فرهنگ سیاسی ما دچار اختلال های گفتگوست و احزاب ضعیف عمل می کنند

بسم الله الرحمن الرحیم 

در ایران ، از جنبش مشروطه تا انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ، مردم به دنبال اداره قاعده مند و عقلانی بوده اند . در مشروطه اداره کشور به مجلس و اراده ملت واگذار شد و در انقلاب شکوهمند اسلامی به جمهور مردم با اتکاء به فرهنگ دینی و ملی که به قول اهل منطق التزام به شی ، التزام به لوازم آن است . یعنی وقتی نظام اداره کشور “مشروطه ” یا ” جمهوری ” است ، باید باید لوازم آن که عبارت است از التزام به قواعد گردش قدرت با انتخابات آزاد ، فعالیت آزاد احزاب ، آزادی بیان و مطبوعات ، توسعه نهادهای مردمی و توجه به خرد جمعی و توجه برای اداره کشور هم ملتزم باشد .
در ۲۰۰ سال گذشته ، ایرانیان آغازگر جنبش های بزرگ ملی و اسلامی بوده اند ، یعنی در طرح جنبش های بزرگ موفق بودند ، اما در ایجاد و نهادینه کردن نهادهای پایدار ، احزاب و نظام قانونمند و نهادهای مردمی چندان موفقیت قابل ملاحظه ای نداشته اند با همه این تحلیل ها ، بالا رفتن فرهنگ حزبی ، قانون مداری ، حق پذیری نیاز به آموزش ، تمرین و مهارت دارد . شرط اصلی تحقق این امر ، وجود احزاب و نهادهای مدنی و مردمی است ، امری که در دنیای امروز تجربه شده و نتیجه مثبت هم داده است .
ما باید یاد بگیریم برای حل مشکلات کشور کنار یکدیگر بنشینیم و گفت و گو کنیم . متاسفانه فرهنگ سیاسی ما دچار اختلال های دیالوگ و گفتگو است . نهادهای مدنی و احزاب ضعیف هستند و مسوولیت متوجه سیاستمداران و مدیران است .تفرق و رفتار غیر حزبی در همه حوزه ها دیده می شود . این ویژه گی ها جامعه را کوتاه مدت می کند ، در جامعه پایدار و بلند مدت سطح تحمل ، تامل ، مدارا و گفتگو بالا میرود . مصلحت و منافع ملی با گفتگو به تعریف شفاف و واحد میرسد .با وجود فعالیت مستمر احزاب بینش متکی دانایی و بالا رفتن آستانه تحمل همدیگر به شدت افزایش می یابد و جامعه با مولفه های مردم سالاری فرهنگ زیست مناسب تر را شاهد می شود .بی شک نقش احزاب را در توسعه سیاسی نمی توان نادیده گرفت . احزاب سیاسی با کارکردهای متعدد ، از جمله گسترش مشارکت سیاسی ، مشروعیت یکپارچگی ملی ، مدیریت منازعات و جامعه پذیری سیاسی ، می تواند تاثیر بسزایی در زندگی عمومی و سیاسی جامعه بر جای بگذارد و با کمک به گسترش آگاهی سیاسی مردم ، شهروندان را به زندگی انتقادی ، همبستگی و فعالیت جمعی سوق بدهد و با تاثیرگذاری بر شکل دهی و تبیین منافع ملی یا مصالح کشور ضریب امنیت ملی را افزایش دهند . برای کشور ما در این برهه تاریخی وجود احزاب قدرتمند یکی از حیاتی ترین امور است و لازمه توسعه سیاسی و حفظ امنیت ملی به شمار می رود . احزاب بستری برای پیشرفت و تعالی کشور و نقد نظارت بر اعتماد نو به نقل از برنامه هاست .
از جمله حقوق شناخته شده احزاب و تشکل ها این است که فعالیت گروه های شناسنامه دار در چارچوب قانون بدون هیچ مانعی تداوم داشته باشد و وزارت کشور امنیت جلسه های آنها را تامین کند .
بر هم زدن اجتماعات از سوی برخی افراد به هیج عنوان پذیرفته نیست و شورای تامین استان باید امنیت نشست های سیاسی را برقرار کنند و در صورت لزوم در مقابل هرگونه اخلال گری بایستد .
متاسفانه در اعتماد نو به نقل از برنامه های ۱۶ آذر امسال در سطح قزوین شاهد بر هم خوردن این اجتماعات از جمله در دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی بوده ایم که این امر بایست از سوی استاندار محترم مورد توجه قرار گیرد .
حزب اعتماد ملی قزوین مانند سایر احزاب اصلاح طلب از اقدامات شایسته دولت تدبیر و امید در توسعه سیاسی و حمایت از فعالیت احزاب شناسنامه دار که موجب رونق فعالیت های حزبی بعد از انتخابات ۹۲ شده است قدردانی بعمل آورده و از معاونت سیاسی وزیر محترم کشور و استاندار محترم درخواست داریم ضمن توجه ویژه به فعالیت های حزبی در خصوص تامین هزینه های حزب و پرداخت یارانه احزاب که در دولت اصلاحات پرداخت میشد اقدام لازم را بعمل آورند .
جناب آقای همتی استاندار محترم ضمن تایید اقدامات شایسته حضرتعالی در دوران تصدی استانداری قزوین ، شایسته است در انتصاب های خود ضمن اعتماد به جوانان از نیرو و ظرفیت این قشر فعال و فرهیخته هم در مسوولیت های اجرایی و هم در تیم مشورتی استفاده بهتر و شایسته ای بعمل آورید . نیرو های بومی استان را در مدیریت های خرد و کلان استان بکار بگیرید و از نیروهای وفادار به دولت تدبیر و امید استفاده کنید . متاسفانه علی رغم انتصاب های شایسته حضرتعالی هنوز شاهد فعالیت شبکه های مخرب و هزار توی مخالفان دوات تدبیر و امید در ادارات هستیم که متاسفانه بخشی هم شامل استانداری استان قزوین که تحت مدیریت حضرتعالی است ، می باشد .
امید است همه با تدبیر و عقلانیت بتوانیم در راه آرمان های حضرت امام و شهدای عزیز گام برداریم .

کسانی که می‌گفتند عملکرد فراکسیون امید باعث ریزش وزن آن شده به اشتباه خود پی‌بردند
هم اکنون بخوانید

انشاالله.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا