سفیر ایران در کویت بر لزوم گفت و گوهای منطقه ای تاکید کرد

به گزارش اعتماد نو، عنایتی در گفت و گو با پایگاه خبریان که در نشریات کویت نیز بازتاب گسترده ای داشت، تصریح کرد: اظهارات امیر کویت مبنی بر انجام گفت و گو با تهران، گام مهمی برای تقویت ثبات منطقه ای است و اکنون منطقه بیش از هر زمان دیگری به همگرایی و اتخاذ مواضع و دیدگاههای مشترک در مقابل چالشها و تهدیدات داخلی و خارجی نیاز دارد.
عنایتی گفت: خاورمیانه اکنون به این گونه مواضع مسالمت آمیز و گفت و گو محور نیاز مبرم دارد و باید با بکارگیری تمامی ظرفیت های مثبت در جهت تقویت همکاری ها گام برداریم و رویکرد مثبت کویت برای حمایت از گفت و گو و همکاری در زمینه های منطقه ای و بین المللی نیز دیده می شود.
سفیر ایران افزود: مواضع کویت در نشست منامه برای گفت و گو با تهران امر عجیبی نیست، چرا که در پیش گرفتن این رویه، همواره اثر مثبت خود را بر روابط مشترک در آینده خواهد گذاشت.
عنایتی اضافه کرد: گفت و گو و مذاکره تاکنون در زمینه های مختلف مفید و مؤثر بوده که نمونه بارز آن در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای غربی نمایان شد و به رغم مسیر پرچالش مذاکرات، ایران توانست جامعه جهانی را نسبت به مسالمت آمیز بودن اعتماد نو به نقل از برنامه هسته ای خود متقاعد کند .
سفیر ایران گفت: مذاکرات هسته ای به نتایج موفقیت آمیزی رسید، بنابر این و با توجه به شرایط منطقه، باید گفت و گوها ادامه یابد و نتایج مثبت آن به نفع مصالح و منافع کشورها و مردم خاورمیانه خواهد بود.
عنایتی افزود: تهران معتقد است که باید از هر اقدامی در جهت ایجاد تنش در روابط مشترک منطقه ای فاصله گرفت و در جهت تقویت همکاری ها گام برداشت چرا که امروزه امت اسلامی نیاز به دیدگاه مشترک برای مقابله با چالش های پیش روی خود دارد و این چالش ها بیشتر با دخالت های خارجی مرتبط است، لذا کشورهای اسلامی باید با تعامل و همکاری و با توجه به دستورات اسلامی در جهت وحدت حرکت کنند و برای مقابله با اقداماتی که قصد برهم زدن وحدت اسلامی را دارد، آماده باشند.
سفیر ایران در این گفت و گو همچنین از اجرای مرحله دوم مبادله زندانیان میان ایران و کویت خبر داد و گفت: در مرحله نخست مبادله زندانیان، یک سوم زندانیان ایرانی به کشور منتقل شدند و بقیه محکومیت خود را در زندانهای ایران سپری می کنند.
عنایتی اضافه کرد: این اقدام روحیه انسان دوستانه دولت کویت را نشان می دهد و فراهم شدن شرایط مبادله زندانیان این ظرفیت را ایجاد کرد تا خانواده های زندانیان بتوانند با فرزندان خود در داخل کشور ایران ملاقات کنند .
وی افزود: ایران و کویت علاوه بر روابط سیاسی، فرهنگی و تجاری، از ارتباطات مردمی نیز برخوردار هستند.

تحریم ۲۶ شرکت و کشتی بین‌المللی مرتبط با تجارت پتروشیمی ایران توسط آمریکا/ درگیری لفظی وزرای خارجه آمریکا و روسیه در نشست گروه ۲۰/ گزارش «وال استریت ژورنال» درباره ختلاف‌نظر بین اروپا و آمریکا درباره نوع واکنش به «غنی‌سازی سطح بالای اورانیوم» در ایران
هم اکنون بخوانید

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا