نحوه برخورد دولت آینده آمریکا با برجام قابل پیش‌بینی نیست

به گزارش اعتماد نو  به نقل از پایگاه خبری وزارت امور خارجه آمریکا، جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارات حسن روحانی درباره آینده برجام و تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران واکنش نشان داد.

مارک تونر، جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان روحانی گفته که ترجیح می‌دهد وارد مشاجره‌های لفظی با مسئولان ایران نشود.

او همچنین تاکید کرده که نحوه برخورد دولت آینده آمریکا با برجام و توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست.

مارک تونر با بیان این که هر یک از طرف‌ها می‌تواند از برجام کنار برود افزود، با توجه به موفقیت‌های برجام چنین اقدامی غیرسازنده خواهد بود.

او خاطرنشان کرد که آمریکا بارها توافق هسته‌ای را موفق ارزیابی کرده و معتقد است که برجام تدابیر موثری در جهت بازداشتن ایران در مسیر دستیابی به تولید سلاح هسته‌ای داشته است.

تونر با اشاره به کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران تصریح کرد که این کشور تاکنون به تعهدات خود عمل کرده و مسئولان کاخ سفید ارزیابی خود را درباره موفقیت‌آمیز بودن برجام به دولت آینده منتقل خواهند کرد.

مارک تونر در پاسخ به صحبت‌های روز گذشته روحانی گفت که توافق‌های انجام شده امکان می‌دهد که در چنین حالتی تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران در کوتاه‌ترین زمان ممکن دوباره اعمال شوند.

روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که در اختیار کشورهای عضو این نهاد قرار گرفت تایید کرد که ایران به تعهدات خود درباره محدودیت میزان ذخیره آب سنگین در این کشور پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماه نوامبر خود از جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود که حدود ۱۰۰ کیلوگرم بیشتر از ۱۳ تن آب سنگینی که مطابق برجام مجاز تعیین شده، ذخیره کرده است.

زاخارووا تحولات در واشنگتن را "امور داخلی" دانست
هم اکنون بخوانید

این خبرگزاری به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به آژانس خبر داده که جمهوری اسلامی حدود ۱۱ تن از ذخایر آب سنگین خود را صادر کرده و سازمان انرژی اتمی ایران مقصد این محموله را عمان اعلام کرده است.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، حسن روحانی در مراسم روز دانشجو با اشاره به شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ درباره برجام گفت: آقایی انتخاب شده است، هر اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد. ما راه و مسیر خودمان را می‌رویم و ادامه می‌دهیم. دلش بخواهد برجام را تضعیف و پاره کند، مگر ما می‌گذاریم، مگر ملت ما می‌گذارد.

رییس‌جمهور منتخب آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی بارها توافق هسته‌ای را فاجعه‌بار خوانده و گفته بود که قصد دارد پس از ورود به کاخ سفید آن را فسخ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

دکمه بازگشت به بالا