بشار اسد: حلب آخرین امید تروریست‌ها بود

رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه دولتی الوطن این کشور به بیان دیدگاه‌های خود درباره رابطه با مصر و ترکیه و همچنین تحلیل اوضاع در حلب پرداخت. او گفت حلب به عنوان آخرین امید تروریست‌ها و حامیانشان کاملا آزاد خواهد شد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایسنا، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که با روزنامه الوطن این کشور گفت‌وگو کرده است، با اشاره به عملیات نظامی در حلب گفت: تصمیم برای آزادسازی تمام خاک سوریه از بدو بحران اتخاد شده بود که حلب هم جزئی از این طرح بود. هیج روز از روزها به فکر ترک منطقه‌ای و یا رهاکردن شهری نبودیم. تحولات نظامی در سال اخیر منجر به دستیابی به آنچه شد که امروز مشاهده می کنیم.

اسد در این مصاحبه که مشروح آن امروز(پنجشنبه) منتشر شد افزود: آزادسازی منطقه شرقی حلب در چارچوب سیاسی قرار نمی‌گیرد بلکه یک عملیات نظامی طبیعی و معمول است. حلب آزاد خواهد شد؛ این به معنای پایان جنگ و از بین رفتن تروریسم نیست اما در حرکت به سوی این مقصود کمک بزرگی است.

رئیس جمهور سوریه گفت: آزادسازی شهر حلب از وجود تروریست‌ها به معنای این است که هیچ برگ برنده‌ای در دست تررویست‌ها وکشورهای حامی آنان باقی نمانده است. کسی که از لحاظ نظامی در دمشق یا حلب برنده باشد، دستاوردهای سیاسی و نظامی مهمی محقق می سازد به این علت که دو شهر مذکور از لحاظ سیاسی و اقتصادی از اهمیت بسیاری دارند.

اسد تاکید کرد: آمریکایی ها مصرانه به دنبال آتش‌بس در حلب هستند چراکه مزدوارن تروریست آنها در وضعیت دشواری به سر می برند. به همین دلیل است که صدای ناله و زاری آنها بلند شده است و گدایی آتش بس تنها سخن سیاسی شده است.

تولید، اولویت اول دفتر موسیقی است
هم اکنون بخوانید

او در مورد روابط روسیه-سوریه نیز گفت: ما خواستار تحکیم این روابط هستیم و قبل از بحران و بعد آن نیز به سرمایه گذاری روسیه در سوریه دعوت کرده‌ایم.

رئیس جمهور سوریه درباره ترکیه نیز عنوان داشت: امیدواریم که شخصیت‌های آگاه و عاقل در ترکیه بتوانند اردوغان را به عقب نشینی از حماقت سیاسی نسبت به موضوع سوریه متقاقد کند.

اسد در خصوص سخنان اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در خصوص سوریه گفت: ما همواره امید داریم اما ممکن است این امید همیشه به نتیجه ختم نشود به ویژه اینکه من شخصیت اردوغان را می شناسم. وی شخصیتی غیر سیاسی و با عقاید دینی منحرف و لجوج است که نمی تواند واقعیتها را به شکل درست ببیند.

وی وقوع درگیری نظامی میان ارتش سوریه و ترکیه که نیروهای آنها وارد خاک سوریه شده را بعید ندانست اما گفت که در حال حاضر اولویت‌های نظامی دیگری وجود دارد.

اسد تاکید کرد: تا زمانیکه سکان کشتی سیاست ترکیه در دست شخصی مانند اردوغان است که از لحاظ روانی ثبات ندارد باید تمام احتمالات را بررسی کنیم و در این حالت جایی برای منطق وجود ندارد. سوریه حق دارد از خاک خود دفاع کند. امیدواریم که افراد آگاه در ترکیه بتوانند اردوغان را وادار کنند از حماقت خود درقبال سوریه دست بردارد.

اسد در خصوص مصر نیز عنوان داشت: روابط مصر و سوریه در حال بهبود است اما این روابط تاکنون در حد همکاری های امنیتی بوده است. ما از سخنان عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در خصوص حمایت کشورش از ارتش سوریه استقبال می کنیم و نسبت به فشارهای وارده به این کشور که می خواهند قاهره یک نقش حاشیه‌ای بازی کند یا مثل برخی شیخ نشین‌ها خلیج فارس عمل کند، آگاهیم.

ابوبکر بغدادی احتمالا در دست آمریکایی‌هاست
هم اکنون بخوانید

وی در ادامه افزود: بعد از پایان یافتن حاکمیت اخوانی ها در مصر این روابط رو به بهبودی رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

دکمه بازگشت به بالا