امروز

چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲

  ساعت

۰۹:۰۵ قبل از ظهر

سایز متن   /


مجمع عمومی سازمان ملل به پیش‌نویس قعطنامه تشکیل یک تیم کاری درباره جنایت‌های جنگی که در سوریه رخ داده، رای داد، این در حالی است که بشار جعفری آن را “غیرقانونی و غیرشفاف” خواند. به گزارش اعتماد نو  به نقل[…]


مجمع عمومی سازمان ملل به پیش‌نویس قعطنامه تشکیل یک تیم کاری درباره جنایت‌های جنگی که در سوریه رخ داده، رای داد، این در حالی است که بشار جعفری آن را “غیرقانونی و غیرشفاف” خواند.

به گزارش اعتماد نو  به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، مجمع عمومی سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه تشکیل تیمی کاری برای بررسی جرائم جنگی در سوریه را تصویب کرد؛ اقدامی که ممکن است مقدمه‌ای باشد برای تحت پیگرد قرار دادن مقامات سوریه.

این پیش‌نویس دربرگیرنده سازوکار بین‌المللی به اصطلاح مستقل و بی‌طرف خواهد بود که باید ظرف ۴۵ روز از زمان تصویب تشکیل شود.

۱۰۵ کشور به این پیش‌نویس قطعنامه رای مثبت،‌ ۲۵ کشور به آن رای ممتنع و ۱۵ کشور نیز به آن رای مخالف دادند.

این تیم کاری ادله و شواهد را جمع آوری خواهد کرد.

روسیه و چین در سال ۲۰۱۴ درخواستی را که به شورای امنیت درباره آغاز تحقیقات درباره جرائم جنگی در سوریه از سوی دادگاه بین‌المللی ارائه شده بود، ناکام گذاشتند.

این اقدام واکنش سوریه را به دنبال داشت به طوریکه بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل با انتقاد شدید از قطر و لیختن اشتاین که این پیش‌نویس قطعنامه را ارائه کردند آن را اقدامی “غیرقانونی و غیرشفاف” خواند.

بشار جعفری در سخنرانی خود در این جلسه اظهار داشت: این پیش‌نویس قطعنامه نفاق عظیمی را رو کرد و مجمع عمومی سازمان ملل در سایه نقش داشتن شورای امنیت و مسئولیت آن در این زمینه نباید آن را بررسی می‌کرد.

وی افزود: مجمع عمومی سازمان ملل صلاحیت ایجاد چنین سازوکارهایی را ندارد و این اعتماد نو به نقل از برنامه‌ها تنها در حیطه اختیارات شورای امنیت است.

نماینده سوریه افزود: ایجاد چنین سازوکاری صدور مجوزی از سوی دبیرکل سازمان ملل را بعد از کسب موافقت دولت سوریه را می‌طلبد.

وی ایجاد چنین سازوکاری را مداخله علنی در امور داخلی کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل خواند و نسبت به پیامدهای آن که نابودی تدابیر دولت سوریه در زمینه آشتی ملی است، هشدار داد.

نماینده سوریه افزود: این اقدام تهدیدی مستقیم علیه چشم‌اندازهای راه حل سیاسی در سوریه بوده و این پیش‌نویس منعکس کننده نیت مخفی ارائه کنندگان آن است.

جعفری ادامه داد، تهیه کنندگان این پیش‌نویس قطعنامه صحبتی از تروریسمی که سوریه با آن روبه‌رو است، نکرده‌اند و ناظران این قطعنامه همان ناظران تروریست‌های اصلی در سوریه هستند.

منبع: ایسنا

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی