظهار کرد: براساس اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای که وجود دارد، تا هفته آینده جلسه‌ای تشکیل خواهیم داد که با مشورت اعضای هیات امنا، رئیس هیات امنا مشخص و دو نفر از اعضای هیات موسس که فوت کردند برای آنها جایگزین تعیین می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه آزاد ملک شخصی هیچ فردی نیست بلکه متعلق به ملت ایران است بنابراین سعی می‌کنیم تمامی اهداف و سیاست‌های خود را در جهت ارتقای این دانشگاه به کار ببریم.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: تمامی کارهای مالی و محاسباتی در دانشگاه آزاد از جمله مراکز، واحدها، استان‌ها و شهرستان‌ها باید شفاف باشند و نقطه ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد. در واقع ما هیچ هزینه‌ای به جز آنچه در آموزش و پژوهش صرف می‌شود و همچنین هزینه‌هایی که برای اساتید و کارکنان و کسانی که در امور تاسیسات کار می‌کنند در دانشگاه آزاد نداریم، بنابراین تا جایی که لازم است باید از لحاظ مالی صرفه جویی کرده و از هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کرد.

دکتر ولایتی همچنین یادی از زحمات و فعالیت‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی در تاسیس و همچنین رشد و پیشرفت دانشگاه آزاد کرد و افزود: ایشان اساسی‌ترین نقش را در تاسیس و پیشرفت این دانشگاه ایفا کردند. امید این بود که حضرت آیت الله هاشمی سال‌های طولانی بتوانند خدماتی که در حوزه‌های مختلف به خصوص عرصه علم و فرهنگ ایفا کرده بودند را ادامه دهند. امیدواریم ما قدردان زحمات ایشان و سایر افرادی باشیم که برای رشد و پیشرفت دانشگاه آزاد تلاش کرده‌اند.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد در ادامه تاکید کرد: یکی از مهمترین نقش‌های دانشگاه باید حرکت و پیشرفت در جهت توسعه علم و دانش باشد. امروزه ما با صندلی‌های خالی در دانشگاه‌های کشور و دانشگاه آزاد مواجه هستیم. باید به سمتی حرکت کرد تا کسانی که طالب آموزش و تحصیل هستند بدون هیچ محدودیتی بتوانند در این عرصه قدم بگذارند.

«ولایتی»،«سیدحسن خمینی» و «جاسبی» عضو هیئت‌ امنای دانشگاه آزاد شدند
هم اکنون بخوانید

وی همچنین مردم ایران را علم دوست و طرفدار دانش معرفی کرد و گفت: شرایط در جامعه ما به گونه‌ای است که هر کسی با هر شغلی که دارد و هر زحمت و مرارتی که هزینه‌های زندگی خود را تامین می‌کند اما مایل هستند فرزندان خود تحصیلات عالی داشته باشند. چنین نگرشی در کشورهای دیگر وجود ندارد. بنابراین دانشگاه آزاد با این هدف تاسیس شد که بتواند عرصه را برای علم آموزی و دانش خواهی ایرانیان فراهم کند و نیازهای فکری آنها در این زمینه را پاسخ بدهد.

تقدم پژوهش بر آموزش در دانشگاه آزاد

دکتر ولایتی تاکید کرد: هیچ دین و مذهب دیگری الهی و غیر الهی به اندازه دین اسلام برای علم و دانش ‌آموزی تاکید نکرده است. مقام معظم رهبری نیز به دلیل عنایتی که برای دانشگاه آزاد به طور خاص و دانش آموزان به طور عام دارند حکم ریاست هیات موسس این دانشگاه را به بنده داده‌اند که نشان از حکمت ، حساسیت و افق دید خاص ایشان در خصوص دانشگاه آزاد و پیشرفت این دانشگاه دارد. در واقع من اطلاعی از این حکم رهبری نداشتم. اما بعد از این که به من ابلاغ شد و با توجه به این که من مطیع فرامین ایشان هستم، این مسئولیت را برعهده گرفتم.

رییس هیات موسس دانشگاه آزاد ادامه‌ داد: مقام معظم رهبری سال‌ها است که به دنبال پیشرفت علم و اقتصاد دانش بنیان در کشور است. امیدواریم که بتوانیم در دانشگاه آزاد این خواسته ایشان را محقق کنیم. البته افراد زیادی در این دانشگاه برای پیشرفت علم تلاش کرده‌اند و تا کسی به فعالیت‌های این دانشگاه آگاه نباشد نمی داند برای تاسیس و پیشرفت آن چه اقداماتی صورت گرفته است. امیدواریم که بتوانیم اهداف رهبری در این دانشگاه را پیاده کنیم.

به گفته دکتر ولایتی دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت‌های زیادی دارد.  ما امیدواریم با کمک افرادی که در این دانشگاه زحمت کشیده اند و زحمت می کشند بتوانیم این دانشگاه را به قله اوج برسانیم. هم چنان که همه دانشگاه های صاحب نام دنیا نظیر دانشگاه کمبریج و هاروارد که غیر دولتی هستند این دانشگاه نیز بتواند همانند این دانشگاه‌ها شناخته شده در عرصه علم و دانش جهانی شناخته شود.

توضیح یاسر هاشمی درباره برکناری از ریاست دفتر هیأت امنای دانشگاه آزاد
هم اکنون بخوانید

تبعیت از سیاست‌های کلی رهبری مهم‌ترین اعتماد نو به نقل از برنامه دانشگاه آزاد

وی در ادامه پیروی از سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری را یکی از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آتی دانشگاه آزاد عنوان کرد و گفت‌: رهبری در سیاست های کلی بر روی علم و فناوری و اخیرا اقتصاد دانش بنیان تاکید زیادی داشتند و دارند. زمانی که آیت الله هاشمی در قید حیات بودند وقت و فرصت زیادی برای دانشگاه آزاد می گذاشتند و علت این که در فاصله نزدیکی از فوت ایشان حکم انتصاب جانشینی وی در دانشگاه آزاد اسلامی از سوی رهبری صادر شد به این دلیل بود که رهبری نمی خواستند خللی و وقفه‌ای در مسیر حرکت و پیشرفت این دانشگاه ایجاد شود.

رییس هیات موسس دانشگاه آزاد یادآور شد: با استفاده از ظرفیت و امکانات عظیم دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان در عرصه پژوهش ، علم و فناوری حرف اول را زد و برای این کار باید بتوانیم پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه را راه‌اندازی کنیم تا در اقتصاد دانش بنیان که فرموده مقام معظم رهبری است، به اهداف خود برسیم و این کار تنها با همکاری تمامی خانواده‌ دانشگاه آزاد ، اساتید و فرهیختگان و از جمله مردم امکان پذیر است.

دکتر ولایتی با تاکید بر این که امر پژوهش باید مقدم بر آموزش در دانشگاه آزاد باشد، خاطر نشان کرد: اگر چه آموزش و پژوهش دو هدف مهم دانشگاه آزاد است، اما به نظر من پژوهش و البته پژوهش‌های کاربردی باید مقدم بر فعالیت‌های دانشگاه آزاد باشد و افراد باید دستاوردهای پژوهشی خود را در این دانشگاه آموزش بدهند. دانشجویان پی اج دی در رسانه‌های خود به پژوهش‌های کاربردی دست یابند.

منبع: دیده بان ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا