از کاندیداتوری وحید دستجردی استقبال می‌کنیم

به گزارش اعتماد نو ؛ پروانه سلحشوری در رابطه با فعالیت فراکسیون زنان در جریان بررسی اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه، عنوان کرد: این فراکسیون تلاش زیادی کرد، سعی ما این بود که به محرومین با اولویت زنان سرپرست خانوار توجه شود.

او با اعتقاد به اینکه قوانین نانوشته‌ای در حوزه زنان وجود دارد که ناشی از سوءتفاهم است ادامه داد: در دوره‌های قبل تا این حد به زنان توجه نمی‌شد. باید آرام آرام تلاش کنیم تا نگاه مردسالارانه به زنان تغییر کند. به عنوان مثال یکی از مواردی که تغییر پیدا کرد ثبت طلاق زنان در دفاتر بود که باید به ازای مهریه مبلغی را پرداخت می‌کردند. این مسأله برای جلوگیری از طلاق زنان بود که در حال حاضر مقدار آن پایین آمده است.

این نماینده مجلس در رابطه با مصوبه بازنشستگی پیش از موعد زنان در جلسه روز گذشته مجلس توضیح داد:‌ حضور اجتماعی زنان برای ما مهم است اما بازنشستگی پیش از موعد چند حسن دارد که یکی از آنها این است که خود زن درخواست می‌کند و اختیاری است. همچنین ماده‌ای را مصوب کردیم که سهمی از عوارض سیگار و مالیات بر ارزش افزوده به ازدواج و اشتغال جوانان اختصاص پیدا کند. این دو ماده کار جمعی مجلس بود که فراکسیون زنان انجام داد و مجلس هم از آن حمایت کرد.

سلحشوری تأکید کرد: در جریان اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه بحث‌های فرهنگی بر مسائل دیگری سوق پیدا کرد و ما توانستیم مواد تاریخی تصویب کنیم. اگر بتوانیم نظارت را هم صورت بدهیم شاید تحولی در این زمینه صورت بگیرد.

تلاش دیرینه برای ایجاد شکاف قومی در ایران راه به جایی نمی‌برد
هم اکنون بخوانید

سلحشوری در بخش دیگری از این در گفت‌وگو در رابطه با کاندیدا شدن زنان در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: تاکنون زنان رجل سیاسی محسوب نمی‌شدند اگر این پیشنهاد مطرح می‌شود شاید دلیلی بر این باشد که زن هم بتواند کاندیدا شود. البته برای ریاست جمهوری نباید نگاه جنسیتی داشته باشیم. بلکه باید شاخص‌سازی کنیم. باید شاخص‌ها مشخص شوند و سوابق اجرایی و عملی در کنار هم در نظر گرفته شود. نمی‌توانیم بدون سوابق تجربی کسی را در جایی قرار دهیم.

او درباره مطرح شدن مواردی در رابطه با کاندیدا شدن مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت قبل در انتخابات پیش‌رو،‌ گفت: شاید مطرح شدن ایشان برای شکستن آرای آقای روحانی گزینه خوبی باشد. این استراتژی‌ای منطقی است و کسی که این فکر را مطرح کرده از نظر سیاسی فرد روشنی است.

رئیس فراکسیون زنان متذکر شد: البته برای من به عنوان یک زن اصولگرا و اصلاح‌طلب فرقی ندارد و کسی که جایگاه زنان را ارتقاء دهد از آن استقبال می‌کنم. خانم دستجردی رقیب خوبی برای آقای روحانی است که در بین اصلاح‌طلبان هم شناخته شده است. من از این مسأله که ایشان یک رجل و سیاسی و موجه است استقبال می‌کنم.

او همچنین گفت: در کشورهای توسعه نیافته برای زنان تبعیض مثبت قائل می‌شوند. مثلاً در افغانستان ۲۷ درصد از نمایندگان طبق قانون زن هستند. در کشور ما چنین چیزی سابقه نداشته و الان هم اگر چنین چیزی اتفاق افتاد از سوی اصلاح‌طلبان بوده،‌ این در حالی است که ما در برخی استان‌ها کاندیدای تأیید صلاحیت شده زن نداشتیم. حتی فراکسیون امید هم از افراد ناشناخته در حوزه زنان استفاده کرد. این آزمون، سعی و خطا بود؛ ولی امروز خیلی‌ها معتقدند زنان می‌توانند حضور موثری داشته باشند.

وزارت ورزش به زودی درباره وضعیت «استقلال» تصمیم‌گیری می‌کند
هم اکنون بخوانید

سلحشوری درباره حضور زنان در شوراهای شهر نیز گفت: مسایلی که در مورد حضور ۴۰ درصدی زنان در شوراها مطرح می‌شود در حد تلاش و فعالیت است. اما باید توجه کنیم که حضور زنان در شوراها می‌تواند موثر باشد چرا که فعالیت‌ در شورا بافت ملموسی دارد که آنها با آن در تماسند و یک رویکرد زنانه می‌تواند موثر باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی در رابطه با فعالیت وزیر جدید فرهنگ نیز توضیح داد:‌ به نظر می‌رسد ایشان اهل تعامل باشد اما به اعتقاد من خیلی از مسایلی که در حوزه فرهنگ پیش می‌آید سوء تفاهم است اما سوء تفاهم‌ها در این مسأله غالب است و رویکردها نیز متفاوت است.

سلحشوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود، تأکید کرد: دو مسأله مهمی که بعد از بررسی بوده در اولویت فراکسیون زنان قرار می‌گیرد لایحه حمایت از کودکان و قوانین مخل کسب و کار زنان است.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که لایحه تأمین امنیت زنان به زودی توسط معاون زنان رئیس جمهور به مجلس ارسال شود.

منبع: دیده بان ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا