مسکو؛ مانع بزرگ ترامپ برای لغو برجام

به گزارش اعتماد نو، روزنامه «واشنگتن پست» با بیان اینکه هیچ کس نمی‌داند ترامپ برای لغو برجام چه اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای دارد، نوشت: با این حال، او باید این واقعیت را که روسیه و ایران متحد هستند، و هر دو می‌خواهند ایالات متحده را به عنوان نیرویی در خاورمیانه از این منطقه خارج کنند، بپذیرد.

به عبارت دیگر، اگر آمریکا می‌خواهد ایران را متوقف کند، باید بپذیرد که روسیه به راحتی با اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آمریکا همراه نخواهد شد.

به ادعای این روزنامه روسیه تامین کننده اصلی تجهیزات نظامی برای ایران و حامی بشار اسد است. تابستان گذشته هواپیماهای جنگی روسیه از پایگاه هوایی ایران برای حمله به مواضع داعش در سوریه استفاده کردند. روسیه علنا علیه نقض برجام هشدار داده است. این درحالی است که ترامپ بار‌ها اعلام کرده که می‌خواهد برجام را پاره کند.

در این گزارش گفته شده اگر برجام توسط آمریکا لغو شود، روسیه حمایت اقتصادی و نظامی خود از ایران را افزایش خواهد داد. از سوی دیگر با توجه به اختلاف روسیه و اروپا، افزایش تنش میان ایالات متحده و متحدان اروپایی آن، به عنوان یک شکست برای سیاست خارجی امریکا به شمار می‌رود.

این روزنامه آمریکایی اذعان داشت: ترامپ گمان می‌کند که می‌تواند به راحتی برجام را لغو کند اما روسیه مشکل بزرگی برای عملی کردن این تصمیم خواهد بود.

متیو مکینز کارشناس خاورمیانه به این روزنامه گفته «ترامپ باید آگاه باشد که در مواجه با ایران بر سر برجام، سیاست‌های آمریکا در قبال روسیه را در نظر بگیرد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نمی‌خواهد ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند. با این حال، مسکو از توافق هسته‌ای استفاده کرده است و توانسته نقش مهمی در خاورمیانه پیدا کند، از جمله یک اتحاد نظامی جدید و رو به رشد با ایران در سوریه و جاهای دیگر برقرار کرده است. این شرایط به احتمال زیاد به آمریکا اجازه نخواهد داد که به سادگی بتواند برجام را لغو کند.»

در سوریه با هزینه کشورهای عرب خلیج‌فارس منطقه امن ایجاد می‌کنیم
هم اکنون بخوانید

به نوشته واشنگتن پست، اگر ترامپ برجام را لغو کند، ایران احتمالا اعتماد نو به نقل از برنامه هسته‌ای خود را مجددا راه اندازی خواهد کرد.

ایلان گلدنبرگ، مدیر پروژه خاورمیانه مرکز امنیت آمریکا، در واکنش به این مسائل در گفت‌و‌گو با این رسانه آمریکایی نوشت: اگر ایران به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شود، احتمال حمله اسرائیل یا تصمیم ترامپ به استفاده از نیروی نظامی علیه اعتماد نو به نقل از برنامه هسته‌ای ایران افزایش پیدا می‌کند و ما به سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ باز خواهیم گشت.

به ادعای این رسانه آمریکایی، موثر‌ترین ابزار ایران علیه ایالات متحده، جنگ نیابتی عواملش در سراسر خاورمیانه به ویژه در عراق و سوریه بوده است. در سال‌های اخیر، ایران جنگ نیابتی خود را بر روی حمایت از اسد و مبارزه با داعش متمرکز کرده است. با این حال، اگر تنش میان ایران و ایالات متحده افزایش یابد، اولویت‌های ایران به سرعت تغییر کرده و به استفاده از نیرو‌هایش برای جلوگیری از اقدام نظامی آمریکا متمایل خواهد شد.

این روزنامه در تحلیل خود ادامه داد: روابط روسیه و آمریکا نیز می‌تواند در تشدید تنش‌ها با ایران و درگیری احتمالی آمریکا و ایران موثر باشد. بنابراین ایجاد روابط حسنه با روسیه از سوی ترامپ به احتمال زیاد با شکست مواجه خواهد شد.

این روزنامه در پایان گزارش تحلیلی خود مدعی شد: ترامپ ممکن است بخواهد، مثل کاری که اوباما انجام داد، برای خروج از معادلات خاورمیانه اقدام کند، اما او به زودی خواهد آموخت که اگر آمریکا میدان را ترک کند، روسیه با افزایش نفوذ خود، جای خالی آمریکا را پر خواهد کرد. وی احتمالا در چند ماه آینده به برطرف کردن این مشکلات خواهد پرداخت اما اگر بخواهد همچنان بر موضع خود مبنی بر لغو برجام پافشاری کند، تمام اعتماد نو به نقل از برنامه‌هایش برای سیاست خارجی را بر هم خواهد زد و ما شاهد ظهور روسیه‌ای قوی‌تر از قبل خواهیم بود.

تحریم‌ها علیه مسکو تأثیری بر کاهش درگیری‌ها در اوکراین نداشته/ روسیه توان اقدام نظامی علیه مولداوی را ندارد/ آینده دنباس در گروی جنگ اوکراین
هم اکنون بخوانید

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − پنج =

دکمه بازگشت به بالا