تاکید وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه بر جابجایی آزاد غیرنظامیان در سوریه

به گزارش اعتماد نو  بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه به شرح ذیل است:

مسکو، ۳۰ آذر ۱۳۹۵

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۵ در مسکو روسیه نشست سه جانبه‌ای داشته و در خصوص موارد زیر توافق کردند:

۱. ایران، روسیه و ترکیه بر حمایت کامل خود از حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه‌ای و دمکراتیک تاکید می‌کنند.

۲. ایران، روسیه و ترکیه متقاعدند که منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد. آن‌ها بر نقش سازمان ملل متحد در تلاش‌ها برای حل این بحران بر طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل صحه می‌گذارند.

وزرای خارجه هم چنین تصمیمات گروه بین المللی حمایت از سوریه را مورد توجه قرار می‌دهند. آن‌ها تمامی اعضای جامعه بین المللی را ترغیب می‌کنند تا با حسن نیت به منظور رفع موانع در مسیر اجرای توافقات مندرج در این اسناد همکاری کنند.

۳. ایران، روسیه و ترکیه تلاش‌های مشترک در حلب شرقی که موجبات تخلیه داوطلبانه غیرنظامیان و عزیمت سازمان یافته معارضه مسلح را فراهم کرد، مورد استقبال قرار می‌دهند. وزرای امور خارجه هم چنین از تخلیه نسبی غیرنظامیان از فوعه، کفریا، زبدانی و مضایا استقبال می‌کنند. آن‌ها متعهد می‌شوند تضمین کنند که این فرایند بدون وقفه و به نحوی ایمن تکمیل شود. وزرای امور خارجه از نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت در کمک به اجرای این تخلیه تشکر می‌کنند.

۴. وزرای امور خارجه بر اهمیت گسترش و تعمیم آتش بس، دسترسی بدون مانع بشردوستانه و جابجایی آزاد غیرنظامیان در سراسر کشور سوریه توافق دارند.

آمریکا ۸ میلیارد دلار به عربستان، امارات و اردن سلاح می‌فروشد
هم اکنون بخوانید

۵. ایران، روسیه و ترکیه آمادگی خود را برای تسهیل و ایفای نقش به عنوان ضامنین موافقتنامه‌ای که با مذاکره بین دولت سوریه و معارضه در آینده حاصل خواهد شد، ابراز می‌کنند. آن‌ها از دیگر کشورهایی که بر وضعیت میدانی نفوذ دارند، دعوت می‌کنند تا همین کار را بکنند.

۶. آن‌ها قویا اعتقاد دارند که این موافقت نامه برای ایجاد فضای لازم به منظور از سرگیری فرایند سیاسی بر طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت اساسی خواهد بود.

۷. وزرای امور خارجه پیشنهاد رئیس جمهور قزاقستان برای میزبانی چنین نشستی مورد توجه قرار می‌دهند.

۸. ایران، روسیه و ترکیه بر عزم خود برای مبارزه مشترک با داعش و النصره و تفکیک میان آن‌ها و گروه‌های معارضه مسلح تاکید می‌کنند.

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا