اسرائیل به سمت اشغال دائمی حرکت می‌کند

وزیر امور خارجه آمریکا گفت،‌کشورش اجازه تصویب قطعنامه ضداسرائیلی در شورای امنیت سازمان ملل متحد را به این خاطر داده که این اقدام تنها راه برای دستیابی به راهکار دو کشور بوده است.

به گزارش اعتماد نو ، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به انتقادهای مطرح شده از سوی رژیم صهیونیستی علیه واشنگتن، تأکید کرد: در طول تاریخ هیچ دولتی در آمریکا به اندازه دولت فعلی برای امنیت اسرائیل اقدام نکرده است.

وی تصریح کرد: رأی ممتنعی که آمریکا در شورای امنیت داد، با هدف حفظ و نجات راهکار تشکیل دو کشور بوده است.

کری در ادامه مدعی شد: ما همواره از آینده اسرائیل به عنوان ماهیتی دموکراتیک و یهودی که با صلح و ثبات در کنار همسایگان خود به سر ببرد، دفاع می‌کنیم.

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، وزیر امور خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو هشدار داد که رژیم صهیونیستی هرگونه امیدی را برای دستیابی به راهکار تشکیل دو کشور از میان می‌برد و بدین‌ترتیب مناقشه میان اسرائیل و فلسطین هیچ‌گاه حل‌وفصل نخواهد شد.

کری تأکید کرد: در وضعیت کنونی اسرائیل به سمت راهکار تشکیل یک کشور یا اشغال دائمی حرکت می‌کند.

کری در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: برخی بر این باورند که دوستی آمریکا به این معناست که آمریکا باید هر سیاستی را بدون توجه به منافع، مواضع، تعهدات و اصول خود بپذیرد و از این رو همواره خواستار تغییر سیاست‌ها می‌شوند.

وی اضافه کرد: طرفین دوست باید واقعیت‌های دشوار را به یکدیگر بگویند و روابط دوستانه مستلزم احترام متقابل است.

لاوروف، کری را در جریان نتایج مذاکره با ظریف قرار داد
هم اکنون بخوانید

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، قطعنامه سازمان ملل متحد در محکوم کردن شهرک‌های یهودی‌نشین غیرقانونی در اسراییل با ارزش‌های آمریکا همخوانی دارد.

کری در سخنرانی خود در واشنگتن درباره روند صلح خاورمیانه خاطرنشان کرد که راه حل تشکیل دو کشور مستقل در خطر جدی قرار دارد و قطعنامه سازمان ملل تلاشی برای حفاظت از این راه حل بوده است.

وی افزود، در حال حاضر تعداد تقریبا یکسانی از یهودیان و فلسطینیان در منطقه بین کرانه باختری رود اردن و دریای مدیترانه زندگی می‌کنند و آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که با هم در یک کشور مستقل زندگی کنند و یا در دو کشور جداگانه.

کری در ادامه اظهار کرد: اما یک حقیقت اساسی وجود دارد و آن این که اگر انتخاب یک کشور باشد، اسرائیل می‌تواند یا کشوری یهودی باشد و یا کشوری دموکراتیک اما نمی‌تواند در عین حال، هر دوی آنها باشد، و در صورت داشتن چنین انتخابی هیچ‌گاه روی آرامش را نخواهد دید.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: درصورتی که اجازه بدهیم راه حل دو کشور مستقل در مقابل چشمهایمان فرو بپاشد، دیگر نمی‌توانیم به صورت مناسب از اسرائیل دفاع و حفاظت کنیم. این نکته یک حقیقت است. رأی داده شده در سازمان ملل متحد با هدف حفاظت از راه حل دو کشور مستقل بود.

او تصریح کرد، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رسما از راه حل دو کشور مستقل حمایت می‌کند اما دولت ائتلافی وی، دست‌راست‌ترین دولت در تاریخ این رژیم و با دیدگاهی کاملاً افراطی است.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا