احتمال لغو سفر رئیس‌جمهور مکزیک به واشنگتن

به گفته یک منبع آگاه رئیس‌جمهور مکزیک در حال بررسی لغو دیدار هفته آینده خود با رئیس‌جمهور جدید آمریکاست.

به گزارش اعتماد نو ، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این خبر در حالی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید آمریکا دستور ساخت دیواری میان مکزیک و کشورش را صادر کرده است.

انریکه پنا نیتو، رئیس‌جمهور مکزیک طی سخنرانی تلویزیونی چهارشنبه شب خود ضمن محکوم کردن این تصمیم آمریکا خاطر نشان کرد که مکزیک با وجود سخنان بیهوده ترامپ هزینه ساخت این دیوار را پرداخت نخواهد کرد.

پنا نیتو در این باره گفت: من بابت این تصمیم متاسفم و آن را رد می‌کنم. من بارها گفته‌ام و یکبار دیگر هم می‌گویم مکزیک هزینه ساخت هیچ دیواری را پرداخت نخواهد کرد.

وی با این حال به صورت مستقیم به لغو سفر خود به واشنگتن اشاره‌ای نکرد اما در این باره گفت: منتظر گزارشات تیم عالی رتبه مقامات مکزیک که اکنون در واشنگتن با مقامات دولت ترامپ در ارتباط هستند، می‌ماند.

وی در این باره ادامه داد: براساس گزارش نهایی این مقامات مکزیکی من درباره سفرم به واشنگتن تصمیم خواهم گرفت.

پنا نیتو پس از اتخاذ مواضعی بسیار سخت علیه ساخت دیوار مذکور در حالی که یک شاخه زیتون را در دست گرفته بود عنوان کرد: مکزیک بار دیگر بر دوستی خود با مردم آمریکا و تمایلش برای دستیابی به توافق با دولت این کشور تاکید می‌کند.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، در ادامه اظهارات خود تایید کرد که دولت مکزیک در تلاش برای لغو سفر رئیس‌جمهور خود به واشنگتن است.

بررسی چگونگی افزایش تبادلات تجاری میان ایران و مکزیک
هم اکنون بخوانید

خورخه کاستاندا، وزیر امورخارجه پیشین مکزیک در گفت‌وگو با رادیو فرمولا از رئیس‌ جمهور مکزیک خواسته است با لغو  سفر خود به واشنگتن اعتراض  خود را نسبت به اعتماد نو به نقل از برنامه احداث  دیوار مرزی نشان دهد؛ دیواری که طبق اظهارات دونالد ترامپ می‌بایست احداث آن تا چند ماه دیگر آغاز شود. بر اساس سخنان کاستاندا، مکزیک باید بداند که خط قرمزش کجاست.

شماری دیگر از سیاستمداران مکزیک  نیز از نیتو درخواست مشابهی کرده‌اند. رسانه‌های مکزیک هم اظهارات ترامپ آن هم در آستانه سفر پنا نیتو به آمریکا را توهین به مکزیک ارزیابی کرده‌اند.

احداث دیواری به طول ۳۰۰۰ کیلومتر در مرز مکزیک یکی از وعده‌های جنجالی دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی آمریکا بود. هزینه احداث  چنین دیواری طبق نخستین برآوردها و بسته به اینکه ارتفاع آن چقدر باشد و با چه مصالحی ساخته شده باشد، حداقل ۱۳ میلیارد دلار اعلام شده است.

برخی حتی هزینه احداث این دیوار را بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار  برآورد  می‌کنند. ترامپ در مصاحبه‌ای و در پاسخ به این پرسش که چه کسی قرار است هزینه احداث این دیوار را تامین کند، گفته بود: مکزیک.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا